reklama
reklama

Recenze

Mezi evropské dodavatele dozerů se po delší době vrátila firma Case. Přestože má z čeho čerpat (už v roce 1956 se spojila s firmou American Tractor Company, aby představila svůj první pásový dozer), sáhla po osvědčeném dozeru z mateřského koncernu CNH.

Po roku 2001, kedy bol v PPS Detva inovovaný výrobný program stavebných strojov a vysokozdvižných vozíkov, došlo v dôsledku zlej ekonomickej situácie k prudkému útlmu finálnej výroby vlastných strojov a v roku 2003 došlo k jej úplnému ukončeniu, aby jej kapacity vyťažili kooperácie. Z chýrnych strojární sa stala obria zvarovňa.

Když v roce 1955 Volvo poprvé představilo koncepci kloubového dampru, nikdo ze švédských konstruktérů netušil, jak tento stavební stroj změní nejen sám sebe, ale i celý svět. Kloubové dampry se používají jako efektivní přepravní prostředek na vzdálenosti přepravy od 120 do 1200 metrů. Jsou ideální všude, kde ostatní přepravní prostředky selhávají, a to především tam, kde je potřeba převézt velké objemy materiálů v náročném terénu a v co nejkratší době.

Provozní hmotnost 31380 kg, překlopná síla 20430 kg při plném zatočení, standardní objem lopaty 5,5 m³ jsou základní charakteristiky stroje. Použití hydrostatiky u takového nakladače bylo ještě před pár lety nemyslitelné. Bylo však jisté, že pokud se tak stane, bude se na dotyčném nakladači vyjímat logo Liebherr, průkopníka v oblasti hydrostatických pohonů. Po testování začal Liebherr dodávat na trh svůj největší kolový nakladač, model L 586.

Manitou Maniscopic MT 1840 Privilege s výškovým dosahem 17,5 m střídá dnes už nemoderní Maniscopic MT 1740. Co se změnilo a co zůstalo při starém?

Švédská firma Dynapac vstoupila na pole samojízdných stabilizačních fréz nepřehlédnutelným typem DS 400. Moderní, dynamicky nahrbený design ve spojení s jasnými firemními barvami výrobce na sebe spolehlivě poutá pozornost. O co se vlastně jedná?

Temné tunely žijí vlastním životem. Standardní stavební stroje zde téměř nezahlédnete, ale blízko ke strojům používaným na povrchu mají nakladače. I ty běžné však bývají pro práci v tunelech upraveny. V čem jejich odlišnosti spočívají?

O Manitou Manihoe jsem psal už v roce 2004, ovšem v té době byl ještě ve fázi prototypu. Kupodivu sériová verze roku 2007 se od prototypu téměř neliší. Dostal jsem možnost prozkoumat Manitou Manihoe MLB625 T Confort EX, což znamená nejdražší verzi s klimatizací a vzduchem odpruženou sedačkou (= Confort) a teleskopickou násadou podkopu (= EX).

Pětitunové pásové minirypadlo Hanix H55DR s nulovým přesahem zádě, jehož prototyp byl vystaven na letošní Baumě v Mnichově, je prvním představitelem minirypadel nové řady D. Hanix jiné stroje než minirypadla nenabízí a spíše si zakládá na robustnosti a spolehlivosti než na převratných technologiích.

Evropští dealeři Gehlu přišli letos s novinkou v podobě pásových podvozků VTS, které jsou určeny jako náhrada kol smykem řízených nakladačů všech značek. V USA je Gehl však nenabízí. Proč?

reklama