reklama
reklama

Recenze

Zajímavým trendem poslední doby je zmenšování teleskopických manipulátorů do miniaturních rozměrů. Jedním z extrémních příkladů je letos představený Kramer Allrad 1245, který projede otvorem 1,6 x 2 metry. Co umí hračka s motůrkem 22 kW, na kterou ani nepotřebujete strojnický průkaz?

Italské pásové minidempry Cormidi s nakládací lopatou jsem měl možnost spatřit už na několika výstavách a předváděcích akcích, ale vždy jsem byl na pochybách, zda jde o exponát nebo součást dětského koutku. Nyní jsem dostal k vyzkoušení poslední model tunového minidempru Cormidi 100AC v rámci rekonstrukce kostela Narození  Panny Marie ve zlínské Štípě a musím říci, že jiný stroj bych si zde představit neuměl.

EcoDig, EcoLoad, EcoRoad. Tato tři "ekoslůvka" se stala nedílnou součástí zbrusu nových řad rypadlonakladačů JCB 3CX/4CX. Co to znamená, jak to funguje v praxi a jaké jsou další modifikace, jež ikony britského strojírenského průmyslu prodělaly, jsem zjistil v rámci jejich české premiéry.

Caterpillar v září oslavil 25 let výroby rypadlonakladačů. Stalo se už tradicí, že při takových příležitostech výrobci připraví stroj nebo celou sérii strojů ve speciálním provedení. Caterpillar není výjimkou – připravil v limitované edici hned 25 strojů.

Oslovil by vás kloubový nakladač s nízkou hmotností, kompaktními rozměry, takovou nosností, aby zdvihl a převezl paletu betonových obrubníků a dokázal nakládat materiál třebas i na Tatru? Ať si již myslíte cokoli, na první pohled malý mininakladač s teleskopickým výložníkem vás může překvapit.

Terex letos přichází s modernizovanou řadou kloubových demprů, která zahrnuje i nejoblíbenější hmotnostní kategorii, dempry TA 300 a TA 400. Změna značení napovídá, že by nemuselo jít o pouhé kosmetické změny dosavadních typů TA 30 a TA 40, nýbrž o svébytné nové stroje.  Anebo je to jen chytrý marketingový tah?

Specialista na kompaktní recyklační stroje, rakouská firma Rubble Master, uvedla na trh nový drtič Rubble Master RM70 GO, o kterém tvrdí, že s ním může do světa recyklací vstoupit každý. V čem je RM70 GO výjimečný a je jeho obsluha snadnější než u jiných recyklačních strojů? To jsou otázky, na které se pokusím odpovědět v dnešním článku.

Představením na výstavě Bauma 2010 se do Evropy dostává zcela nová řada nakladačů Bobcat, označovaná jako M-Series. Vyrábí se v USA a zatím je k dispozici pouze v jedné velikosti v provedení s radiálním i vertikálním zdvihem a s kolovým i pásovým podvozkem. Pro článek jsem zvolil nejdražší kombinaci (vertikální zdvih + pásový podvozek), kterou Bobcat nabízí pod označením T650.

Caterpillar uvedl na trh novou generaci svého největšího pásového nakladače 973D, který je zároveň největším na světě.  Jako první ho u nás zakoupila společnost Metrostav a při té příležitosti jsem měl možnost vyzkoušet vlastnosti tohoto unikátního stroje v terénu na stavbě pražského obchvatu.

Volvo ABG7820B je čerstvou novinkou na poli pásových finišerů. Největší jeho inovace spočívá v nahrazení motoru Deutz motorem vlastní produkce. Jedná se o první konstrukční zásah od doby, co před dvěma lety koupilo Volvo divizi silniční techniky od Ingersoll-Rand.

reklama