Kolový nakladač Caterpillar 966K bez volantu. Jak se řídí?

Jsou zde nové nakladače Caterpillar řady K. Mohutnější stroje splňující emisní limity Tier 4i jsou od typu 966K s objemem lopaty 2,5 m³ řízeny joystickem bez volantu. Pro první dojmy jsem zajel do předváděcího střediska firmy Caterpillar ve španělské Malaze.

Za účelem bližšího seznámení s novou řadou jsem vybral typ 966K, který je z kloubových nakladačů bez volantu nejmenší. Jeho provozní hmotnost je 24 189 kg, což je asi o půl tuny více, než měl jeho předchůdce 966H.

Letmý pohled pod kapotu

Motor Cat C9.3 ACERT s maximálním výkonem 199 kW má objem 9,3 l. To je sice o 1,4 l méně než u 966H, ovšem výkonově šel nahoru, byť jen o 4 kW. Krouticí moment 1274 Nm je také o něco větší než původních 1215 Nm (obojí při 1400 ot/min).

Motor je vybaven systémem CEGR + DPF, tedy recirkulací s chlazením výfukových plynů a filtrem pevných částic. Zajímavý je na něm systém automatické regenerace, o kterém Caterpillar prohlašuje, že ho má jako jediný na světě. V automatickém režimu funguje regenerace automaticky na pozadí, strojník může vypínat motor podle potřeby. Nicméně stále zde existuje možnost manuální regenerace při provozu i při odstavení stroje. Je totiž vhodné, aby jednou za den došlo k úplné regeneraci filtru pevných částic, což se při automatické regeneraci nemusí vždy podařit.

Vzduch nasávaný do motoru prochází předčističem Strata, jenž nasávaný vzduch zbaví až 93 % nečistot, které místo do vzduchového filtru putují rovnou do výfuku. Výsledkem je zdvojnásobení životnosti vzduchového filtru.

Převodové poměry čtyřstupňové automatické převodovky zůstaly zhruba stejné, maximální pojezdová rychlost nakladače stále činí 37,4 km/h.

Velkou změnou v pracovním hydraulickém okruhu je nahrazení původního zubového čerpadla čerpadlem pístovým typu load sensing, které nabízí maximální průtok 340 l/min nebo maximální tlak 31 MPa.

Kapota nabobtnala, aby pod sebe byla schopna pojmout filtr pevných částic. Její vyklápění směrem vzad zůstalo zachováno. Zadní díl kapoty se zvětšil, nyní zasahuje do stran a nahrazuje tak i malá postranní dvířka. Vyznačuje se výraznou zadní maskou a bočními mřížkami ze šestiúhelníkových otvorů. Je výklopný vzhůru a umožnuje snadné čištění chladičů, kontrolu motorového oleje a jeho dolévání.

Příjemným servisním prvkem je seskupení filtrů do jednoho místa pod výklopnou kapotu. V zadním nárazníku jsou zapuštěna zpětná a brzdová světla společně s blinkry, vše ve formě LED diod pod čirými kryty.

Hydraulické servisní body jsou soustředěny pod dvířky na pravé straně stroje pod kabinou. Najdeme zde filtr hydraulického oleje, převodového oleje, výpustný ventil, kontrolní tlakové body a ventily pro odběry vzorků hydraulického oleje pro analýzu SOS.

Co nabízí kabina

Kabina je zcela nová. Vstup do ní je pohodlnější díky novým stupačkám - dříve měly stupačky sklon 5°, nyní mají 10° a za příplatek mohou být dokonce vyklápěcí se sklonem 18°. Dveře se otevírají po směru jízdy do pravého úhlu, otevření je usnadněno plynovou vzpěrou.

Čelní sklo sestává nadále ze tří kusů, prostřední část je vypouklá. Pro jeho čištění je zvenčí k dispozici pracovní plošina, doplněná madlem probíhajícím okolo střechy pro snadné držení.

V kabině na strojníka čeká řádná porce místa, nepřekáží zde volant ani sloupek řízení. Přístrojová deska umístěná vpředu nepřišla o klasické analogové ukazatele. Pod pěticí „budíků“ se nachází na dnešní dobu možná až příliš skromný digitální displej, kterému můžete pomocí tlačítek dávat povely v 27 jazycích. Máte možnost si zde mimo jiné uložit a vybrat profil strojníka, stejně jako parametry přídavného zařízení.

Panel s tlačítky se přestěhoval shora níže na pravý přední sloupek kabiny, tedy na stejné místo, jako je tomu například u nakladačů Volvo. Obdobný je i samostatný displej standardně dodávané zadní kamery, umístěný vpravo nahoře pod stropem. Zkoušený Caterpillar 966K měl v sobě zabudovanou originální váhu, u nás se však dává přednost specializovaným dodavatelům vážních systémů z důvodu vyřešeného ověření a kalibrace.

Přestože španělské slunce pralo svými paprsky do naleštěných kapot a střech strojů, v kabině 966K byla zima – automatická klimatizace zafungovala. Tvořivé prostředí dále dotvářejí bluetooth handsfree, rádio s přehrávačem MP3, tři dvanáctivoltové zásuvky nebo praktické odkládací prostory.

Pokud je stroj připojen na sledovací systém Product Link, můžete na internetu v novém uživatelském rozhraní Visionlink sledovat nejen polohu stroje, ale například i provozní data, spotřebu PHM, pracovní vytížení stroje, prostoje, přehled údržby, servisní termíny… lze zde dokonce uskutečnit objednávku potřebných dílů.

Práce s nakladačem

Konstrukce nakládacího zařízení se stále nese v duchu Z-kinematiky, zde se žádné konstruktérské invence ani nečekaly. Vyrovnávání dna lopaty u nakladačů řady K probíhá elektrohydraulicky.

Pro ovládání pracovního zařízení slouží páčky nebo joystick, kterým je vybaven i zkoušený kousek. Krátký tlustý joystick je spojený s pravou opěrkou předloktí sedadla, nastavit jeho pohodlnou polohu není problém.

Citlivost elektrického joysticku nakladače je pro strojníka daná, ale servis je schopen ji upravit dle požadavků. Standardní nastavení slouží svému účelu dobře, současné zvedání výložníku a vyklápění lopaty obslouží tak, jak očekáváte. Speciálně pro kinematiku a kabinu nakladačů série K byla navržena nová lopata. Charakterizuje ji delší dno se širším otevřením a vypouklé bočnice.

Z kabiny lze nastavit úhel vyklopení lopaty a návrat do polohy řezu. Přídavný okruh se ovládá žlutým kolečkem na joysticku. Volitelně je možno objednat systém Autodig, který umožňuje plnění lopaty volně loženým materiálem z hromady bez zásahu strojníka.

Samočinné odpojování převodovky při stlačení brzdového pedálu může být nastaveno na jeden ze tří režimů (rovina, mírný svah, prudký svah). Podřazování z dvojky na jedničku je automatické. 966K nemá v nabídce zámek měniče, ten je k dispozici až u 980K a za příplatek.

Nakladač je vybaven automatickým vypnutím motoru poté, co po zaparkování stroje motor běží na volnoběžné otáčky. Dobu, za kterou dojde ke zhasnutí motoru, lze nastavit v rozmezí od 3 do 60 minut.

A teď to hlavní - řízení

V dosavadních nakladačích se nacházel osvědčený orbitrol. Ten stále zůstává u menších nakladačů (962K a níže). Ovšem typy 966K, 972K a 980K volant zahodily a po vzoru svých větších bratrů v triku se honosí joystickovým řízením. To je na rozdíl od příplatkových systémů jiných výrobců, kteří používají joystick v kombinaci s volantem, homologováno pro provoz na pozemních komunikacích.

Joystick řízení je, stejně jako ovladače nakládacího zařízení, umístěn na sedadle. Pouze na opačné straně, tedy vlevo. Naklápí se v rozmezí +/- 40° do stran, dopředu a dozadu s ním pohnout nelze. Po zatočení stroje zůstává joystick nakloněný v poloze natočení kloubového rámu, nevrací se do střední polohy. Joystick při zatáčení vykazuje přiměřený odpor, což je pro citlivé ovládání důležité. Příjemné je i tlumení koncových poloh válců řízení.

Při nakládce s pomalým popojížděním je joystick řízení citlivý, při rychlejší jízdě se jeho citlivost snižuje. První reakce může být zvláštní, ale už po pár minutách mi připadalo, že pro krátké nakládací cykly je joystickové řízení přesně to, co potřebuji.

Přepínání mezi jízdou vpřed, neutrálem a jízdou vzad lze provádět jak na levém joysticku řízení, tak i na pravém joysticku nakladače. Je však záhodno používat jen jeden z nich (na joysticku řízení), v opačném případě je stroj zmaten.

Když se motáme kolem hromady, je řízení dobré. Ale co takhle vyrazit na cestu? Po vyjetí to vypadá „na pohodu“, ale jakmile zvýším rychlost a „vletím“ do zatáčky, mám co dělat, abych z ní zase nevyletěl. Přestože by to na vyzkoušení a zažití chtělo více času, troufám si tvrdit, že na běžné ježdění volant chybí, s joystickovým řízením není snadné stroj udržet ve stopě. Zvláště na cestě se zatáčkami a vyjetými kolejemi. Závěr je tedy poměrně jasný: na nakládku z hromady, u stěny nebo navážení do násypky (load and carry) je jasnou volbou joystick, naopak na jízdu je volant nepřekonatelný.

No dobře, ale co v případě nakladačů 966K, 972K a 980K, které volant jednoduše nemají? Budou ho mít. Za několik měsíců se mají tyto nakladače začít dodávat variantně i s volantem. Nebude se jednat o klasický orbitrol, volant bude fungovat obdobně jako joystick, elektronicky. Jsem zvědav, jak si takový volant povede ve srovnání s klasikou.

Nakladač Caterpillar 966K je další příkladnou ukázkou, jak elektronické systémy postupně „požírají“ mechanické a hydraulické komponenty strojů. Ale o čem dnes hovoříme jako o novince, je pro konstruktéry firmy Caterpillar vlastně už minulostí. Vždyť první prototypy nakladačů Caterpillar série K vyjely již před dvěma lety, kdy začaly zkoušky v praktickém nasazení jak v USA, tak v Evropě.

Komentáře

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.