Návody
Dnes se dostáváme především k údržbě. Alfou a omegou je pravidelné mazání stroje dle mazacího plánu, který je uveden v návodu k obsluze a někdy bývá i vylepen přímo na stroji. V případě centrálního mazání je třeba kontrolovat jeho funkčnost minimálně jednou za týden a nespoléhat se na to, že vždy musí pracovat bezchybně.
V této části článku se konečně dostáváme k bodům, které vás všechny asi nejvíce zajímají. Kolový nakladač je obecně velmi rozšířený stroj a z toho pramení i široká základna strojníků, kteří s těmito stroji pracují, s většími či menšími zkušenostmi nebo technickými znalostmi. Cílem této části je osvětlit zásady pro všechny, tedy nejen strojníky, ale i provozovatele strojů.
Začínal jsem na buldozerech opatřených navijákem s ocelovým lanem, tedy na tzv. „láňácích“, a něco málo si z té doby ještě pamatuji. Třeba Stalinec S – 80 s hranatou dřevěnou kabinou, ze které nebylo nic vidět, a při hrnutí vpřed jsem musel stát a sedl si až při couvání. Pak Stalinec S – 100, ten měl už plechovou, zkosenou kabinu a z ní jsem konečně viděl v sedě alespoň roh radlice.
V dnešním díle našeho seriálu si povíme o dalších aktivitách, které buldozerista na stavbách svým strojem vykonává. Ať už se jedná o kypování písků, zahrnování výkopů, rovnání skládek nebo třeba i obsypávání šachet, vždy je dobré dodržovat pár osvědčených pravidel, se kterými vás na následujících řádcích seznámím.