reklama
reklama

Recenze

Finský výrobce třídicích a drticích lopat Allu na letošním Intermatu uvedl pod označením D novou řadu lopat. Jsou to vůbec první lopaty této značky určené pouze pro třídění.

Kopie smykem řízeného nakladače Case, problesklo mi hlavou, když jsem Wecan 950 spatřil poprvé na fotce. Podobné tvary výložníku, kabiny i všech detailů, téměř stejné nálepky… Ale když jsem Wecana uviděl a vyzkoušel v reálu, poznal jsem, že se nejedná o kopii, ale klon.

Představte si, že sedíte ve větším kompaktním pásovém nakladači a pouhým stiskem tlačítka jej přeměníte v plně otočné midirypadlo s mimoosým rýpáním. Seznamte se, do sériové výroby přišel Mecalac 8MCR.

Druhý nejstarší výrobce smykem řízených nakladačů na světě, americký Mustang, se hlásí se zcela novým nakladačem 2700V s vertikální trajektorií výložníku. Bylo na čase. Jeden z prvních výrobců nakladačů s vertikálním zdvihem si takový stroj zasloužil i v dnešní době.

Mou zálibou na mezinárodních výstavách je usedat do kabin tureckých rypadlonakladačů, abych tlumil svou zhýčkanost z moderních strojů zavedených značek. Se stejným záměrem jsem si na letošním Intermatu otevřel i Hidromek HMK 102 B s novou kabinou Maestro a můj dlouze budovaný pohled na turecké stroje se zbortil jako hrad z kostek.

Přijíždí nový 15-tunový dozer New Holland D150B, u kterého nenápadné písmeno B neoznačuje pouze modernizovaný stroj, nýbrž zcela novou koncepci, kdy hydrodynamický pojezd v kombinaci s převodovkou řazenou plně pod zatížením a diferenciálním řízením byl vyměněn za jednoduchý hydrostatický systém pojezdu.

V článku o pásovém rypadle Liebherr R 916 Classic jsem vás nechal natěšit na jeho vyspělejšího kolegu, R 916 Advanced. Ten byl v dubnu představen na pařížském Intermatu a ještě v tomtéž měsíci ho výrobce přivezl na ukázku do České republiky.

Před pěti lety jsem se zde popisoval tehdy nový nakladač Volvo L50E a hle, dnes zde máme jeho nástupce s označením… ano, zcela logicky se jedná o L50F. Jaký je? Oproti L50E není L50F žádný chlapeček. Je sice ve všech směrech kompaktnější, přesto svými vlastnostmi sráží L50E na kolena.

Japonské pásové midirypadlo s malým přesahem zádi (kompaktním radiusem CD) a mimoosým rýpáním. Na základě těchto informací by asi málokdo tipoval Caterpillar. Kromě poslední vlastnosti sice už vše Caterpillar nabízel v podobě rypadla 308C CR, ovšem až nyní jeho nástupce, typ 308D CR, dostal také varianty s natáčecím výložníkem, označované zkratkou SB (Side Boom), nastavitelným výložníkem VA (Variable Adjustable) a samozřejmě standardním výložníkem.

Manitou MRT 3050 Privilege je největší sériově vyráběný otočný teleskopický manipulátor. Svým výškovým dosahem 29,7 m a maximální nosností 5 t směle konkuruje univerzálním mobilním jeřábům, které stejně jako MRT 3050 dokáží pracovat jak s jeřábovým hákem, tak i s paletizačními vidlemi a pracovní plošinou. Proto se někdy tyto stroje společně označují jako „3 v 1“. Plošina ve spojení s 3D systémem umístěným na MRT 3050 umožňuje práci dokonce až ve výšce 41,2 m.

reklama