Obojživelné rypadlo Aquamec Watermaster Classic III bagruje i čerpá

Tentokrát si představíme opravdovou lahůdku - Aquamec Watermaster Classic III, speciální obojživelný bagr, který může pracovat na souši i na vodě. Po pevnině kráčí sám nebo ho lze převážet na podvalníku, po vodě si připlave, kam je potřeba. Funguje jako klasický i sací bagr v jednom a díky různým přídavným zařízením má pestré využití.

Watermaster Classic III je poháněn přeplňovaným šestiválcem Caterpillar C7 o výkonu 168 kW. V hydraulickém systému pracují dvě axiální pístová čerpadla. Jedno pohání lodní šroub a přídavný okruh na podkopu pro sací lopatu, druhé vhání olej do podkopového zařízení a stabilizátorů. Podkopové zařízení lze natáčet v rozsahu 180°.

Rypadlo je umístěno na pontonu, který je svou velikostí uzpůsoben pro snadný převoz na podvalníku. Transportní hmotnost je cca 17 t, převozní délka 10,45 m (bez podkopu), šířka 3,25 m a výška 3,05 m. Vpředu uprostřed je umístěno podkopové zařízení, po jeho stranách stabilizátory v podobě kruhových plováků, vzadu se nalézají teleskopické opěrné nohy, které lze sklopit na palubu.

Náplň práce rypadla Aquamec Watermaster Classic III spočívá především v přečerpávání kalů a sedimentů a čištění vodních toků a nádrží, nicméně možnosti jeho uplatnění jsou daleko širší. S jeho pomocí lze provádět menší objemy zemních prací v mělkých vodách, lze pracovat i u břehu, v úzkých kanálech, je možno vyčistit jen určitý pruh, odbahňovat rybníky, čistit koryta řek, aniž by se musela vypouštět voda, pracovat na různých zpevňováních apod.

Na obsluhu stroje stačí jeden člověk. Stroj se vlastní silou dokáže dostat ze souše na vodu a naopak, dokonce i na podvalník a zpět si nakráčí sám. Pro chození po souši se strojník musí naučit správnou koordinaci pohybů plováků a opěrných noh, po každém kroku stroj dosedá „na břicho“, tedy na dno pontonu.

Při práci v hloubkách do 2,5 m se rypadlo fixuje zadními výsuvnými sklopnými sloupy, které se zaryjí do dna, a předními plováky, které se ponoří pod hladinu a o dno se jen opřou. U hloubek nad 2,5 má rypadlo kontakt se dnem pouze prostřednictvím zadních sloupů, přední plováky plují po hladině. Hloubkový dosah rypadla je 4,3 m se lžící a 5,4 m s frézou. Lodní šroub je výškově nastavitelný, aby ho bylo možno v mělké vodě zvednout a nezachytil se o dno. Kvůli českému lodnímu registru se rypadlo dovybavuje lodní sirénou se silnějším zvukem a kotvou.

Typickým příslušenstvím Watermasteru jsou sací lžíce a sací fréza.

Sací lžíce

Nahoře na sací lžíci jsou umístěna dvě čerpadla, která vodu s bahnem čerpají do hadice vedoucí po násadě a výložníku rypadla přes palubu dozadu nebo do strany. Na konci je osazena příruba pro připojení odpadní hadice vedoucí na místo uložení bahna, které může být vzdáleno až 1,5 km. Pro usnadnění manipulace s odpadní hadicí může být na palubě osazen jeřábek. Sací lžíce stroje Aquamec Watermaster Classic III může být upevněna i na klasickém pásovém rypadle, čehož u nás už využila firma SMO Otrokovice na jednom ze svých rypadel Komatsu s prodlouženým ramenem.

Sací fréza

Hlavicí sací frézy se rozbije povrch, bláto se rozmixuje a v jednou kroku se vše odsaje pryč. Další příslušenství zahrnuje klasické podkopové lžíce o objemech 400 a 700 l, drapák, hrábě pro čištění vegetace a beranidlo na pilíře pro zpevňování břehů a konstrukce přístavních hrází.

Rypadlo se ovládá joysticky stejně, jak je tomu běžných moderních bagrů. Práce má samozřejmě svá specifika, hýbání podkopovým ramenem ve vodě bez zapatkování vyvozuje, pro neznalou obsluhu nečekané, náklony celého stroje. Po levé straně se nachází známá páka odpojení hydrauliky, volantem se ovládá kormidlo, pomocí pedálů se naklápějí zadní nohy.

Nepřehlédnutelnou odlišností prostorné kabiny oproti klasickým rypadlům je přítomnost mnoha tlakoměrů za čelním sklem. Díky nim strojník pozná, když se pod hladinou něco zasekne (tlak v tomto případě vyletí vzhůru).

Hlavní displej zobrazuje mnoho údajů, dokonce i okamžitou spotřebu. Je velice zajímavé sledovat, jak se spotřeba mění například při pouhém pohnutí výložníkem. Pod displejem je menší displej dodatečně osazeného průtokoměru. Strojník porovnává průtok s okamžitou spotřebou a snaží se pracovat tak, aby poměr těchto dvou veličin byl co nejlepší. Například při zvýšení těžby z 250 m³/h na 300 m³/h stoupne spotřeba dvojnásobně, což už nemusí být ekonomicky výhodné.

Obojživelné rypadlo je již ve standardní výbavě vybaveno centrálním mazáním. Nicméně stále je některá místa potřeba mazat ručně, například čepy sklápění kruhových plováků nebo lodní šroub. Při tom je lepší být na suchu, ale lze to provádět i z lodičky.

V České republice se momentálně nacházejí tři stroje Aquamec Watermaster, z nich však jen jeden je nejnovějšího typu Classic III. Patří firmě HUMECO, a.s., která jako dceřiná společnost Czech Coal Services a.s. zbavuje doly spodní a povrchové vody. V prostoru Czech Coal Services a.s. je cca 64 čerpacích míst, z toho je přes 20 čerpacích míst dole v lomu. Watermaster III slouží pro čištění těchto jímek od balastu.

Před nákupem vlastního Watermastera III využívalo HUMECO, a.s. služeb firmy SB profi a jejího Watermastera II. Nový stroj zde však nyní neslouží jen jako sací bagr, ale i jako mobilní čerpací zařízení tam, kam by se jinak musel zdlouhavě zavádět elektrický proud. Vždy, když dojde k průvalu vod, operativně se na postižené místo nasadí Watermaster III, který vodu odčerpá.

Jedním ze strojníků pracujících na stroji Aquamec Watermaster Classic III je Miroslav Černý. Přešel sem z klasického rypadla a jeho první pocity byly poněkud „vratké“. Avšak zvyknul si rychle a naučil se i bravurně chodit po souši, což je činnost, která dle jeho slov vyžaduje soustředění a zapojení všech smyslů. Pan Černý se musel stát lodníkem druhé třídy, aby mohl alespoň na uzavřenou vodu (např. slepá ramena), pro práce na otevřených vodních plochách se stane způsobilým až s hodností lodníka třídy první.

Na přiložených fotografiích vidíte stroj firmy HUMECO, a.s. osazený sací lžící, ovšem kromě zatloukače pilot vlastní tato společnost k Watermasteru veškeré příslušenství, včetně jeřábku, který si dokoupili dodatečně, protože na manipulace s dlouhými hadicemi se ukázal jako nezbytný. Mají také příplatkové postranní plováky pro větší stabilitu a práce v hloubkách nad 2,5 m.

Některé úpravy si provedli nebo vyžádali samotní strojníci. Na okna si hned po první sezóně nechali nalepit fólie, odrazy slunce od hladiny byly oslepující. I tak však pracují se slunečními brýlemi na očích. Taktéž si přidali doplňková vnitřní zrcátka, aby bylo vidět na obě sklopné teleskopické nohy.

V HUMECO, a.s. také instalovali průtokoměr a několik dalších tlakoměrů. Hustotu sleduje strojník pomocí malé, stranou vyvedené hadice. Dokonce si zdárně poradili i s konstrukční chybou, kdy při přitažení násady k výložníku vypadával původní dorazový šroub na hydraulickém válci. Pan Černý, který je zároveň zdatným zámečníkem, vyrobil a navařil mezi násadu a výložník šikovný doraz, čímž byl problém vyřešen.

Rypadlo Watermaster Classic III se zatím dostalo ven z areálu Czech Coal Services jen dvakrát. Pracovalo na Kyjském rybníku v Praze a poté přečerpalo 350 tis. m³ na vodní nádrži Malé Leváre na Slovensku pro firmu Nautilus. V případě zájmu je firma HUMECO, a.s. schopna stroj Watermaster Classic III nasadit na jakékoliv externí zakázce čištění vodních toků a nádrží.

Aquamec Watermaster Classic III může být alternativou ke klasickým bagrům na pontonech, pásovým bagrům v bahenním provedení a částečně i podvodním buldozerům Komatsu, které však stále zůstávají vhodným nástrojem pro srovnávání dna.

Stroj Watermaster Classic III vyrábí firma Aquamec v závodě Lännen Engineering ve finském Loimaa.

Komentáře

Video – Ten kdo sleduje mé uploady nebo Discovery, tuto záhadnou mašinu už viděl. http://uloz.to/3730582/x-maschines-megastroje-2-cz-sk-dokument..avi Hezky napsáno happy

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.