Pásové midirypadlo Kubota KX057-4 – s novou generací do nové kategorie

Kubota předvedla loni na pařížském Intermatu prototyp midirypadla KX057-4. Vzhledem k tomu, že nešlo o žádné designérské cvičení, ale stroj „z masa a kostí“, bylo jasné, že sériová podoba je za dveřmi. Dveře se otevřely a nová Kubota se podrobuje dalšímu z mých nekomerčních článků.

Pro výrobce je Kubota KX057-4 významná ve dvou směrech. Je to první vlaštovka zcela nové čtyřkové řady rypadel a zároveň vůbec první skutečné midirypadlo Kubota hmotnostní kategorie 5 - 6 t, do které z jejího spodního okraje dosud „nakukoval“ jen typ KX161-3 s hmotností 5,1 t. Jedná se o kategorii, ve které zvučná jména jako Caterpillar, Komatsu, Case, Hitachi nebo New Holland Kobelco žádné rypadlo nenabízejí.

Kubota KX057-4 se vyrábí v Japonsku. S gumovými pásy váží 5545 kg, s ocelovými 5645 kg. Pod kapotou zaměstnává čtyřválec vlastní výroby, typ V2607-DI-EU6 s objemem 2,6 l o výkonu 33,8 kW.

V kombinovaném hydraulickém systému typu load sensing pracují 3 čerpadla. Dvě stavitelná pístová čerpadla, každé s průtokem 56,1 l/min , a jedno zubové s průtokem 37,0 l/min. Tok oleje z každého čerpadla se směruje tam, kde je právě potřeba. Když rypadlo přejíždí, je pojezd poháněn od dvou pístových čerpadel, zubové čerpadlo se stará o vše ostatní. Když rypadlo stojí, do pojezdu nejde žádný olej a proud oleje z pístových čerpadel se soustředí na výložník, násadu, lžíci, otoč a přídavný okruh č. 1. Zubové čerpadlo rovněž zásobuje otoč, a navíc radlici a přídavný okruh 2. To je jakým směrem by se hydraulika na mobilních strojích měla ubírat.

Výše zmíněné dva přídavné hydraulické okruhy jsou součástí základní výbavy, což je pokračování strategie firmy Kubota, kterou započala ve svém největším typu KX080-3. Okruhy se pohodlně ovládají proporcionálními kolébkami přímo na joysticích a průtoky lze nastavit a uložit přímo v kabině prostřednictvím digitálního displeje. Do paměti lze vložit hodnoty až pro pět různých hydraulicky poháněných přídavných zařízení. Přídavný okruh č. 1 může poskytnout až 75 l/min, druhý 37 l/min.

Nejen z kvalitní hydrauliky je bagr živ. Výrobci si čím dál více hledí designu a kabin strojů, což se snažili reflektovat i designéři Kuboty. Osobně považuji design KX057-4 za velmi svěží a dynamický, aniž by se musel uchýlit k používání panoramatických skel (v poslední době velmi oblíbených) – všechna skla kabiny jsou i nadále plochá.

Pokud jste se nechali namlsat prospektem s nádhernými fotkami interiéru popisovaného slovy „DeLuxe“, nebudete pravděpodobně ušetřeni menšího zklamání. I když kabina oproti předchozí trojkové generaci prodělala závratný skok kupředu, chápou Japonci bagr jako pracovní nástroj. Tedy jako nic, kde bychom se měli kochat povrchovou úpravou vnitřního obložení a připadat si jako v luxusním autě. Navíc jsem měl pocit, jakoby nějaké kryty i chyběly, pod přístrojovými panely člověk vidí odkryté svazky vodičů. Ale jen při nastupování, z pohledu strojníka uvelebeného na sedadle je všechno v pořádku. Poloha joysticků je pevná, stejně jako opěrek pro zápěstí, nelze je bohužel nikterak seřídit. Zadní měkká část opěrek se při stlačení navíc ohýbá dolů.

Na druhou stranu mají šedé hladké plasty výhodu ve snadném čištění a není na nich tolik vidět všudypřítomný prach. A co se týká ergonomie, ta je více než dobrá, i když se nic nedá nastavit. Když se zaberete do práce, není nutno řešit, že by nějaký ovládací prvek měl ležet někde jinde, včetně výše zmíněných joysticků a područek. V tomto směru bych zkritizoval jen ovládání standardně dodávané klimatizace, které je umístěno poněkud „dodatečně“ vzadu za sedadlem.

Sklopné pedály pojezdu jsou vyrobeny z černého plastu. Ovládání pojezdu jejich prostřednictvím je v KX057-4 naprosto bezproblémové, dokonce bych se nezdráhal použít slůvko příjemné. Je to dáno dostatkem místa vpředu na nohy, vyšší polohou sedadla a dlouhými drahami pedálů, díky čemuž je možno pojezd řídit velice citlivě a suverénně. Pedál umístěný zcela vpravo ovládá tradičně offset. V případě nevyužití ho lze přiklopit a vytvořit si tak opěrku pro nohu.

Vysouvání čelního skla pod strop vyžaduje jen nepatrnou sílu, ovládání zajišťovacího mechanismu je tradiční a jednoduché. Díky vyššímu posezu při zasunutí skla pod strop už nad hlavou moc místa nezbývá. Ve vstupních dveřích jsou stále skla dvě, větší horní a menší spodní, což je výhodné pro jejich opravy.

Velkým plusem je nový digitální panel. Není sice barevný a nekomunikuje česky, ale oproti předchozí generaci je to ukrutný posun. Už jen to, že je umístěný v zorném poli. Navíc je větší a názornější. Strojník si může zvolit, jak má vypadat základní zobrazení. Vždy se zobrazují digitální hodiny a graficky stav palivové nádrže a teplota motorového oleje, nadto může strojník vidět otáčky motoru buď graficky nebo číselně, anebo místo nich může sledovat počet motohodin. Může si zde také pohodlně a přehledně nastavit a uložit průtoky v přídavných hydraulických okruzích. Displej ho informuje o tom, co je potřeba udělat. Například kdy dát bezpečnostní páku nahoru nebo dolů, nebo kdy nastartovat motor. Také blížící se servisní prohlídku a v případě závady dokonce oznámí, co je na stroji špatně. Lze také zjistit podrobný popis problému, kdy závada nastala poprvé, naposled a kolikrát se objevovala.

Konzola, na které je displej umístěn, pod sebou hostí praktický držák na nápoje. Je plně integrovaný do obložení a má dostatečnou hloubku. Konzola zároveň obsahuje výdechy větrání , topení a klimatizace. Dohromady je po celé kabině celkem 6 výdechů, směrovaných na všechny strany. Kubota je dnes již známá svým standardně dodávaným imobilizérem v klíči, KX057-4 není výjimkou.

Jdeme spálit trochu té nafty. Na rypadlo nasazujeme největší lžíci, jaká je právě na skladě - Triga MF MS 03 o objemu 0,2 m3 a šířce 800 mm. Při pohledu na výřezy v čepech lžíce se naskýtá otázka: co to je? Jedná se o adaptér Symlock firmy Lehnhoff. Ve spojení s rychloupínačem Lehnhoff Lehmatic lze lžíci na rypadlo osadit nejen zuby směrem ke stroji, ale i otočenou. Můžeme si tak vytvořit malé rypadlo s vrchovou lžící - nikdy nevíte, kdy se vám to bude hodit.

Pístní tyče válce výložníku a válce radlice jsou chráněny plechovými kryty. Na zdvihovém válci výložníku je standardně osazen hydraulický zámek, který zabraňuje pádu výložníku při prasknutí hadice.

Kubota přistoupila k oddálení radlice od podvozku, aby na ni dosáhla lžíce a bylo možno si ji lžící v případě potřeby očistit. Radlice šířky 1960 mm má správný profil, materiál se po ní dobře odvaluje dopředu. Její využití tak zdaleka nekončí na pouhém podpírání stroje - rovnání a hrnutí jsou její silnou stránkou.

Podvozek má rám tvaru X a při pohledu zboku je vidět snaha o dostatečně veliké otvory pro snadné čištění pásů. Na každé straně napočítáme celkem 5 spodních kladek, což přispívá k hladší jízdě a delší životnosti pásů. Rychlosti se přepínají na páce radlice, maximální rychlost je 4,9 km/h.

Ovládání stroje charakterizují dlouhé dráhy všech ovládacích prvků – joysticků, pák/pedálů pojezdu i páky radlice. Zvlášť je to patrné při ručním ovládání pojezdu pomocí pák. Pokud si na to zvyknete, zjistíte, že díky tomu lze s rypadlem snadno pracovat velice přesně. A to se cení nejen při zemních pracech, ale snad i více při jeřábování, pro které je Kubota KX057-4 skvěle uzpůsobena také díky hydraulickému zámku výložníku, jeřábovacímu háku na rychloupínači a zvláštním jeřábovacím módem, který hlídá zatížení od břemene, aby v případě hrozícího překlopení strojníka včas upozornil.

Hydraulika v praxi plně dokazuje to, co vypadá slibně už na papíře. Těžko ji na něčem nachytat, je neostyšně plynulá i při zkombinování několika funkcí. Nepodařilo se mi ji zastavit ani na vylamování přimrzlých betonových bloků, s rypnou a vylamovací silou Kuboty KX057-4 budete mít problém udržet stroj na zemi.

U servisního přístupu je zřejmé, že si s ním konstruktéři dali práci. Obvodové části kapoty jsou vyrobeny z plechu, horní část pravé strany je plastová, aby ji šlo vzhledem k jejím rozměrům lehčeji otevírat. Otevírání navíc usnadňuje plynová vzpěra a masivní zajištění v otevřené poloze. Vše je dostupné opravdu snadno, strojník ani pracovníci servisu nebudou mít mnoho důvodů k nářkům. Pod pravým krytem je též držák pro mazací lis. Jinak je pro nářadí určen speciální box vpravo vepředu, odklopný po otevření pravé kapoty. Obsahuje klíč na olejový filtr a další nářadí.

Malá dvířka vpředu vlevo skrývají kohout pro vypouštění vody z palivové nádrže. Pod krytem vlevo za dveřmi nalezneme zařízení pro tankování nafty se stočenou hadicí. Zařízení se při plné nádrži automaticky vypíná, a přímo u něj lze pomocí tlačítka zapnout také akustickou signalizaci plné nádrže. Interval pípání se zrychluje s tím, jak v nádrži přibývá paliva.

Komentáře

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.