Rypadlo Liebherr R 924 Compact Tunnel přeneslo výhodu krátké zádě do tunelů

Liebherr uvedl na trh nové pásové rypadlo ve verzi pro ražbu tunelů. Tento stroj koncepčně vychází z kompaktního rypadla Liebherr R 924 Compact, o kterém jsem psal před čtyřmi lety, ovšem tunelová verze je již na první pohled zcela odlišná, a tak jistě stojí za přezkoumání.

O nasazení rypadla Liebherr R 924 Compact o hmotnosti okolo 25 t do tunelů rozhodla krátká záď a kompaktnější rozměry. Stroj se po neúprosné tunelové přestavbě objevil před pár dny díky OHL ŽS na Slovensku na stavbě železničního tunelu Turecký vrch u Nového Mesta nad Váhom.

Ještě než přišla tunelová verze, civilní provedení R 924 Compact bylo modernizováno. Motor Liebherr D 924 TI-E o výkonu 121 kW byl nahrazen modernějším D 934 S s výkonem 120 kW a hydrauliku řízenou dříve systémem LSC (Liebherr-Synchron-Comfort) vystřídal novější Positive Control Classic. Obojí najdeme i v této tunelové verzi, pouze se zvýšeným výkonem motoru na 130 kW (při 1800 ot/min). Jako jiné motory Liebherr, má i tento hlubokou olejovou vanu pro zajištění dobré svahové dostupnosti. Maximální průtok oleje v čerpadlech je 2 x 214 l/min, zatímco nejvyšší provozní tlak dosahuje 35 MPa.

Život tunelového rypadla je těžký a krátký. Střídá se na něm třeba i deset strojníků, kteří zároveň obsluhují ostatní stroje v tunelu. Stroj se lopotí s kladivem v silně prašném prostředí, padá a létá na něj rubanina, stříká na něj beton, stěny tunelů jej hoblují po obvodu. Po čtyřech až pěti tisících motohodinách (tj. za jediný rok) musí na generální opravu.

Liebherr R 924 Compact Tunnel se na tuto nelehkou službu řádně posílil – jeho hmotnost oproti standardnímu rypadlu vzrostla o více než 8 tun na 32 440 kg. Jak se dá vlastně zvýšit hmotnost rypadla o celou třetinu?

Hodně zmohutněl podvozek, který je ve speciálním tunelovém provedení širší a má kvůli potřebě dobrého pohlcování rázů delší rámovou konstrukci z hlubokotažných profilů, robustnější řetězy, zesílené ochrany turasových kol, zmnožené vodicí lišty, integrovanou přední shrnovací radlici a stěrače nečistot z pásů.

Také kinematika tunelového výložníku je navržena pro dobré pohlcování zatížení při bourání směrem dopředu. Vychází z předchozího modelu R 912 Litronic Tunnel, má však robustnější stavbu, zesílenou také na zvlášť namáhaných místech a zabudovanou ochranu hydraulických vedení. Oproti standardní násadě pro zemní práce zde nalezneme dva zásadní rozdíly - válec ovládání lžíce je zcela schovaný v plášti násady a výložník je horizontálně výkyvný 45° na každou stranu. Objem lžic začíná už na 0,16 m³, což je speciální lžíce pro tunelová rypadla, spíše se podobá zubovému rozrývači a má i podobnou funkci. Klasickou podkopovou lopatu lze dodat také, v praxi jí ale většinou není třeba. Dosahy, zvláště hloubkový (3,8 m), jsou oproti zemařské klasice značně omezené.

Dalšími změnami, patrnými zvenku, jsou červená tlačítka nouzových vypínačů umístěná v kabině a po obou stranách stroje. Jejich pomocí může obsluha nebo ohrožený pracovník, kterého strojník nezpozoroval, stroj nouzově vypnout. Také si nelze nevšimnout na výložníku a kabině umístěných a dokonale zakrytovaných pracovních světlometů.

Kabina je kapitola sama pro sebe. Standardní provedení, jaké známe z rypadel pro zemní práce, je pryč a místo ní vidíme svařenou příhradovou konstrukci, které Liebherr říká „tunelová kabina v těžkém provedení“. Žádné dveře, místo skla bezpečnostní plexi, a to jen na zadní, horní a pravé straně kabiny. Takové uspořádání se v tunelové praxi osvědčilo, stejně jako přední mříž místo skla, která zaručuje dobrou viditelnost i ze stroje postříkaného při betonáži. Oproti standardní kabině nezůstal kámen na kameni ani co se týká kontrolních panelů a tlačítek nastavení provozních hodnot.. Tam, kde byste čekali velký palubní displej, na vás svítí jen malý displej filtru pevných částic. Čas od času vám zahlásí, abyste pracovali na vyšší otáčky, poněvadž se bude provádět regenerace, tj. spálení nečistot ve filtru a jejich vyfouknutí ven. Tlačítka chrání výklopný průhledný kryt s pryžovým těsněním po obvodu. Klasický displej najdete vzadu na pravé stěně kabiny nahoře, ukrytý pod proskleným víkem ocelové krabice.

Co se týče joystickového ovládání, to zůstalo samozřejmě nezměněné, tak jak jsou všichni zvyklí. Přibylo jen několik pedálů na podlaze, pro ovládání přídavného okruhu a horizontálního 45° výkyvu ramene. Tyto přídavné funkce, nebo koneckonců i funkce na joysticích, lze podle požadavků přepojit dle přání obsluhy a tedy jak je kdo zvyklý. Další, tentokrát o poznání větší, plechová krabice je umístěna za sedadlem a ukrývá většinu elektrického vybavení stroje. Zajímavostí je, že v rypadlu je místo klasických pojistek umístěn tzv. „pojistkový automat“. Pokud tedy dojde k přetížení elektrického obvodu, neměníte pojistky, ale jednoduše jistič znovu nahodíte.

Rychlost pojezdu je 5,3 km/h tj. o 0,2 km/h méně, než u standardní verze. Liší se i přední planýrovací radlice o šířce 3000 mm, která má sériově montovanou ochranu pístních tyčí. Lze ji spustit pod úroveň pásů, není však primárně určena k tomu, aby se rypadlo při práci na radlici zvedalo – požadavek výrobce je, aby tunelové rypadlo vždy pracovalo opřené o celou plochu podvozku a radlice má sloužit ke shrnování a rovnání pracovní plochy.

Z bezpečnostních důvodů bylo rypadlo osazeno třemi hasicími přístroji včetně automatického hasicího systému Firestop od firmy Tepostop. Pod kapotou se tak vinou červené hadičky, které by se při požáru vlivem zvýšené teploty propálily, unikl by z hadic podtlak a automat začal stříkat hasivo do všech kritických míst.

Společně s novinkovým rypadlem Liebherr R 924 Compact Litronic Tunel najdeme ve výrobním programu Liebherr také tunelové rypadlo R 944 C Litronic Tunnel hmotnostní kategorie 44 t. Dříve se vyráběly také menší typy R 900 HDS Litronic Tunnel a R 912 Litronic Tunnel, ale kvůli nižším provozním hmotnostem 22,5 - 26 t v tunelech, zvláště v případě, že pracovaly jako hlavní ražební stroj, dost trpěly.

Komentáře

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.