Recenze
Když Bobcat počátkem roku uváděl na trh kompaktní smykem řízený nakladač S100, nikdo nemohl vědět, že za několik měsíců bude americký symbol patřit korejskému Doosanu. V polovině prázdnin internetem prosvištěla zpráva o prodeji za částku 4,9 miliardy $, do které Ingersoll-Rand, dosavadní majitel Bobcatu, zahrnul 11 továren, včetně továrny na výrobu hydraulických kladiv a nůžek Montabert.
Americká armáda dosud používá malé ženijní rypadlo FLU-419, což je sice velmi zajímavý stroj (vypadá jako Unimog s nakladačem vpředu a podkopem sklopeným na korbu), ale i přes pohon všech kol má omezenou průchodnost terénem a na silnici vyvine rychlost nejvýše 64 km/h. Navíc při provádění výkopu sedí strojník na nechráněné venkovní sedačce.
Když jsem koncem loňského roku brouzdal po stránkách japonských výrobců rypadel, abych se dozvěděl nejčerstvější novinky v tomto segmentu, nemohlo mi uniknout nové Sumitomo SH200-5. A protože jsou v Japonsku vždycky napřed, nezbývalo než čekat, až tento typ dorazí do Evropy v oranžových barvách značky Case.
Na první pohled by se mohlo zdát, že vývoj stavební techniky probíhá skokově formou nových nebo inovovaných typů strojů uváděných na veletrzích a v tiskových zprávách. Opak je pravdou. V průběhu výroby se neustále něco vylepšuje a mění a mnohdy se těmto opatřením záměrně nedává mediální publicita. Jako v případě "staronového" Mecalacu 12MXT.
Je potěšující, že se v době globalizace a nadnárodních koncernů najdou odvážní výrobci, kteří se pustí do výroby stavebního stroje vlastní konstrukce. Jednou z takových firem je nová slovenská společnost Viktor Loaders, která 17. dubna na Stavebních veletrzích v Brně představila svůj první smykem řízený nakladač Golem G03.