Recenze

Nejrychlejší devítitunové kolové rypadlo na světě – tak uvedl letos svůj nejnovější přírůstek rakouský Neuson. Stroj se pyšní maximální rychlostí 40 km/h, což někoho může ohromit, ale skutečný užitek z tohoto rypadla najde provozovatel jinde.

Když Bobcat počátkem roku uváděl na trh kompaktní smykem řízený nakladač S100, nikdo nemohl vědět, že za několik měsíců bude americký symbol patřit korejskému Doosanu. V polovině prázdnin internetem prosvištěla zpráva o prodeji za částku 4,9 miliardy $, do které Ingersoll-Rand, dosavadní majitel Bobcatu, zahrnul 11 továren, včetně továrny na výrobu hydraulických kladiv a nůžek Montabert.

Letošní bauma hostila premiéru prvního kolového nakladače s hybridním pohonem Atlas AR 65 Hybrid. První otázkou, která v této souvislosti musí být zodpovězena, je význam pojmu „hybridní“. Hybridní pohon je obecně kombinací dvou různých druhů pohonu.

Že by v Číně přešli od plagiátorství k uskutečňování vlastních originálních myšlenek? Opak je pravdou. Za vším stojí holandská firma Diverto Technologies B.V., která vymyslela koncept univerzálního pracovního zařízení Diverto, a nyní poskytuje licenci zájemcům z řad výrobců stavebních strojů.

Americká armáda dosud používá malé ženijní rypadlo FLU-419, což je sice velmi zajímavý stroj (vypadá jako Unimog s nakladačem vpředu a podkopem sklopeným na korbu), ale i přes pohon všech kol má omezenou průchodnost terénem a na silnici vyvine rychlost nejvýše 64 km/h. Navíc při provádění výkopu sedí strojník na nechráněné venkovní sedačce.

Když jsem koncem loňského roku brouzdal po stránkách japonských výrobců rypadel, abych se dozvěděl nejčerstvější novinky v tomto segmentu, nemohlo mi uniknout nové Sumitomo SH200-5. A protože jsou v Japonsku vždycky napřed, nezbývalo než čekat, až tento typ dorazí do Evropy v oranžových barvách značky Case.

Na letošní baumě si odbyla svou premiéru přeplňovaná varianta teleskopického manipulátoru Manitou MT 1030 S s označením Manitou MT 1030 ST. Pojďme se podívat, co nám světová jednička nabízí v kategorii s výškovým dosahem 10 m.

Na první pohled by se mohlo zdát, že vývoj stavební techniky probíhá skokově formou nových nebo inovovaných typů strojů uváděných na veletrzích a v tiskových zprávách. Opak je pravdou. V průběhu výroby se neustále něco vylepšuje a mění a mnohdy se těmto opatřením záměrně nedává mediální publicita. Jako v případě "staronového" Mecalacu 12MXT.

Je potěšující, že se v době globalizace a nadnárodních koncernů najdou odvážní výrobci, kteří se pustí do výroby stavebního stroje vlastní konstrukce. Jednou z takových firem je nová slovenská společnost Viktor Loaders, která 17. dubna na Stavebních veletrzích v Brně představila svůj první smykem řízený nakladač Golem G03.

Komatsu Utility Europe uvedlo na trh pásové midirypadlo PC88MR-6 o hmotnosti 8274 - 8810 kg. V nabídce střídá PC78MR-6 o stejné hmotnosti a technické parametry jednoznačně hovoří pro novinku.