reklama
reklama

Recenze

Orenstein & Koppel představil na letošní Baumě zcela novou generaci svých kolových rypadel v hmotnostní kategorii 16 (MH plus) až 24 t (MH 8.6), které jsou společně s ostatními stroji O&K vyráběny v obrovském závodě v německém Berlíně.

Nový "pásák" 321C LCR od Caterpillaru má hmotnost 24 t a ve výrobním programu nahrazuje typ 321B LCR. Sdílí mnoho součástí, hlavně podvozek, motor a hydrauliku, s modely 320C L a 320 C L Utility, od kterých se však odlišuje těžším protizávažím a speciálně navrženým rámem otočného svršku, jenž snižuje poloměr otáčení zádě na hodnotu 1,67 m.

Na rozdíl od USA zná Evropa teleskopické manipulátory spíše ze zemědělství. Avšak procentuální zastoupení stavebních manipulátorů (= manipulátory s výškovým dosahem nad 10 m a nosností cca 4 t) se i zde neustále dotahuje na procento manipulátorů menších, zemědělských, a výrobci stavebních strojů rozhodně nechtějí v této oblasti zaspat.

Anglický Fermec vznikl roku 1992 odkoupením MF Industrial jeho managementem od majitele, společnosti Varity. V roce 1997 se stroje přejmenovaly z MF na Fermec a poté, co si Fermec prožil čtyřleté období pod nadvládou Case, se v roce 2001 stal součástí gigantu Terex.

Společnost VDO začala počátkem roku nabízet autorádia na 24 V určená speciálně pro stavební či zemědělské stroje. Hned na úvod však musím upozornit, že menší stroje, jako smykem řízené nakladače, rypadlonakladače nebo manipulátory, mají většinou elektrickou soustavu na 12 V.

Jediný americký výrobce minirypadel, známý spíše jako největší výrobce smykem řízených nakladačů, začal vyrábět vlastní minirypadla v roce 1989 v americkém městě Bismarck.

Liebherr začal vyrábět pásové nakladače již před více než čtvrt stoletím. Tenkrát to byly v podstatě dozery s nakládací lopatou místo radlice. Liebherr však jako první uložil motor dozadu kvůli lepšímu výhledu na lopatu a navíc tak motor využil i jako protizávaží.

Švédské Volvo letos slaví jubileum. Před padesáti lety totiž vyjel první nakladač H-10, tehdy ještě pod značkou Bolinder-Munktells. Možná i proto letos dochází k završení modernizace celé nakladačové řady.

Skutečnost, že je firma Novotný domácí výrobce nakladačů, ještě neznamená, že má v České Republice na růžích ustláno. Od roku 1998 vyráběný Bobek 760, jenž byl přesnou kopií slovenského Locustu 750 "s několika podstatnými konstrukčními změnami", byl posléze nahrazen smykem řízeným nakladačem B861.

Volvo nakouklo do budoucnosti a pod názvem SfinX Project předvedlo, jak by se mohla změnit rýpadla během 20 let. Dle výsledku je vidět, že designéři nepředpokládají pozvolný vývoj, ale pravý opak - revoluci v pravém slova smyslu.

reklama