Recenze

Zúčastnil jsem se unikátního dvojtestu vrtáku EMD 70 a beranidla EMC 300 anglické firmy Dawson. Dopředu se nic nearanžovalo a podle toho to také dopadlo - výsledek byl nepřikrášlený a přesně takový, jaký můžete očekávat v daných podmínkách v praxi.

Největší stroj v produktové řadě minirypadel Caterpillar, typ 308E CR, opustil přizpůsobivě zaoblený půdorys 308D CR, aby se vrátil k tradičnějšímu pojetí. Zadní část 308E se ve srovnání s 308D prodloužila a část ze své kompaktnosti obětovala za univerzálněji použitelné vlastnosti – zvýšenou stabilitu a nosnost.

Když v roce 1986 technici holandské firmy Maats, jednoho ze světových leaderů ve výrobě a půjčování strojů a zařízení pro pokládku potrubních vedení, přišli s myšlenkou na zkonstruování speciálního svářecího a montážního nosiče na dozerovém podvozku, nijak tím své partnery z Liebherru, přesvědčené o zbytnosti takového speciálu, nenadchli.

Caterpillar se chystá na dubnovém pařížském Intermatu vyrukovat s novou řadou rypadlonakladačů. Novinářům je představil v předstihu přímo na zkušebním polygonu u výrobního závodu v anglickém Leicesteru, kde bylo možno otestovat prozatím nejvýkonnějšího zástupce s označením 432F.

Pouhé dva roky existence stačily strojům Silkot brněnské firmy Siltek, aby se z nich stal vpravdě fenomén. Mobilní zařízení pro opravy výtluků a prasklin na vozovce, jak se těmto strojům oficiálně říká, doplnily a zlevnily známou americkou technologii natolik, že jim dokázali odolat jen málokteří z našich silničářů. Zbrusu nový Silkot 70-80 vyrazil minulý týden do brněnských ulic a já měl možnost zjistit, jak si s tímto strojem poradí pracovníci Brněnských komunikací.

Kubota nedávno uvedla na trh další mrňouse. Podle odlišného označení a svěžího neokoukaného vzhledu by se mohlo zdát, že jde o novou řadu.  Chyba lávky. KX018-4 je následníkem KX41-3V, menší KX016-4 staví na základech KX36-3S. Zásadních změn není až tolik, největším přínosem je moderní a prostorná kabina.

Nová generace smykem řízených nakladačů řady 200 je pro New Holland přelomová. Po dlouhých letech přišel s od základu novými stroji, které jsou navíc poprvé v historii dítkem společného vývoje s koncernovou značkou Case. Jak vypadá výsledek týmové spolupráce dvou předních výrobců „smykáčů“?

První ochutnávku nové série pásových rypadel E nabídnul Caterpillar v podobě modelu 336E už v uplynulém roce na Baumě. Na trh se však tato rypadla dostávají až nyní, a proto je před několika týdny výrobce předvedl ve svém španělském demonstračním a školicím centru v Malaze novinářům.

Jedním z nejnovějších počinů pátého největšího výrobce bagrů na světě, korejského Hyundaie, je pásové rypadlo kategorie 15 t se zkrácenou zádí Robex 145LCR-9. Podobné stroje naleznou uplatnění při práci ve městě, kde se začínají čím dál více používat na výkopy kanalizací nebo drobnější bourací práce.

Jsou zde nové nakladače Caterpillar řady K. Mohutnější stroje splňující emisní limity Tier 4i jsou od typu 966K s objemem lopaty 2,5 m³ řízeny joystickem bez volantu. Pro první dojmy jsem zajel do předváděcího střediska firmy Caterpillar ve španělské Malaze.