Pásová rypadla Caterpillar 324E - 349E nosí kapotou proklatě vysoko

První ochutnávku nové série pásových rypadel E nabídnul Caterpillar v podobě modelu 336E už v uplynulém roce na Baumě. Na trh se však tato rypadla dostávají až nyní, a proto je před několika týdny výrobce předvedl ve svém španělském demonstračním a školicím centru v Malaze novinářům.

Pásové rypadlo Motor Výkon motoru Provozní hmotnost
Caterpillar 324E Cat C7.1 ACERT 145 kW 25 127 - 29 859 kg
Caterpillar 329E Cat C7.1 ACERT 173 kW 28 717 - 31 639 kg
Caterpillar 336E Cat C9.3 ACERT 224 kW 35 894 - 38 686 kg
Caterpillar 349E Cat C13 ACERT 317 kW 47 700 - 53 300 kg

Motory vyhovují novým emisním limitům Stage III B / Tier 4 Interim a pro snížení emisí jsou osazeny technologií CEGR + DPF. Výfukové plyny se tedy částečně vracejí zpět do spalovacího procesu, během této cesty dochází k jejich zchlazení, a když se zplodinám podaří vymanit z uzavřeného oběhu a putují dále výfukem, skončí jejich hmotná karcinogenní složka ve filtru pevných částic. Více si o dané problematice můžete přečíst v nedávném článku.

V hydraulickém systému pracují dvě stavitelná pístová čerpadla, další čerpadlo zásobuje olejem hydraulicky poháněná přídavná zařízení. Byl použit nový rozvaděč, který zkracuje a zefektivňuje trasy hydraulického oleje.

Přídavný pracovní režim Heavy Lift, který zvětšuje zdvihovou sílu zvýšením tlaku v hydraulické soustavě, zasahuje nyní výrazněji. Zatímco předchozí D-série zvyšovala tlak z 350 na 360 Bar, E-série tlak zvyšuje z 350 na 380 Bar.

Nejběžnějším výložníkem je tzv. Reach Boom, tedy výložník s dlouhým dosahem. Na E-series je tento druh výložníku dále rozdělen na Reach HD (Heavy Duty) a Reach ES (Extreme Service). Reach HD je optimalizovanou verzí Reach výložníku používaného na sérii D, zatímco Reach ES má vyztuženou konstrukci vhodnou do náročnějších podmínek.

Rekuperace energie v hydraulických válcích výložníku je nyní řízena elektronicky. Rekuperace znamená proces, kdy při spouštění výložníku neteče olej vytlačený pístem z válce do nádrže, ale vrací se zpět do opačné strany válce. Tím se ulehčuje čerpadlům a motoru, který díky tomu může mít zhruba o 100 ot/min nižší otáčky.

Co se pásových podvozků týká, největší rypadlo 349E L lze nyní osadit vodicími kladkami pásů systému PPR2 (Positive Pin Retention), který zamezuje nadměrnému vzniku axiálních vůlí. Kladky jsou standardně ve formě odlitku.

Kapota ukrývá hlavně vzduch

Obří chladiče související s emisní technologií CEGR + DPF změnily tvar rypadel k nepoznání.  Konstruktéři váhali, zda nástavbu protáhnout dozadu anebo místo toho zvýšit kapotu. Kvůli zachování kompaktnosti zvolili druhý způsob.

Rypadla teď vypadají jako zmenšené velké těžební stroje. Výška kapoty šla nahoru poměrně razantně, kvůli výhledu směrem vzad je u ní nutná zpětná kamera.

Protože je kapota zvednutá jen kvůli chladičům umístěným po levé straně, zbývá pod ní mnoho prázdného místa. To se bude hodit, až se sem bude v budoucnu zabudovávat emisní technologie Stage IV / Tier 4 Final. Podrobnosti k dalšímu emisnímu kroku však Caterpillar zatím nezveřejnil.

Chladiče jsou všude, kde to bylo možné, kvůli lepšímu přístupu uspořádány vedle sebe. U menších modelů (329E a níže), kde nezbývalo, než chladiče umístit přes sebe, se kladl důraz na snadné vyklopení chladičů pro přístup k těm za nimi.

Veškeré kryty a plechy na kapotě jsou nyní vyrobeny ve formě vrstvených plechů spojených bez svařování v robotizovaném procesu, což by mělo mít za následek větší odolnost vůči korozi. Na to, jak jsou panely ploché, jsou relativně pevné. Při otevírání je cítit jejich lehkost, netaháte se s žádnými těžkými plechy.

Všechny filtry a měřící body jsou dostupné ze země. Vstup a pohyb po otočné nástavbě usnadňují propracovaná zábradlí a přístupové plošiny. Horní kryt motoru zabírá celou šířku nástavby a umožňuje tak přístup i k dalším komponentům. Aby ho byl schopen otevřít jeden člověk, musel být kvůli své velikosti vyroben z kompozitních materiálů.

Slušná kabina

Dle výzkumu firmy Caterpillar vzniká drtivá většina úrazů při nástupu do kabiny a při jejím opouštění. Proto byla bezpečnosti tohoto častého úkonu věnována zvláštní pozornost. Když bezpečně vystoupáte do kabiny, čeká v ní na vás spousta místa. Jak uvádí výrobce, hluk uvnitř kabin byl snížen o 3 - 4 dB. V kabině 329E, kterou jsem měl možnost si vyzkoušet, je opravdu příjemný klid, šumění motoru je více než snesitelné.

Sedadlo je standardně vzduchem odpružené a vyhřívané, za příplatek je pouze jeho chlazení. Lze nastavit jak tuhost bederní opěrky, tak i výšku konzolí s joysticky nezávisle na nastavení výšky sedadla. Nezávislý podélný pohyb konzole s joysticky je samozřejmostí, lze dokonce i měnit sklon joysticků. Myslím, že každý se může za ovládacími prvky cítit pohodlně.

Příjemné prostředí doplňuje hydraulické propojení joysticků s rozvaděčem, které je zárukou přirozeného ovládání s adekvátní zpětnou vazbou.

Na podlaze je zcela vpravo umístěn ještě jeden pedál, kterým se ovládá pojezd pro rovnou jízdu bez zatáčení, nemusíte tak rovnoměrně stlačovat dva pedály umístěné uprostřed. Tento pedál je za příplatek a byl k dispozici i na předchozích strojích. Z dřívějška známe také stěrač čelního skla umístěný na paralelogramu, díky čemuž je schopen obsáhnout více povrchu.

Pracovní světla mohou být halogenová jako na sérii D, ovšem za příplatek se nyní můžete blýsknout vysokotlakými výbojkami HID s větší svítivostí. Světla po vypnutí motoru stále svítí, aby strojník mohl za tmy bezpečně odejít od rypadla. Tuto dobu lze nastavit od 0 do 90 sekund.

Displej v plném lesku

Nový kontrolní a ovládací displej je o 40 % větší než dříve a chlubí se rozlišením 800 x 480 obrazových bodů. Se strojníkem komunikuje ve 42 jazycích, češtinu nevyjímaje.

Příliš si však nerozuměl s rozšafným španělským sluncem, které na něm vytrvale vytvářelo odlesky do takové míry, že byl problém z něj něco přečíst. Jistě by nebylo marné ho zboku a shora odclonit, umožnit jeho naklápění a použít i nějakou účinnou antireflexní úpravu.

Ještěže jsme si displej prošli předchozí den večer. Menu displeje má pro snadné ovládání jednu úroveň, nemusíte se dlouze proklikávat stromovou strukturou. Grafika menu se snaží tak trochu působit jako dvoubarevný iPhone bez dotykového displeje. Pod displejem se nachází 5 tlačítek, jejichž funkce závisejí na tom, ve které nabídce se právě nacházíte.

Navíc, ne vše musíte řešit natahováním se k displeji. Na pravém ovládacím panelu sídlí například tlačítko, které umožňuje přepínat mezi třemi pracovními módy rypadla - ekonomickým (Eco), standardním (bez symbolu) a výkonným (HP+).

Přidám plyn na plné otáčky, nastavím režim Eco a lžící zajíždím do vyprahlé půdy španělského pobřeží. Po několika cyklech přepínám do standardního módu a nakonec volím režim HD+. Připadá mi, že v rýpání hlíny se chovají standardní mód a HD+ dost podobně, zatímco v Eco módu se znatelně déle čeká na zavření lžíce.

Displej slouží i k zobrazení prostoru za strojem. Zvládne vstupy ze tří kamer, přičemž je schopen zobrazit záběry až ze dvou kamer současně. Jedna zpětná kamera je v Evropě standardní výbavou, měl ji i zkoušený stroj, a obraz z ní byl velmi slušný, a to i za tmy (kvůli absenci odlesků možná lepší než ve dne).

Na displeji si můžete navolit spoustu dalších věcí. Namátkově mohu zmínit třeba zajímavou možnost automatického vypnutí motoru, jakmile překročí 1 – 60 minut ve volnoběžných otáčkách. Konkrétní dobu lze nastavit právě na displeji. Stejně tak se přímo na tomto displeji zobrazují údaje z 1D/2D nivelačního systému Cat Grade Control, se kterým si můžete stroj objednat přímo z výroby.

Caterpillar patří do TOP 5 největších výrobců pásových rypadel na světě a vypadá to, že s novými stroji mu propad na nižší příčky nehrozí.

Komentáře

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.