Pásové rypadlo New Holland Kobelco E150BSR Blade Runner se schopnostmi dozeru… jaká je skutečnost?

New Holland Kobelco E150, známý jako Blade Runner, vstupuje pod označením E150BSR Blade Runner do své druhé generace. Motor Isuzu byl vystřídán výkonnějším čtyřválcem od Mitsubishi (typ D04FR, výkon 74 kW) a uspořádání pod kapotou prodělalo revoluci à la E235BSR (viz článek z loňského roku).

Co je vlastně Blade Runner? „Bagrbuldozer“ nebo jen rypadlo s velkou radlicí? Na to se pokusíme najít odpověď. Otočný svršek je vypůjčen ze 14-tunového rypadla E135BSR, podvozek náleží dvaadvacetitunovému typu E215B, a když k tomu připočítáme radlici, dostáváme hmotnost 16300 kg. Výložník byl prodloužen, aby se vykompenzovala zvýšená poloha nástavby, a zároveň bylo možno dostat se pohodlně před radlici. Podvozek je oproti E215B zkrácený a šestisměrná radlice se sklopnými bočními částmi pro snadný transport je ovládána hydraulickým systémem se samostatným čerpadlem.

V kabině se nalézá speciální nízký joystick pro ovládání radlice. Má kovovou hlavu tvaru nepravidelného šestiúhelníku a práce s ním je velmi příjemná a citlivá. Pohyby joysticku vpřed a vzad zajišťují spouštění a zvedání radlice, pohyby vlevo a vpravo příčné naklápění rohů radlice. Podélné naklápění radlice neboli úkos 25° na každou stranu se provádí kolébkovým přepínačem na přední straně joysticku.

Vnitřní design kabiny je čistě účelový, ale ergonomický. Displej je jednobarevný, zadní kamera s přídavným monitorem v kabině je za příplatek. I když se jedná o rypadlo s velmi kompaktní zádí, kamera by přidala na bezpečnosti a jistotě strojníka. Příjemné je střešní okno, které lze vyklopit vzhůru a vytvořit si tak atraktivní polokabriolet. Špičkové dílenské zpracování nemusím v případě Kobelca snad ani zmiňovat, New Holland je přítomen pouze ve formě barvy a nálepek. Poněkud „nejaponsky“ působí jen zakomponování joysticku radlice do díry vyřezané ve standardním bočním panelu. To lze ale vzhledem k nepatrnému procentuálnímu zastoupení Blade Runnerů v kompletní řadě japonských rypadel pochopit.

A teď se dostáváme k tomu důležitému – může Blade Runner E150BSR skutečně konkurovat běžným buldozerům? Stroj se na rozdíl od jeho předchozí generace již vyskytuje i v České republice a Pavel Holub a Ivan Šerý (Egostav) za jeho joysticky strávili při různých činnostech řadu dní. Co ukázala praxe?

Oproti rypadlům s klasickou radličkou Blade Runner zrychlí a usnadní práci nejen díky velikosti své radlice - podvozek má sílu hrnout její celý objem 2,19 m³ v její plné šíři 3255 mm - ale hlavně díky možnosti úkosu, kdy je možno odhrnovat zeminu na stranu. Problémy klasických bagrů, kterým materiál přepadává přes radlici a okolo a znečišťuje a opotřebovává pásový podvozek, Blade Runner jednoduše nezná. Blade Runner také velmi efektivně se svou radlicí zakročí tam, kde byste jinak museli zdlouhavě použít svahovací lžíci. I přes rozměry radlice 3255 x 800 mm je přes ni dobře vidět.

Zkosené desky pásů umožňují práci podél obrubníků, aniž by je poškodily, na radlici je výborný výhled a při couvání lze otočit nástavbu, čímž nemusíte kroutit krkem. To jsou výhody, které u běžného dozeru nenajdete.

A teď druhá strana mince. Radlice sice velikostně téměř odpovídá desetitunovému dozeru Caterpillar D5G LGP, ovšem výkonnostně se Blade Runner nemůže srovnávat s ničím větším, než je osmitunový D4G, a i zde hodně ztrácí, přestože má dvojnásobnou hmotnost. Důvody je nutno hledat ve vyšším těžišti, „rypadlových“ deskách pásů a pomalých pojezdových rychlostech. Blade Runner oproti klasickému dozeru při hrnutí „plave“, což lze částečně kompenzovat natáčením podkopu ve směru největšího zatížení na radlici. Bolestnější je však pomalá jízda vzad, 5 km/h „na zajíce“ je oproti dozeru poloviční a výrazně tak prodlužuje pracovní cykly.

Ať už vás zaujaly výhody či odradily nevýhody Blade Runnera E150BSR, pravdou zůstává, že dozerové schopnosti tohoto stroje se nacházejí někde uprostřed mezi pevnou radlicí standardního pásového rypadla a skutečným dozerem. I tak je však Blade Runner univerzálním strojem, který lze namísto menšího dozeru využít. Navíc samotné rypadlo je díky těžkému podvozku neobyčejně stabilní, což oceníte hlavně při kopání kolmo k pásům.

Komentáře

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.