Do pásového rypadla R 916 Advanced Litronic ukryl Liebherr své nejnovější technologie

V článku o pásovém rypadle Liebherr R 916 Classic jsem vás nechal natěšit na jeho vyspělejšího kolegu, R 916 Advanced. Ten byl v dubnu představen na pařížském Intermatu a ještě v tomtéž měsíci ho výrobce přivezl na ukázku do České republiky.

Podle vybavení se hmotnost rypadla Liebherr R 916 Advanced pohybuje mezi 23600 a 27270 kg. Pod kapotou, stejně jako u verze Classic, najdeme přeplňovaný řadový čtyřválec Liebherr D 934 S o objemu 6,36 l s chlazením vzduchu i paliva a maximálním výkonem 115 kW. Jedná se o motor se vstřikováním typu Pumpe-Dűse, kdy každý válec má své vlastní elektronicky řízené čerpadlo, a interní recirkulací výfukových plynů (EGR).

Aby se předešlo vypínání motoru při vysokých otáčkách (úkon pro turbodmychadlo přímo vražedný), má strojník k dispozici výrazné tlačítko „Stop“. Podrží ho čtyři sekundy a poté dojde k plynulému snížení otáček motoru a po prodlevě se úplně vypne. Naopak startování probíhá tak, že po otočení klíčku v zapalování strojník na 4 sekundy stiskne tlačítko „Start“.

Stejně jako u verze Classic je použit nový hydraulický systém Positive Control, sestávající ze dvou nezávislých okruhů, ovšem v provedení Advanced. Co to znamená? Rypadlo je osazeno ventilovým blokem, který určuje, zda obě čerpadla budou dodávat olej pro stejnou funkci anebo se průtok rozdělí do více funkcí, ale oproti verzi Classic je hydraulika silnější a pružnější, protože ventilový blok je řízen elektronicky - krokové proporcionální magnety provádějí vyhodnocení daleko rychleji a efektivněji než mechanické řízení pomocí pružinek, jak je tomu u verze Classic. Navíc i tlak na čerpadle se oproti verzi Classic zvýšil o 15 bar na celkových 380 bar. Dvě stavitelná pístová čerpadla Liebherr s průtokem 2 x 214 l/min odpovídají modelu Classic.

Na hydrauliku výložníku a násady byl aplikován rekuperační systém. Dříve to fungovalo tak, že olej tekl od čerpadel do hydraulických válců a odtud se vracel zpátky do rozvaděče. Nyní se olej přepouští z jedné strany pístu na druhou a tím neodebírá motoru výkon. Classic má tuto rekuperaci taky, ale jen na výložníku. Hydraulický systém Positive Control Advanced lze v budoucnu upgradovat nahráním nového softwaru, který může ještě zlepšit výkonnost stroje nebo přidat do ovládání další funkce.

Pásové rypadlo R 916 Advanced Litronic je možno pořídit v mnoha konfiguracích. Podvozek může být nejen standardní SLC, úzký NLC a široký LC, ale i extra-široký WLC s rozchodem 2590 mm. Stejně jako u verze Classic má rám podvozku tvar písmene X, který zajišťuje efektivnější přenos sil. Mimo standardního jednodílného a dvoudílného výložníku lze rypadlo osadit také prodlouženým výložníkem a dokonce i výložníkem pro mimoosé rýpání.

Na rozdíl od levnější verze Classic se Advanced drží pro Liebherr tradičního dvojitého uchycení pístních tyčí k výložníku. Jedná se o kapsy ve formě odlitků, které jsou navařeny po obou stranách výložníku a skrz výložník vzájemně propojeny ocelovou trubkou. Výložníky mají oproti předchozím generacím vyšší profil a i pístní tyče nabyly na svém průměru. Plně automatické centrální mazání je součástí standardní výbavy.

Podkopové lžíce jsou stejné jako u varianty Classic. Tzn. pro Liebherr zcela nový profil lžíce pro větší objem při dané šířce a nový zubový systém, kdy se zuby svým opotřebením netupí, ale naopak brousí. Pro rychlou výměnu lžíce je zde známý systém Likufix (hydraulické rychloupínání přídavného zařízení včetně hydraulických rychlospojek) hlídaný třemi způsoby, bezpečné zajištění rychloupínáku je dokonce graficky znázorněno na dotykovém displeji.

Pro snadné používání různých přídavných zařízení lze podobně jako u řady Classic dovybavit stroj systémy pro nastavení tlaku a průtoku v přídavném okruhu. Lze volit mezi jednodušším Liebherr Tool Control, který dokáže uložit až 10 nastavení, nebo Liebherr Tool Management, který zapojené zařízení rozpozná a automaticky nastaví požadované hodnoty průtoku a tlaku. Navíc pro každé přídavné zařízení počítá odpracované motohodiny zvlášť, což je dobrý systém pro dodržování servisních intervalů přídavných zařízení.

Verzi Advanced bezpečně poznáte díky nové kabině od jakéhokoliv jiného rypadla Liebherr. Interiér kabiny je ještě štědřejší na prostor než v Classicu a v porovnání s ním je mnohem více zaměřena na komfort. Sedadlo je posuvné nezávisle na joysticích i společně s nimi a díky tomu lze zaujmout ergonomicky nejpříjemnější polohu předloktí. Vzduchem odpružené a vyhřívané sedadlo se pohupuje společně s konzolami joysticků a nedochází tak k výškovým změnám v jejich vzájemné poloze.

Progresivním ovládacím prvkem je barevný dotykový monitor, na kterém lze ovládat téměř vše, včetně klimatizace. Ovládání je současně možné i kruhovým tlačítkem – jeho otáčením se přepínají funkce na displeji a jeho stiskem se vybrané funkce potvrzují. Kdo si připlatí za bezpečnostní kameru pro sledování prostoru za strojem, uvidí obraz z kamery přímo na tomto chytrém displeji, který si dokonce sám automaticky nastavuje světlost a kontrast podle okolních světelných podmínek. Klimatizace je automatická, studený vzduch z ní proudí kanálem přes chladicí box, aby v létě udržel správnou teplotu zde uskladněných nápojů. Na kabině umístěné pracovní světlomety mohou být na přání xenonové.

Přehled všech rypadel Liebherr dostupných ve verzích Advanced a Classic:

  R 906 Advanced / Classic Litronic R 916 Advanced / Classic Litronic R 926 Advanced / Classic Litronic
Provozní hmotnost 21.300 - 25.250 kg 22.500 - 27.250 kg 24.800 - 28.300 kg
Výkon motoru

105 kW/143 PS

(ISO 9249)

115 kW/157 PS

(ISO 9249)

130 kW/177 PS

(ISO 9249)

Objem lžic 0,60 - 1,15 m³ 0,75 - 1,30 m³ 0,75 - 1,35 m³
Objem drapáku 0,17 - 1,80 m³ 0,17 - 1,80 m³ 0,17 - 2,00 m³

Komentáře

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.