Recenze
Na Recyklaci v Roztokách u Křivoklátu bylo k vyzkoušení hodně strojů. Hned po Liebherru R924 nás k testu zlákalo pětadvacetitunové pásové rypadlo Komatsu. Celý den sloužilo jako „testovací mula“, na které se zkoušela různá přídavná zařízení.
Bylo to někdy v září loňského roku, kdy jsme v redakci poprvé spatřili fotky nového smykem řízeného nakladače Bobcat, pořízené v Americe na tamní předváděcí akci. Trošku nás zamrazilo, protože vypadal úplně jinak, než předešlé modely. Měli jsme pocit, že je najednou těm „starým dobrým Bobcatům“ s táhly podél kabiny konec.
Poklidné období, kdy jsme na stavbách vídali rypadlonakladače tradičních výrobců a radovali se z jejich nových generací či faceliftů, narušily stroje ze stáje společnosti Hidromek. Stroje tohoto tureckého výrobce jsou ihned rozpoznatelné díky převažující zářivě bílé barvě, a také se o nich říká, že prý v konstrukci používají více oceli.
2,7tunové minirypadlo Bobcat E27 bude nově disponovat unikátním systémem A-SAC pro ovládání přídavných hydraulických okruhů. Kdo ví, jak funguje? Nikdo se nehlásí, a tak máme úkol. Sedli jsme na bagřík ověšený třídicím drapákem v kombinaci s naklápěcí hlavou a čekali, jak nám A-SAC ovládání všech těchto funkcí usnadní.
Dalším zajímavým strojem, který jsme si po dumperu Bergmann 3012R osahali na akci Demo tour v lomu nedaleko Brna, byl kolový nakladač LiuGong 877H v hmotnostní třídě 27 t. Především díky názvu je u nás tato značka zatím stále ještě zjevením, takže se schválně podíváme, do jaké míry může konkurovat nakladačům běžných výrobců.
Mikrorypadlo Bobcat E10 dostalo ke svým desátým narozeninám elektrického bratříčka E10e – první plně elektrické minirypadlo na světě v kategorii 1 t. Jak složité bylo předělat maličký diesel na elektrický bateriový pohon? A chová se jinak při práci? To jsme zjišťovali přímo v místě zrodu obou strojů, v Dobříši.