Nekomerční články

Jak říkají u Volva, někdy musíte věci obrátit čelem vzad, abyste se posunuli vpřed. Přesně to v roce 1954 udělaly společně firmy Bröderna Lundbergs Mekaniska a AB Bolinder-Munktell (od roku 1950 ve vlastnictví Volva) v případě nakladače Bolinder-Munktell H10. Jednoduše otočily běžný traktor předkem dozadu.

Aktuální řada C velkých smykem řízených nakladačů Caterpillar v kolovém i pásovém provedení už řadu měsíců brázdí mnohá staveniště. Ovšem Caterpillaru jakoby to nestačilo a k pásovým smykem řízeným nakladačům začíná nyní nabízet jako alternativu stroje s odlišným pásovým podvozkem pro tvrdší povrchy.

V dnešním článku se na přání čtenářů budu věnovat švédskému Huddigu, kterému se přezdívá Rolls-Royce mezi rypadlonakladači. Tato přezdívka se neodvíjí pouze od ceny, která u popisovaného největšího typu s označením 1260 začíná na hodnotě 5,5 mil. korun, ale především jde o velikost a univerzálnost, prostředí obsluhy a v neposlední řadě i o starost výrobce o své stroje po dobu jejich životnosti.

„Varyňák“ je zpátky. Nikoliv však jako známá rypadla, nýbrž v podobě nakladačů s označením CLG 842 II, které jsou první vlaštovkou této znovuzrozené značky. Svým vzezřením připomínají Caterpillar, motor je stejný jako u Hyundaie, vyrábí je čínská firma Liugong a brousí si zuby na staré nakladače UNK 320.