reklama
Kladiva a pásy Renomag
reklama

Nekomerční články

Pravidelné promazávání jednotlivých mazaných míst mobilního stroje je mnohdy velmi nepříjemnou a namáhavou součástí života obsluhy takového stroje. Jak si tuto námahu co možná nejvíce „ušetřit“ si povíme v následujícím článku věnovanému možnostem centrálního mazání na mobilní technice. Jednotlivé možnosti si pokusíme srovnat od těch nejjednodušších a nejlevnějších až po ty nejsložitější a zároveň nejkomfortnější.

Archiv Škody Plzeň vydal svědectví o pásovém rypadle s úctyhodnou hmotností 220 t a 3,5 m³ velkou lžící, jehož archivní fotografie nebyly ještě nikdy publikovány. Poprvé se tak děje na těchto stránkách.

O Manitou Manihoe jsem psal už v roce 2004, ovšem v té době byl ještě ve fázi prototypu. Kupodivu sériová verze roku 2007 se od prototypu téměř neliší. Dostal jsem možnost prozkoumat Manitou Manihoe MLB625 T Confort EX, což znamená nejdražší verzi s klimatizací a vzduchem odpruženou sedačkou (= Confort) a teleskopickou násadou podkopu (= EX).

UNC = univerzální nakladač čelní, 060 = zamýšlená nosnost 600 kg. Vedle DH 112 snad nejznámější stroj československého stavebnictví vyvinul VVU ZTS Zvolen na sklonku 70. let minulého století. Pojďme si ho nyní připomenout.

Pětitunové pásové minirypadlo Hanix H55DR s nulovým přesahem zádě, jehož prototyp byl vystaven na letošní Baumě v Mnichově, je prvním představitelem minirypadel nové řady D. Hanix jiné stroje než minirypadla nenabízí a spíše si zakládá na robustnosti a spolehlivosti než na převratných technologiích.

Evropští dealeři Gehlu přišli letos s novinkou v podobě pásových podvozků VTS, které jsou určeny jako náhrada kol smykem řízených nakladačů všech značek. V USA je Gehl však nenabízí. Proč?

Na základě četných dotazů ve fóru jsem se rozhodl srozumitelně popsat, co musí zájemce o práci podstoupit, aby mohl legálně jezdit a pracovat s bagrem nebo jiným stavebním strojem.

reklama