Nekomerční články

Nejdříve krátká úvaha na téma, proč není nástupcem dosavadní trojkové řady řada čtyřková. V Japonsku je číslo čtyři považováno za nešťastné, neboť se vyslovuje stejně jako slovo označující smrt.

New Holland se dostal k výrobě rypadlonakladačů v roce 1986, když spadl pod nadvládu Ford Motor Company, a chytře využil téměř čtyřicetiletých zkušeností Fordu s těmito stroji.

Hydraulický otočný nakladač HON 050 byl vůbec prvním československým nakladačem. Na základě požadavku Ministerstva stavebnictví ho v letech 1956 - 1958 vyvinuli ve Výzkumném ústavu stavebních a zemních strojů Brno a výroba odstartovala roku 1960 v Podpolianských strojárňach ve slovenské Detvě.

Obviňovat Japonce ze snahy o miniaturizaci za každou cenu není správné. Důkazem je nové pásové rypadlo Hitachi EX8000 s provozní hmotností 780 t a nakládací lopatou o objemu 40 m³, které se stalo největším modelem značky.

Orenstein & Koppel představil na letošní Baumě zcela novou generaci svých kolových rypadel v hmotnostní kategorii 16 (MH plus) až 24 t (MH 8.6), které jsou společně s ostatními stroji O&K vyráběny v obrovském závodě v německém Berlíně.

Nový "pásák" 321C LCR od Caterpillaru má hmotnost 24 t a ve výrobním programu nahrazuje typ 321B LCR. Sdílí mnoho součástí, hlavně podvozek, motor a hydrauliku, s modely 320C L a 320 C L Utility, od kterých se však odlišuje těžším protizávažím a speciálně navrženým rámem otočného svršku, jenž snižuje poloměr otáčení zádě na hodnotu 1,67 m.

Na rozdíl od USA zná Evropa teleskopické manipulátory spíše ze zemědělství. Avšak procentuální zastoupení stavebních manipulátorů (= manipulátory s výškovým dosahem nad 10 m a nosností cca 4 t) se i zde neustále dotahuje na procento manipulátorů menších, zemědělských, a výrobci stavebních strojů rozhodně nechtějí v této oblasti zaspat.