reklama
reklama

Nekomerční články

Jak říkají u Volva, někdy musíte věci obrátit čelem vzad, abyste se posunuli vpřed. Přesně to v roce 1954 udělaly společně firmy Bröderna Lundbergs Mekaniska a AB Bolinder-Munktell (od roku 1950 ve vlastnictví Volva) v případě nakladače Bolinder-Munktell H10. Jednoduše otočily běžný traktor předkem dozadu.

Aktuální řada C velkých smykem řízených nakladačů Caterpillar v kolovém i pásovém provedení už řadu měsíců brázdí mnohá staveniště. Ovšem Caterpillaru jakoby to nestačilo a k pásovým smykem řízeným nakladačům začíná nyní nabízet jako alternativu stroje s odlišným pásovým podvozkem pro tvrdší povrchy.

V dnešním článku se na přání čtenářů budu věnovat švédskému Huddigu, kterému se přezdívá Rolls-Royce mezi rypadlonakladači. Tato přezdívka se neodvíjí pouze od ceny, která u popisovaného největšího typu s označením 1260 začíná na hodnotě 5,5 mil. korun, ale především jde o velikost a univerzálnost, prostředí obsluhy a v neposlední řadě i o starost výrobce o své stroje po dobu jejich životnosti.

„Varyňák“ je zpátky. Nikoliv však jako známá rypadla, nýbrž v podobě nakladačů s označením CLG 842 II, které jsou první vlaštovkou této znovuzrozené značky. Svým vzezřením připomínají Caterpillar, motor je stejný jako u Hyundaie, vyrábí je čínská firma Liugong a brousí si zuby na staré nakladače UNK 320.

New Holland Kobelco E150, známý jako Blade Runner, vstupuje pod označením E150BSR Blade Runner do své druhé generace. Motor Isuzu byl vystřídán výkonnějším čtyřválcem od Mitsubishi (typ D04FR, výkon 74 kW) a uspořádání pod kapotou prodělalo revoluci à la E235BSR (viz článek z loňského roku).

Kladiva a pásy Renomag
reklama