Naživo
Vápenné pece v okolí obce Vápenná na Jesenicku byly zaznamenány již na počátku 17. století, v druhé polovině 19. století se přidává i těžba žuly a mramoru. Socialistickou redukci kamenolomů překonal jen kamenický podnik Teramo Vápenná a jeho mramorový lom na vrcholu Smrčník, který zachycuje následující fotoreportáž z 24. 7. 2009.
Uprostřed malebné krajiny severní Moravy cosi rachotí. Jsou to snad stroje? Burácení sílí, když se přibližuji, hukot motorů přehlušuje ticho krajiny. Vyhoupnu se na kopec a už se přede mnou otevírá scenérie stavby. Cedule u cesty hlásá, že jsem právě opustil Studénku Butovice. Dojíždím k základně a všímám si další tabule: „Stavbu provádí firma Skanska“.
V závěru roku 2005 zakoupil Zlínský kraj od firmy TTT Air holešovské letiště, aby zde naplnil svou dlouhodobou vizi o vybudování strategické průmyslové zóny s podporou státu. Demolice odletové haly, hangárů a dalších objektů již proběhla, nyní se živě pracuje na infrastruktuře, která má být hotova do konce roku.
Před pár dny mi zazvonil telefon a v něm známý: „Co děláš zítra? Už jsi někdy viděl sací bagr?“. Sací bagr jsem sice viděl, ale nikdy v praktickém nasazení na stavbě. A tak byl můj odpolední program na středu 20. května jasný jako slunce, které následující den proniklo mezi domy a zalilo svou září sací bagr společně s dalšími stroji na brněnské ulici Běhounská.