reklama
reklama

Nekomerční články

Kopie smykem řízeného nakladače Case, problesklo mi hlavou, když jsem Wecan 950 spatřil poprvé na fotce. Podobné tvary výložníku, kabiny i všech detailů, téměř stejné nálepky… Ale když jsem Wecana uviděl a vyzkoušel v reálu, poznal jsem, že se nejedná o kopii, ale klon.

Představte si, že sedíte ve větším kompaktním pásovém nakladači a pouhým stiskem tlačítka jej přeměníte v plně otočné midirypadlo s mimoosým rýpáním. Seznamte se, do sériové výroby přišel Mecalac 8MCR.

Druhý nejstarší výrobce smykem řízených nakladačů na světě, americký Mustang, se hlásí se zcela novým nakladačem 2700V s vertikální trajektorií výložníku. Bylo na čase. Jeden z prvních výrobců nakladačů s vertikálním zdvihem si takový stroj zasloužil i v dnešní době.

Mou zálibou na mezinárodních výstavách je usedat do kabin tureckých rypadlonakladačů, abych tlumil svou zhýčkanost z moderních strojů zavedených značek. Se stejným záměrem jsem si na letošním Intermatu otevřel i Hidromek HMK 102 B s novou kabinou Maestro a můj dlouze budovaný pohled na turecké stroje se zbortil jako hrad z kostek.

Přijíždí nový 15-tunový dozer New Holland D150B, u kterého nenápadné písmeno B neoznačuje pouze modernizovaný stroj, nýbrž zcela novou koncepci, kdy hydrodynamický pojezd v kombinaci s převodovkou řazenou plně pod zatížením a diferenciálním řízením byl vyměněn za jednoduchý hydrostatický systém pojezdu.

Jedním z prvních vážných konkurentů Bobcatu byla firma Universal Industries se svým nakladačem Uni-Loader. V roce 1968 ji koupil Case a stalo se tak vůbec poprvé, kdy do hry se smykem řízenými nakladači přišel zamíchat karty někdo z vedoucích výrobců stavebních a zemědělských strojů.

Kladiva a pásy Renomag
reklama