reklama
reklama

Nekomerční články

Mou zálibou na mezinárodních výstavách je usedat do kabin tureckých rypadlonakladačů, abych tlumil svou zhýčkanost z moderních strojů zavedených značek. Se stejným záměrem jsem si na letošním Intermatu otevřel i Hidromek HMK 102 B s novou kabinou Maestro a můj dlouze budovaný pohled na turecké stroje se zbortil jako hrad z kostek.

Přijíždí nový 15-tunový dozer New Holland D150B, u kterého nenápadné písmeno B neoznačuje pouze modernizovaný stroj, nýbrž zcela novou koncepci, kdy hydrodynamický pojezd v kombinaci s převodovkou řazenou plně pod zatížením a diferenciálním řízením byl vyměněn za jednoduchý hydrostatický systém pojezdu.

Jedním z prvních vážných konkurentů Bobcatu byla firma Universal Industries se svým nakladačem Uni-Loader. V roce 1968 ji koupil Case a stalo se tak vůbec poprvé, kdy do hry se smykem řízenými nakladači přišel zamíchat karty někdo z vedoucích výrobců stavebních a zemědělských strojů.

V článku o pásovém rypadle Liebherr R 916 Classic jsem vás nechal natěšit na jeho vyspělejšího kolegu, R 916 Advanced. Ten byl v dubnu představen na pařížském Intermatu a ještě v tomtéž měsíci ho výrobce přivezl na ukázku do České republiky.

Před pěti lety jsem se zde popisoval tehdy nový nakladač Volvo L50E a hle, dnes zde máme jeho nástupce s označením… ano, zcela logicky se jedná o L50F. Jaký je? Oproti L50E není L50F žádný chlapeček. Je sice ve všech směrech kompaktnější, přesto svými vlastnostmi sráží L50E na kolena.

Kladiva a pásy Renomag
reklama