Nekomerční články

Když jsem před čtyřmi lety psal o Mecalacu 8MCR, uvažoval jsem, že by nemuselo být špatné, kdyby existoval i v menší velikosti. Jako alternativa ke smykem řízeným nakladačům. Jak vidno, tuto myšlenku jsem neměl sám - za pár dní jde do prodeje 6MCR o provozní hmotnosti 5,7 t.

Hitachi letos přivezlo do Mnichova na Baumu opravdovou lahůdku – rypadlo se dvěma rameny. Zástupci firmy byli tak laskaví, že mě jednoho večera nechali do stroje sednout a pohrát si s ním. Jako jeden z mála Evropanů, kterým se toto kdy poštěstilo, se velice rád podělím o své dojmy.

David Hůrka a jeho kolegové z rodinné firmy, která se specializuje na stavební a komunální práce, provozovali po sedm dlouhých let rypadlonakladač Terex Fermec 970 Elite. Ovšem dnes již třetím rokem sedlají JCB 3CX Super Eco. Jak se tito „odpadlíci“ budou tvářit na zcela nový Terex TLB890, který konečně vstupuje na náš trh?

Výkopové firmy si pomalu začínají pořizovat nivelace na rypadla. Různých řešení existuje celá řada a my si dnes představíme „zlatou střední cestu“ v podání firmy Topcon a jejího 2D systému X22. Podíváme se na obsah krabice, vše nainstalujeme na stroj a vyzkoušíme, zda a jak nám to při kopání pomůže.