Lincoln Power-Luber 20 V Li-Ion: Když svaly strojníků šetří akumulátor

Montovat nábytek obyčejným šroubovákem sice jde, ale kdo si jednou vyzkouší akušroubovák, tomu už se zpátky měnit nechce. Podobné je to s ručním mazacím lisem a akumulátorovou mazací pistolí, která mazání rypadla dokáže zkrátit až na třetinu času. My se podívali na nejmodernější akumulátorovu pistoli zavedené firmy Lincoln -  mazací lis Power-Luber 20 V Li-Ion.

Power-Luber 20 V je v pořadí již čtvrtým modelem akumulátorového mazacího lisu, který firma Lincoln uvedla na trh. V podstatě všechny tyto pistole fungují na stejném principu jako zmiňovaný akušroubovák či akuvrtačka. Nízkonapěťový elektromotůrek poháněný akumulátorem pohybuje pístem a ten čerpá mazivo do hadicového nástavce.

Historie akumulátorových lisů Lincoln

První, 12V model, vyvinula společnost před více než deseti lety. Chyběl mu displej i další „vymoženosti“, které přišly až s následujícími modely.  Maximální provozní tlak pistole byl 413 bar a při tomto tlaku vydal 76,3 cm³ maziva/min. Jedinou „vychytávkou“, která se zachovala i pro pozdější typy tak byl kontrolní kolíček, který při vydávání maziva průběžně ťukal strojníka do prstu při každém vydaném 1 cm³ maziva, aby si mohl spočítat, kolik maziva už vyčerpal.

Nákres původního mazacího lisu Power Luber 12 V

Nákres původního mazacího lisu Power Luber 12 V

 

V roce 2006 nahradila původní typ mazací pistole Power Luber 14,4 V. Kromě nového designu a baterie s delší výdrží, která byla stejně jako u prvního typu niklkadmiová, nabídla také volbu charakteru mazání. Mechanickým přepínačem si strojník volí pozici H (high) nebo L (low).  S její volbou se mění množství maziva i tlak, pod kterým ho pistole vydává.

V poloze H vydává pistole velké množství maziva při nízkém maximálním dosažitelném tlaku (konkrétně 240 cm³/min a 204 bar). Tato poloha se využívá, když je potřeba dostat velké množství maziva do místa, kde není žádný protitlak. Například do dosud nenaplněných ložisek, nebo na volné nanášení kolem čepů.

V poloze L pistole naopak vydává menší množství maziva při vysokém tlaku (108 cm³/min a 480 bar). V poloze L se tedy mažou už dříve naplněná ložiska nebo místa zanešená nečistotami. Díky vysokému tlaku totiž pistole dokáže překonat protitlak a vytlačí nečistoty i starší zaschlé mazivo. 

Novinkou roku 2012 byla mazací pistole Power Luber 18 V Li-Ion. Oproti předchozím modelům s niklkadmivou baterií využívá lithiový akumulátor, který má delší výdrž a menší rozměry. Jiná je i jeho charakteristika vybíjení. Zatímco nikladmiová baterie se vybíjí postupně, lithiová si drží stejný výkon až do úplného konce a na rozdíl od niklkadmiové tedy během používání neslábne.

Zásadním vylepšením u Power Luberu 18 V Li-Ion je displej. Vydané mazivo už si nemusí strojník počítat sám, ale ukazuje se mu na zmíněném displeji. Tam kromě aktuálního výdeje maziva vidí i to, kolik maziva už bylo vyčerpáno ze zásobníku celkem. Kromě toho displej ukazuje stav baterie, což se hodí i proto, že slábnutí lithiové baterie nejde poznat na výkonu.

Stejně jako předchozí model má i Power Luber 18 V Li-Ion mechanický přepínač charakteru  výdeje maziva. Tentokrát je v poloze L maximální pracovní tlak 520 bar a dodávané množství 100 cm³/min a v poloze H tlak 205 bar a dodávané množství 250 cm³/min.

 

Evropská špička

S koncem loňského roku přišla na svět zatím nejmodernější mazací pistole svého druhu Power Luber 20 V Li-Ion. Drží se lithiové baterie, jak se osvědčilo u jejího předchůdce. Novinkou je digitální přepínání charakteru výdeje maziva, oproti dosavadnímu manuálnímu. Na displeji se kromě výdeje maziva a stavu baterie zobrazují také případné výstrahy o zablokování výstupu z pistole, nebo čerpání vzduchu.

digitální přepínání charakteru výdeje maziva

(Červeným tlačítkem s číslem 2 volí strojník mezi režimy H a L. Aktuální zvolená poloha se ukazuje v pravém horním rohu displeje. Dlouhým stiskem červeného tlačítka s číslem 1 přepíná strojník, zda se mu výdej maziva dole na obrazovce ukazuje v gramech, nebo v uncích. Krátkým stiskem tohoto tlačítka může vynulovat průtokoměr.)

Maximální pracovní tlak je tentokrát u poloh H i L stejný, a to 415 bar (krátkodobě lze ovšem vyvinout až 690 bar). Mění se pouze množství vydávaného maziva. U polohy H je to 160 cm³/min, u polohy L 100 cm³/min. Touto změnou chtěl výrobce dosáhnout větší citlivosti pistole.

Nákres Power Luberu 20 V Li-Ion

Nákres Power Luberu 20 V Li-Ion

   

Plnění probíhá, stejně jako u předchozích modelů, trojím způsobem. Nasátím z nádoby s mazivem (A), standardními 400g kartušemi (B), nebo plnicím čerpadlem přes plnicí ventil (C), což je nejefektivnější metoda plnění.

Plnění pistole

Koncová spojka Power Luberu 20 V pasuje na mazací hlavičky typu H, kterými jsou ve většině případů stroje osazeny.  Pokud má stroj vzácnější, ploché typy mazacích hlaviček T1B nebo M1, je potřeba použít jinou koncovou mazací spojku. U případů, kdy strojník maže ploché hlavičky jen zřídka, lze využít redukce. Pokud je stroj osazen pouze plochými hlavičkami, je výhodnější koncovou mazací spojku pistole zcela vyměnit.

Pro práci ve tmě je pistole vybavena LED diodou, takže si strojník může na mazané místo posvítit.

 

Všechno pohromadě

Stejně jako všechny předchozí typy se i Power Luber 20 V Li-Ion dodává v plastovém kufříku spolu s nabíječkou. Možné je dokoupit i náhradní baterii, na kterou je v kufříku připraveno prolisované místo. 

Kromě klasické nabíječky na 230 V je možné dokoupit také 24 V nabíječku, kterou lze připojit přímo do stavebního stroje, pokud strojník pracuje zcela mimo zástavbu. Dalším volitelným vybavením je popruh přes rameno, který dává strojníkovi ještě větší možnost pohybu.

 

Od teorie k praxi

Jak je to s mazací pistolí doopravdy, mimo data a informace výrobce, jsme se zajeli zeptat za strojníkem Martinem Rychtářem ze stavební firmy Svobstav, který Power Luber 20 V Li-Ion používá na svém kolovém rypadle Caterpillar M313C.

„Je fajn, že pistole, nabíječka i všechno ostatní má svoje místo a nemusím je neustále někde lovit,“ pochvaluje si strojník, když vyndává kufřík s lisem ze schránky na nářadí.

„O časové úspoře nemusíme vůbec debatovat. Na namazání celého stroje potřebuju deset minut a asi dvě tuby maziva. S manuálním lisem mi to trvalo půl hodiny,“ počítá strojník. „Nejlepší na tom ale je, že teď dokážu protlačit i zanešené čepy, které jsem rukama protlačit nezvládl,“ pochvaluje si Rychtář. Dodává, že k pročištění čepů půjčoval pistoli i kolegům z jiných staveb, kteří si se zaschlým mazivem nevěděli rady. S pistolí všichni uspěli.

„Teď, když už mám všechny čepy pročištěné, používám jen polohu s vyšším dávkováním, které je tím pádem rychlejší. Myslím, že nákupní cena pistole už se mi vrátila na čase, který jsem s ní ušetřil,“ dodává.

Zásobník od začátku plní tubami Caterpillar (článek o výběru plastického maziva čtěte zde). „Vím, že jsou možné i jiné způsoby plnění, ale takhle mi to vyhovuje. Nic jiného jsem ani nezkoušel,“ říká.

Baterie podle něj vydrží v závislosti na mazání. „Ze začátku jsem používal jiné mazivo, tekutější. Caterpillar mi vyhovuje více, má dobré mazací schopnosti a nemusím s ním mazat tak často. Tím, že je tužší, ale vybíjí baterii pistole o něco víc,“ upozorňuje strojník. S řidším mazadlem podle něj baterie na jedno nabití vydržela 12 - 16 tub, s hustším jen 10.

Ukazatel vybíjení baterie podle pana Rychtáře ubývá postupně, takže má strojník čas zareagovat a včas dobít. „Je to rychlé, dobití trvá asi hodinku. Dobíječku přímo do stroje nemám, ale zatím jsem si vždycky poradil. Většinou si ji dávám nabít domů k někomu v ulici, kde pracujeme. Lidi jsou také součástí stavby,“ usmívá se Rychtář.

Po půl roce používání zatím žádnou závadu neřešil. „Dávám si pozor, aby na pistoli moc nepršelo, a když je špinavá, maximálně ji otřu hadrem. Problém jsem zatím neměl,“ přemýšlí. Jednu nevýhodu ale podle něj pistole oproti manuálnímu mazacímu lisu přece jen má. „Zatímco tady stačí jedním prstem mačkat tlačítko, u manuálního lisu jsem musel použít obě ruce na stlačení jeho pák. Sice potom nešlo přidržovat koncovku hadice na mazacím místě, takže někdy mohla sklouznout, ale na některé čepy bylo potřeba opravdu hodně síly. Pravidelně jsem tak procvičoval bicepsy, což u Power Luberu nehrozí,“ směje se strojník.

Komentáře

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.