Skutečnost, že je firma Novotný domácí výrobce nakladačů, ještě neznamená, že má v České Republice na růžích ustláno. Od roku 1998 vyráběný Bobek 760, jenž byl přesnou kopií slovenského Locustu 750 "s několika podstatnými konstrukčními změnami", byl posléze nahrazen smykem řízeným nakladačem B861.
Francouzská firma Poclain, výrobce zemědělské a lesnické techniky, se pustila do výroby rýpadel v roce 1951. Jednalo se o Poclain TU, kolové rýpadlo s částečně otočným svrškem.
Hydraulický otočný nakladač HON 050 byl vůbec prvním československým nakladačem. Na základě požadavku Ministerstva stavebnictví ho v letech 1956 - 1958 vyvinuli ve Výzkumném ústavu stavebních a zemních strojů Brno a výroba odstartovala roku 1960 v Podpolianských strojárňach ve slovenské Detvě.
Pokud sháníte starší smykem řízený nakladač, s největší pravděpodobností se bude jednat o nakladač slovenské výroby UNC 060, UNC 061, Locust 750 nebo Locust 752, případně český Bobek 760 nebo novější typy od Novotného.
Starší pásové minirypadlo často bývá elegantním řešením oproti zažitému podkopovému zařízení připojenému ke smykem řízenému nakladači. Zatímco však starý smykem řízený nakladač UNC a Locust s motorem Zetor vám opraví v každé větší stodole, minirypadla vyrobená v západní Evropě a Japonsku u nás takovou hustou "servisní síť" nemají.
Volvo BL61 k nám přijíždí ze severu, nikoliv však ze Švédska, nýbrž z polské Vroclavi, kde Volvo už delší dobu vyrábí autobusy a od roku 2002 také rypadlonakladače BL71, jejichž vývoj započal v roce 1998.
Odpověď: ostrowek
Odpověď: Ostrowek k 162