Novoty Vojtěcha Novotného pro rok 2004

Skutečnost, že je firma Novotný domácí výrobce nakladačů, ještě neznamená, že má v České Republice na růžích ustláno. Od roku 1998 vyráběný Bobek 760, jenž byl přesnou kopií slovenského Locustu 750 "s několika podstatnými konstrukčními změnami", byl posléze nahrazen smykem řízeným nakladačem B861.

Tento pohledný stroj, jehož prototyp byl představen v roce 1999 v Brně, a k němuž zanedlouho přibyli sourozenci B761 a B961, se chlubil svěžími křivkami od ateliéru Divan-design, ale zpočátku trpěl řadou technických potíží.

Například výkonná hydraulika Rexroth si příliš nerozuměla s ozubenými koly ve stranových převodovkách, které odcházely už během druhého roku provozu, a stroje trpěly přehříváním hydraulického oleje. Předloni tedy přišly první zásadní inovace. Chladič hydrauliky byl integrován vedle chladiče motoru a ozubená kola v převodech byla nahrazena spolehlivějšími řetězy. Pro přístup k řetězům musel být zvětšen rozvor náprav, což výrazně prospělo stabilitě strojů. Pro lepší výhled byl upraven tvar výložníku. Jaké inovace tedy přišly nyní, po dvou letech?

Zachovány zůstaly tři řady: B761, B861 a B961. Největším překvapením je postupný odklon od motorů Zetor (konečně!). Nejmenší B761 má nyní sériově motor Lombardini (zde však Zetor ani nevadil, protože B761 kupují převážně zemědělci) a B861 dostala variantu s motorem Yanmar 4 VNE 94. Stejný typ bude používat i slovenský Locust L 853. Jediná B961 si podržela starý známý Zetor 7701 bez možnosti volby. B761 má menší rám s menším rozvorem, kdežto B861 a B961 jsou s výjimkou motoru prakticky totožné. B961 odlišují od B861 pouze tyto tři další věci: o 5 mm silnější pancíř za zadními koly, který plní funkci protizávaží; větší kola, díky čemuž se o 4 cm zvýšila světlá výška; a přídavné čerpadlo pro větší průtok oleje v okruhu pro přídavná zařízení (tzv. high flow, v praxi využití pouze pro připojení asfaltové frézy).

Na strojích B761 a B861 jsou standardně obuty ruské pneumatiky Voltare, které jsou u nás velice oblíbené pro svou nízkou cenu a fantastickou životnost. Zpočátku se sice zdá, že rychle ubývají, ale zhruba od poloviny vzorku drží a drží. Škoda, že Rusové zatím nepřišli s většími rozměry. B961 proto musí obouvat domácí Mitas.

Největší novinky se však letos netýkají ani tak smykem řízených nakladačů, jako spíše sedmitunového kloubového nakladače B2000. Ten totiž dostal dvě svébytné varianty. První z nich je provedení s jednoramenným teleskopickým výložníkem, který patří do kategorie čtyřmetrových, co se výškového dosahu týká. Druhá, ještě novější varianta, se pyšní otočí kozlíku nakladače. Musím se přiznat, že jsem B2000 bral jako předem ztracenou bitvu, ale s příchodem obou nových variant vidím jeho budoucnost v růžovějších barvách.

Komentáře

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.