Jediný americký výrobce minirypadel, známý spíše jako největší výrobce smykem řízených nakladačů, začal vyrábět vlastní minirypadla v roce 1989 v americkém městě Bismarck.
V poslední době se začínají ve stavebnictví stále více prosazovat teleskopické manipulátory. Jsou to velmi všestranné stroje, ale do stoprocentní univerzálnosti jim chybí jedna důležitá věc - podkop.
Francouzská firma Poclain, výrobce zemědělské a lesnické techniky, se pustila do výroby rýpadel v roce 1951. Jednalo se o Poclain TU, kolové rýpadlo s částečně otočným svrškem.
Nejdříve si řekněme, jak takové kladivo funguje. Předně musí být nosič (rypadlo, nakladač,...) vybaven přídavným hydraulickým okruhem pro kladivo.
Starší pásové minirypadlo často bývá elegantním řešením oproti zažitému podkopovému zařízení připojenému ke smykem řízenému nakladači. Zatímco však starý smykem řízený nakladač UNC a Locust s motorem Zetor vám opraví v každé větší stodole, minirypadla vyrobená v západní Evropě a Japonsku u nás takovou hustou "servisní síť" nemají.
Traktorbagr - velmi často používané označení pro rypadlo-nakladače - nám zároveň prozrazuje, jaká koncepce je v tomto segmentu stavebních strojů nejpoužívanější. Jedná se o uspořádání, které vychází ze zemědělského traktoru.
Komatsu SK1026-5 přichází do třídy velkých "smykáčů", kde se bude muset popasovat s takovými esy, jako je Bobcat S250/S300 nebo New Holland LS180 - oba mají kinematiku s vertikálním zdvihem, proto Komatsu nemůže jinak.
Odpověď: Zuby a příslušenství
V 70. a 80. letech byl náš trh zaplaven sovětským zbožím na pořadník a tamější výrobce Ivtorfmaš Ivanovo (dnes Kraneks) přispěl do této mozaiky oblíbeným "emtépéčkem", tedy pásovým rypadlem pro práce v málo únosných zeminách.
Odpověď: UZS 050