Teleskopické manipulátory Caterpillar, Manitou, Terex a Bobcat

Přináším několik zcela subjektivních poznámek o strojích, servisu a chování jednotlivých prodejců. Na úvod musím přiznat, že všechno jsou to stejné „krámy". Pokud existuje sebemenší možnost, že se něco může pokazit, tak se to pokazí.

A byť servis je schopen zajistit 99 % dílů do 24 hodin, tak se můžete spolehnout, že Váš díl dojde za několik týdnů.

Toto pravidlo platí pro všechny značky. Tyto komentáře se vztahují k našim zkušenostem a značkám, s nimiž máme dlouhodobou praxi. S výjimkou JCB, kde nikdy nenabídli ani obvyklou cenu.

  • Caterpillar TH 63

Cat TH 63 typ vyráběný do roku 2003 s velkou slabinou v nápravách. Cca 1x za dva až tři roky se rozpadne diferenciál, bratru za 160 tisíc. Jinak vcelku spolehlivý a nenáročný stroj s dobrým chováním v terénu. Na rozdíl od novějších strojů není zbytečně přecpán elektronikou a dokáže pracovat i bez zátěžového počítače.

  • Caterpillar TH 360B

Cat TH 360 novinka od roku 2003. Velice líbivý vzhled, klimatizace, a velmi dobrý přístup ke všem filtrům. Výrobce tvrdí, že vychytal všechny nedostatky předchozích typů, což asi přehání, ale určité zlepšení zde nastalo. Pořizovací cena je také přijatelná, ale doporučuji stroj provozovat mimo střední Čechy. Špičkový servis na Ostravsku. Vysoké ceny za servis - inu platíme značku a spoustu lidí v kancelářích. V Praze občas kápnete na dobrého mechanika, ale většinou máte co dělat, aby Vám vůbec někoho poslali.

  • Manitou MT 732 T, Manitou MT 1233 serie 2

Stroje jsem poznal před mnoha lety na výstavbě PPTTC, a některé jejich závady byly za hranicí únosnosti – například prasklý svar oka hlavní pístnice, nicméně všichni pracovníci přežili. Moreau Agri, největší prodejce teleskopů do zemědělství, teprve nedávno získal zastoupení pro stavebnictví. Proto v tom celkem tápou. Možné je také to, že Francouzi pracují pouze pár hodin týdně, takže všechno déle trvá.

  • Manitou MRT 2145 M serie

Náš stroj MRT 2145 je nový a přecpán elektronikou, která občas funguje, občas ne. Jejich ohromnou devizou je servis, respektive jeden z mechaniků, který byť neví jak, stroj vždy rychle uvede do provozu. Na rozdíl od strojů Cat vřele doporučuji nasazení do středních Čech. Neuvěřitelné jednání ohledně dodávek příslušenství. Doporučuji příslušenství objednávat někde v zahraničí! Přijatelné ceny za servis.

  • TerexLift Agrilift 236, TerexLift TX 5520

Vše se dá shrnout do věty „nekup to za ty prachy“, v našem případě také „malej ale šikovnej“. Dál se nebudu rozepisovat. Levný servis.

  • Bobcat T40140, Bobcat T40170

Pozor na jejich prodejce - velice schopni, což se nedá říci o strojích. Trochu přehánějí o kvalitě svých strojů, která se nijak neliší od ostatních. Lepší než ostatní značky rozhodně nejsou, většinou nejsou ani horší. Jako jediní chtějí servisovat stroje po 250 motohodinách, inu každý chce vydělat. Dle posledních zkušeností odcházejí poloosy a doba opravy je neuvěřitelně dlouhá. V případě, že seženou díly, celkem levný servis.

Komentáře

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.