Rypadlonakladač Caterpillar 444E Silver – počet kusů: 1

Caterpillar v září oslavil 25 let výroby rypadlonakladačů. Stalo se už tradicí, že při takových příležitostech výrobci připraví stroj nebo celou sérii strojů ve speciálním provedení. Caterpillar není výjimkou – připravil v limitované edici hned 25 strojů.

První stroj z této limitované edice je však o dost zajímavější než ostatních 24 kousků, i když ani těm nelze upřít notnou dávku exkluzivity.  Designové úpravy a „hrátky“ mohou pro někoho představovat jen pozlátko bez praktického přínosu, „katráci“ tělem i duší si však jistě smlsnou.

Jedná se o nejvyšší model rypadlonakladače Caterpillar – 444E 2 s oběma řiditelnými nápravami a stejně velkými koly. Technické zajímavosti o tomto stroji jste se mohli dozvědět v nedávném článku, soustředím se proto jen na odlišnosti od běžné sériové verze.

Na první pohled je zřejmé, že jednou ze změn bude pravděpodobně barva. Ano, je to tak – stříbrná metalíza opravdu není typickým zbarvením strojů Caterpillar. Kompletně stříbrné je i logo na černé kapotě. Určitě si také všimnete chromovaného výfuku a výročního loga po obou stranách výložníku podkopu. Imitace kevlaru na lemech zadních blatníků je již méně nápadná, ale snaha o jedinečnost se tomuto detailu rozhodně upřít nedá.

Pro další „vychytávky“, které jsou pro práci strojníka už o něco podstatnější, musíme do kabiny. Zde nás uvítá luxusní kožené sedadlo s logem limitované edice a kůží obšitý volant. Kožená sedadla získává Caterpillar tak, že textilní sedadlo Deluxe od firmy Sears pošle místní specializované firmě, mezi jejíž stálé zákazníky patří známé automobilky jako Mercedes, Audi, VW, Jaguar, Bentley, Aston Martin apod. Zde textilní potah nahradí italskou kůží, ručně šitou na míru každému sedadlu. Posezení na tomto sedadle vyvolává pocit z luxusního kupátka.

Věnec volantu obšitý měkkou kůží působí ve stavebním stroji také jako z jiného světa. Otvor pro umístění koule je překrytý kůží, aby strojník musel volant držet za věnec a nepřišel tak o kýžený pocit luxusu. Plastová krytka středu volantu okolo loga Caterpillar má opět kevlarovou povrchovou úpravu.

Pro dotvoření atmosféry luxusního sportovního kupé jsou všechny tři joysticky potaženy fólií s kevlarovým vzorem. Samozřejmostí je kovová plaketa s pořadím stroje v rámci limitované série na pravém středovém sloupku kabiny.

Caterpillar 444E „1 of 25“ je osazen CD/MP3 autorádiem Blaupunkt San Francisco 300 s audio- a USB-vstupem. Unikátní provedení má stříbrnočerný klíč od stroje dodávaný v dárkovém boxu.

1. května 2010 se stříbrný Caterpillar 444E vydal z výrobního závodu v Leicesteru na pouť Evropou. Na svých zastávkách v Budapešti, Bělehradu, Izmíru, Ankaře, Ostravě, Olomouci, Vratislavi, Toruni, Varšavě, Białystoku a Řešově vzbuzoval zaslouženou pozornost a touhu místních obchodníků získat tento stroj pro sebe.

Ale řekněme si něco i o zbylých 24 strojích. Další kusy limitované edice již nejsou stříbrné a nemají chromovanou koncovku výfuku ani "kevlarovou" povrchovou úpravu plastových dílů, vše ostatní však zůstává. Pro Českou republiku byly vyčleněny tři stroje - všechno jsou to typy 432E.

České stroje byly dovybaveny centrálním mazáním Beka Max a nezávislým vytápěním Eberspächer. Společně s další rozsáhlou výbavou stály 1.899.000 Kč, přičemž 60.000 Kč z této částky putovalo na sbírkový projekt Pomozte dětem.

Kam a kolik strojů z limitované edice bylo odesláno, ukazuje následující tabulka:

Česká republika 3 ks
Německo 1 ks (Bauma)
Dánsko 1 ks
Velká Británie 7 ks
Austrálie 5 ks
SNS 3 ks
Francie 3 ks
Turecko 1 ks
Zákaznické centrum Leicester 1 ks (stříbrný stroj „1 of 25“)

Komentáře

Cat 444 – Krása!happy

Cat – wery nice...

444 – Tak to je pecka ale bude mi stačit i žlutej krasavec

1of25 – ,1 of 25' vlastni Ceska firma, Cesi jsou proste "traktor" bagraci happy

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.