Rokbak RA30 si nechá naložit
„Volvo jim do toho nekecá,“ říká na adresu demprů Rokbak produktový manažer Jan Žlebek. Rokbak je značkou skupiny Volvo, ale s kloubovými dempry Volvo nemá nic společného. Ani místo výroby, kterým je skotské město Motherwell.
Zde se vyráběly kloubové dempry Terex. A to i poté, co celou továrnu koupila skupina Volvo Group, aby rozšířila portfolio strojů Volvo o pevné dempry. Kloubové dempry ji nezajímaly, protože měla svoje, ale jelikož se kloubáky z Motherwellu těší mezi určitou skupinou zákazníků značné oblibě, nechala jejich výrobu běžet.
Součástí prodeje byla práva na užívání značky Terex po dobu dvou let, a protože případné prodloužení práv bylo nákladné, došlo v roce 2021 k přejmenování kloubových demprů z Motherwellu na Rokbak.
Rokbak má v nabídce dva modely – RA30 (dříve Terex Trucks TA300) a RA40 (dříve Terex Trucks TA400). Oba těží z unikátního nezávislého zavěšení předních kol, které umožňuje hladkou jízdu po nerovném terénu. Kdo se chce ponořit do technikálií a seznámit se s odlišnostmi od jiných demprů, může se začíst do tohoto článku.
Lednová ukázka menšího z demprů, Rokbak RA30 s nosností 28 tun, v lesním lomu v Brně – Líšni předvedla stroj se zvýšenými bočnicemi o 30 centimetrů a záďovou klapkou, díky čemuž se objem korby navýšil o 4,5 m³. „Neměl bych to říkat, ale víme, že stroje uvezou daleko víc, než na kolik jsou stavěné,“ objasňuje oblíbené zvětšování koreb z houževnatého Hardoxu 450 Jan Žlebek. Nejmenovaný zákazník prý naložil na RA30 celých 55 tun a poté si postěžoval, že motor méně táhne.
Proběhly pod značkou Rokbak nějaké konstrukční změny a úpravy? Zatím se pouze do standardní výbavy dostalo vyhřívání korby. Zajímavější je, že se chystá redesign kabiny, která mimo jiné dostane lepší sedačku. I když spolu Rokbak a Volvo konstrukčně nespolupracují, součet jejich zkušeností s výrobou kloubových demprů je 100 let, což dává tušit, že se máme na co těšit.
-hao-
Foto: Ondřej Hájek
Komentáře
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.