Job report: Demolice dvou mostů na D1
Noční demolice dálničních mostů jsou vždy atraktivní podívanou. Nejinak tomu bylo v případě dnešní demolice dvou mostů najednou jeden kilometr od sebe.
Jedním byl most na 153 kilometru dálnice D1 na exitu Lhotka. Druhý menší most se nalézal o 1 km blíže Praze mezi Lhotkou a Jabloňovem. Dodavatel stavby Colas – ISK pro D1-20 demoliční práce svěřil speciální technice firmy AVE, kterou jí poskytly společnosti Dolver, Jiří Vrba a INOS Richter.
Stejně jako na jiných demolicích dálničních mostů, se i zde se musí splnit termíny striktně dané Ministerstvem dopravy. Tedy 6 hodin na přípravu (13:00 až 19:00, svedení provozu na dálnici do jednoho směru), 14 hodin na samotnou demolici (19:00 až 9:00 hod. druhého dne) a 6 hodin na uklizení a opětovné zprovoznění (9:00 až 15:00).
Ptám se Jiřího Kárníka, zástupce firmy Colas a vedoucího výstavby, jaké to je, demolovat dva mosty najednou. Nepřipadá mu to nijak zvláštní, i když záhy nachází jednu výhodu: „Když vám vypadne technika, tak si pomůžete technikou z druhého mostu.“
Na stavbě je nachystáno deset bagrů. Dolver má pět Liebherrů, Jiří Vrba tři Komatsu a INOS Richter dva Caterpillary. K tomu dva větší nakladače Liebherr firmy Dolver. Všichni jsou vybaveni kladivy a nůžkami značky Atlas Copco, a to buď vlastními, nebo z půjčovny firmy Noka AC.
Tomáš Novotný, majitel půjčovny, má jasno: „Atlas Copco jsou nejrychlejší demoliční nůžky. Mají dlouhé nože a díky dvoupístovému systému vysoké střižné síly.“ Kladiva Atlas Copco komentuje slovy: „Konstrukce Krupp Essen, ochrana pouzder, automatické mazání, automatická regulace síly úderu.“ Pro rychlou noční demolici ideální.
Pouze firma INOS Richter na svých dvou rypadlech používá kladivo a nůžky jiné značky, stejně jako u strojů zvolila Caterpillar.
U největšího demoličního rypadla Liebherr L944C Litronic mě nečekaně vítá Radek Nedoma, kterého asi jako většina z vás znám z fóra. Jaké příjemné překvapení, že právě jeho stroj bude hlavní hvězdou večera! Radek mě s ním seznamuje: „Je dobré, že má sundavací závaží, kvůli převozu,“ a vypočítává: „Rameno sedm tun, závaží osm, a do 35 se dostaneš. Akorát pojedou tři auta.“
Všímám si výrazných LED světel nad kabinou: „To jsem si tam dal a oni mě s tím zakázali svítit. Rozkaz z nejvyšších míst byl sklopit je dolů a nejlíp nesvítit vůbec,“ směje se. Tato světla se mu dnes v noci budou hodit. Bagr má jen 500 motohodin, přestože je vyrobený už v roce 2008. „Koupila si ho nějaká francouzská firma na dotace a pak dlouho stál,“ vysvětluje Radek.
Odbíjí sedmá hodina večerní, doprava je odkloněna na objízdnou trasu, demontují se ocelová svodidla a odstraňují betonové prefabrikáty provizorně oddělující jízdní směry. Pod mosty se z deponie naváží hlína, na které budou bagry stát a na kterou mosty lehnou, aby neponičily povrch dálnice.
„Mají pěknou hlínu, ta by se mě hodila na zahradu,“ pronáší uznale Tomáš Pleský, strojník kolového bagru Hitachi ZX170W-3. Pomáhá odstraňovat svodidla, ale na demolici už tu nebude. Společně s druhým rypadlem svého táty Jaroslava pracuje totiž na dálnici přes den: „Děláme žlaby a teď máme prodlouženou,“ vysvětluje.
Přichází osmá hodina a bagry se pouštějí do práce. U velkého mostu se do jednoho ze šesti pilířů nejdříve zakusují nůžky Atlas Copco CC2500 na Liebherru R934C LC Litronic. Proti němu jde Radek Nedoma se strojem Liebherr L944C V Litronic a taktéž nůžkami Atlas Copco, jen o tunu těžšími. Za čtvrt hodiny padá deska mostu k zemi a zůstává v šikmé poloze podepřená pilíři na druhé straně. Pouštějí se do ní bagry s kladivy.
Na druhém mostě se ještě bojuje. Místní chlapci, kteří si u mostu udělali rozlučkový táborák, mi říkají, že tento most je jediný na celé dálnici D1, který po demolici nebude znovu postaven. Vede totiž jen do lesa a tam končí. Několik majitelů lesa tak k němu bude mít přístup jen přes pole, kde mohou v době dešťů snadno se svou technikou zapadnout.
Do šikmého mostního pilíře se pouštějí z obou stran rypadla s nůžkami, stejně jako na velkém mostě. Z jedné strany stojí rypadla Komatsu firmy Jiří Vrba, z druhé Caterpillary firmy INOS Richter. Nůžky Caterpillar MP20 se však po chvíli „casnování“ s pilířem rozlomily v otoči, a tak se jedna strana mostu ocitla bez nůžek.
Nebyli by to však žádní profesionálové, kdyby si hned neporadili. Druhý Caterpillar 330C LNME s kladivem začíná bourat mostní desku nad pilířem, proti němu postupuje Komatsu PC360LC-11 s nůžkami Atlas Copco CC2500. Nakonec přijíždí další rypadlo Komatsu s nůžkami Atlas Copco a srdnatě se samotné pouští do pilíře na druhé straně. V devět hodin padá mostní deska kompletně k zemi přímo mezi bagry.
Zbytek prvního mostu se zhroutí až v jednu hodinu v noci, jakmile Radek Nedoma nůžkami Atlas Copco CC3300 přeruší posední ocelové výztuhy v desce. Tento finální majstrštyk můžete shlédnout na videu: https://youtu.be/RCGwAl70Ebs
Text a foto: Ondřej Hájek
Komentáře
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.