Strojnické průkazy: 8 největších omylů
Dnešní povídání navazuje na článek Malý průvodce problematikou strojnických a řidičských průkazů, který se zde objevil před třemi lety. Na základě mnoha telefonických a e-mailových dotazů i nesčetných diskuzí na zdejším fóru jsem se rozhodl vybrat několik témat, která vás zajímají nejvíce.
Omyl č. 1
Povinnost opakovaného školení byla nedávno zrušena.
Skutečnost
Povinnost zrušena nebyla, již však není nutno vždy striktně dodržet interval dvou let – pokud to nevyžaduje charakter práce, může zaměstnavatel periodicitu školení prodloužit. Naopak pokud to charakter práce vyžaduje, může zaměstnavatel přistoupit i ke zkrácení intervalu.
Vysvětlení
Opakované školení dnes nařizuje Zákoník práce, který vypracování konkrétních postupů přenáší na zaměstnavatele, čímž na ně klade větší zodpovědnost. V žádném případě je jejich povinností nezbavuje.
Omyl č. 2
Propadl mi strojnický průkaz, protože jsem už dlouho nebyl na školení.
Skutečnost
Strojnický průkaz platí stále, pouze je zpravidla potřeba absolvovat opakované školení.
Vysvětlení
Strojnický průkaz nemá dobu platnosti nijak omezenou, proto nemůže „propadnout“.
Omyl č. 3
Když chci obsluhovat kolový rypadlonakladač/traktorbagr, musím mít strojnický průkaz na nakladač i rypadlo.
Skutečnost
Potřebujete strojnický průkaz jen na lopatová rypadla kolová.
Vysvětlení
Na základě dodatku k normě ČSN 277 012, certifikační orgán to respektuje dodnes.
Omyl č. 4
Pokud budu chtít obsluhovat stroj spadající do některé ze skupin uvedených ve strojnickém průkazu, musím si o tuto skupinu strojů průkaz rozšířit.
Skutečnost
U některých skupin uvedených v SP je kupodivu SP dobrovolný. Jedná se o přepravníky betonové směsi, čerpadla betonové směsi, betonárny, obalovny živičných směsí, finišery, vrtné soupravy, elektrocentrály, zařízení pro napínání předpínací výztuže a zařízení pro míchání injektážní malty a injektování.
Vysvětlení
Tyto skupiny byly do seznamu strojů zařazeny až dodatečně prostřednictvím výnosů tehdejšího Ministerstva stavebnictví, což byly interní předpisy, které se nevztahovaly na soukromé firmy.
Omyl č. 5
Strojnický průkaz je nutný i pro obsluhu „lakatošů“ a harvestorů, o nakladačích s vidlemi na kulatinu nemluvě.
Skutečnost
Není potřeba na žádný z těchto strojů. Tato povinnost skončila počátkem 80. let.
Vysvětlení
Lesnické stroje nejsou předmětem vyhlášky č. 77/1965 Sb.
Omyl č. 6
Pracovník bez příslušného strojnického průkazu nemůže stroj řídit po pozemní komunikaci.
Skutečnost
Pokud to není „v souvislosti s prováděním zemních nebo jiných stavebních prací“, potom může. Musí být však držitelem příslušného řidičského oprávnění (sk. T nebo C, příp. B u strojů do provozní hmotnosti 3,5 t) a prokazatelně obeznámen s obsluhou stroje.
Vysvětlení
Vyhláška č. 77/1965 Sb. se vztahuje výslovně na provádění zemních nebo jiných stavebních prací.
Omyl č. 7
Mám strojnický průkaz ještě z vojny, takže můžu stavební stroje obsluhovat i v civilu. Nebo: Mám strojnický průkaz ještě z vojny, takže ho mohu zahodit, protože mi v civilu neplatí. Obojí je špatně.
Skutečnost
S vojenským strojnickým průkazem nejste oprávněni obsluhovat stavební stroje v civilu. Ale bylo by nerozumné se ho zbavovat, lze totiž zažádat o jeho přeregistraci a „civilní“ strojnický průkaz z něj udělat touto cestou, bez nutnosti absolvovat základní školení strojníků (pouze opakované). Přeregistraci zařídí jakýkoliv dobrý školitel.
Vysvětlení
Osnovy školení civilních a vojenských strojníků nejsou stejné. Nicméně vzhledem k tomu, že výcvik armádních strojníků je i přes svou odlišnost velice kvalitní, došlo k této dohodě.
Omyl č. 8
Na mikrorypadlo SP nepotřebuji, vždyť je to jen taková hračka!
Skutečnost
SP mít musíte bez ohledu na hmotnost rypadla. Dokonce byla mikrorypadlům věnována zvláštní pozornost a zvláštní skupina - pokud máte praxi pouze na mikrorypadle, potom budete oprávněni obsluhovat jen rypadla do hmotnosti 1200 kg.
Vysvětlení
U některých druhů strojů se vyhláška č. 77/1965 Sb. omezuje jen na stroje od určitého výkonu motoru nahoru, u rypadel však žádné takové omezení uvedeno není.
Jistě by se našlo mnoho dalších evergreenů. Pokusil jsem se vypíchnout jen ty nejzajímavější a nejčastěji opakované. Možná vás napadnou nějaká další témata, která vám nebo vašim známým vrtají hlavou. Je také docela možné, že někteří školitelé budou mít na výše uvedená vysvětlení odlišné názory. Ve svých odpovědích jsem se snažil interpretovat stanoviska nejvyšší certifikační autority, kterou je společnost Gradua Cegos, ovšem rozumím tomu, že je třeba respektovat též názory jednotlivých školitelů jako svéprávných a zkušených autorit, které se nemusejí s oficiálním stanoviskem vždy shodovat.
Budu rád, využijete-li možnosti vložit pod článek svůj vlastní komentář.
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Komentáře