Malý průvodce problematikou strojnických a řidičských průkazů

Na základě četných dotazů ve fóru jsem se rozhodl srozumitelně popsat, co musí zájemce o práci podstoupit, aby mohl legálně jezdit a pracovat s bagrem nebo jiným stavebním strojem.

A) Má stroj způsobilost k provozu na pozemních komunikacích?

Pokud ne, nepotřebujete žádný řidičský průkaz. Pokud ano (zpravidla jsou to stroje na kolovém podvozku), potom se skupina oprávnění ŘP řídí podle hmotnosti stroje - do celkové hmotnosti 3500 kg stačí skupina B, nad tuto celkovou hmotnost stačí skupina T, popřípadě C.

B) Je stroj vybaven jeřábovým zařízením?

Pokud ano, musíte mít jeřábnický průkaz, a pokud budete zároveň používat i vázací prostředky (vázat), i vazačský průkaz - proškolení provede revizní technik zdvihacích zařízení. Lhůta opakovaného školení je 12 měsíců. Za přídavné zdvihací zařízení se považuje závěsné oko na lopatě nebo příhradová konstrukce místo lopaty.

Certifikát o revizi musí vlastnit provozovatel stroje - lze sloučit s kontrolou technického stavu dle N.V. 378/2001 Sb.

C) Budete se strojem provádět zemní nebo stavební práce?

Pokud ano, musíte mít platný strojnický průkaz pro příslušnou kategorii stroje. Nás budou asi nejvíce zajímat tyto kategorie:

 • Dozery a traktory kolové nad 50k a pásové
 • Lopatová rypadla pásová, kolová, na automobilním podvozku
 • Speciální tahače stavebních mechanismů
 • Korečková rypadla a hlubidla
 • Drenážní frézy a rýhovače
 • Nakladače kolové a pásové nad 35k
 • Autogrejdry a grejdrelevátory
 • Skrejpry motorové a s pásovým tahačem
 • Truboukladčíky
 • Silniční válce
 • Kompresory s provozním tlakem nad 5 at a 300 m3/hod
 • Finišery
 • Elektrocentrály s výkonem 32 kW a vyšším
 • Vrtné soupravy pro skalní práce
 • Stroje pro zakládání

Vyhláška dále hovoří o oblasti transportbetonu - mixy, čerpadla betonové směsi, betonárny. Princip získání kvalifikace je prakticky shodný jako na klasické stroje.

Pozn.: V případě nakládání strojů na přepravní prostředky je zpravidla vyžadována přítomnost obsluhy stroje, a když přepravu zajišťuje firma, která zároveň stroj vlastní, požaduje se oprávnění od řidiče přepravního prostředku - nakládání i skládání stroje patří mezi poměrně náročné a nebezpečné manipulace.

Jak probíhá získání strojnického průkazu?

U školicího střediska zjistíte termín konání kursu. Základní kurs má rozsah 54 hodin bez zkoušek, tzn. osm nebo devět pracovních dnů včetně zkoušek. Školicí středisko poskytne formulář přihlášky, uchazeč absolvuje lékařskou prohlídku, přiloží fotografii, vyplní přihlášku včetně předběžné praxe, kterou zpravidla potvrzuje vysílající organizace. Potvrzení praxe může provést též osoba vlastnící strojnický průkaz pro osoby individuálně podnikající - OSVČ. Rozsah předběžné praxe je zpravidla 400 hodin.

Důležité je si ale uvědomit, že závěrečné zkoušky jsou dvě - provádí se praktická zkouška na příslušném stroji a teoretická zkouška z konstrukce, údržby a bezpečnosti práce. Čili nejde jen o "papírové potvrzení praxe", ale o získání alespoň základních dovedností s příslušným strojem. Po získání oprávnění je možno samostatně pracovat se strojem, který je uveden v průkazu, v případě přechodu na jiný stroj je třeba provést rozšíření průkazu - provede opět školicí středisko v rozsahu 20 hodin, provádí se opět praktická i teoretická zkouška, potvrzení praxe stačí jen polovina hodin. Z hlediska zařazení stroje do příslušné kategorie vycházíme ze základního nářadí, kterým je stroj vybaven - nakladač s nakládací lopatou je samozřejmě nakladač, vyměním-li nářadí za podkop, je to dále nakladač, atd. Budu-li pracovat na stroji, který má podkop napevno, je nutné rozšíření strojnického průkazu na rypadla kolová nebo pasová.

Pokud strojník trvale pracuje na stroji, na který má oprávnění, je nutné absolvovat ve lhůtě 24 měsíců opakované školení - provádějí školicí střediska.

Kde získáte jednotlivé doklady:

Řidičský průkaz – http://www.firmy.cz/Auto-moto/Auto-moto-sluzby/Autoskoly

Strojnický průkaz – http://bagry.cz/cze/katalog_firem/(obor_cinnosti1)/15566/(obor_cinnosti2)/15562/(obor_cinnosti)/15565/

Komentáře

Techický průkaz – Může mi zde někdo objasnit ,jestli potřebuje stroj (minirypadlo) ,které se pohybuje pouze po staveništi nějaký technický průkaz,nebo revizi, prostě nejaký papír?

průkaz – Dobrý večer,pošlete kontakt na 606125126

profesák – zjimalo by me jestli třeba mimo strojničaku i profesák

Re: profesák – Profesní průkaz potřebuje pouze řidič mixu (provádí dopravu, navíc za úplatu), na jiné stavební stroje není profesní průkaz potřeba.

Fréza Wirtgen - WR 2000,WR - 2500 – Jaké potřebuji oprávnění,či školení na uvedený stroj,chci -li s ním pracovat.

Re: Fréza Wirtgen - WR 2000,WR - 2500 – Na tyto frézy není potřeba strojnický průkaz, obsluha by však měla být na konkrétní stroj zaškolena (zaměstnavatelem, dodavatelem, servisem...), a měl by o tom existovat zápis s uvedením osnovy školení.

Průkaz na Mix – Čau kluci chcise zeptat jak jeto se strojnickym prukazem na Mix mam možnost jezdit u TBG Beton mam totiž jinom profesni prukaz budeto stačit.

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.