Orenstein & Koppel představil na letošní Baumě zcela novou generaci svých kolových rypadel v hmotnostní kategorii 16 (MH plus) až 24 t (MH 8.6), které jsou společně s ostatními stroji O&K vyráběny v obrovském závodě v německém Berlíně.
Nejdříve si řekněme, jak takové kladivo funguje. Předně musí být nosič (rypadlo, nakladač,...) vybaven přídavným hydraulickým okruhem pro kladivo.
Komatsu nyní představuje modernizované dozery střední velikosti D61 EX-15 a D61 PX-15 (bahenní provedení s dlouhým podvozkem a širokými pásy).
V 70. a 80. letech byl náš trh zaplaven sovětským zbožím na pořadník a tamější výrobce Ivtorfmaš Ivanovo (dnes Kraneks) přispěl do této mozaiky oblíbeným "emtépéčkem", tedy pásovým rypadlem pro práce v málo únosných zeminách.
Největší nakladač z produkce italské firmy Venieri 9015 střídá svého předchůdce 9013 a bere si od něj to nejcennější - kinematiku nakládacího zařízení.
Case obměňuje všechny své smykem řízené nakladače. Dosavadní typy XT střídá nová řada 400.
V roce 2002 byla na Conexpu v Las Vegas představena zcela nová řada rypadlonakladačů JCB pod společným označením P21 - projekt pro 21. století. Protože byly stroje ušity velice horkou jehlou, konstruktéři z JCB nepřestali vyvíjet a letos, po třech letech, byl proces konstrukčních změn završen.
Kolové rýpadlo Komatsu PW180-7 kategorie 18 t střídá svého menšího a lehčího předchůdce PW170-6. Když uvážíme, že v šestkové generaci seděl strojník takřka na úrovni otoče, je předsunutí sedmičkové kabiny směrem vpřed určitě správným krokem.
Caterpillar začal vyrábět rypadlonakladače teprve v roce 1985. Své zákazníky si však rychle získaly svou robustností, silnou hydraulikou a co si budeme povídat - zásadní roli sehrála i známá značka na kapotě.
Na právě natáčené bondovce Casino Royale není zajímavé pouze to, že se natáčí u nás v prostředí Prahy, Karlových Varů a Plané u Mariánských Lázní, ale fanoušky stavební techniky jistě mnohem více zaujme skutečnost, že do ní New Holland umístil 11 svých stavebních strojů.