Bauma 2019: Velká fotoreportáž
Očekávaná fotoreportáž z letošní mnichovské Baumy je zde. Konečně si můžete v klidu projít všech 878 fotek nejnovější techniky, zmapovat si současnou nabídku a podívat se na to, co jste při své návštěvě této největší výstavy stavebních strojů na světě nestihli zaznamenat.
Odpočívám v hledišti expozice Wacker Neuson. Mladí kluci z žesťové kapely Die Brasserie živě foukají do svých nástrojů, což mě po túře mezi ocelovými exponáty s vychladlými motory naplňuje vřelou lidskou radostí. Okolo těch hochů jezdí žhavé stroje, mezi jednotlivými čísly spočívám pohledem na moderátorce Alexandře von Lingen. Točící se ruské kolo, dominanta letošní Baumy, se také nachází na tomto stánku. Pro návštěvníka je to velice vlídná a hravá expozice. Dost možná vůbec nejpovedenější.
Bauma Boulevard
A přitom je za bulvárem. Za tou obávanou silnicí, za kterou nikdo nechce být. Na mapách ji najdete jako ulici Paul Henri Spaak Strasse, pojmenovanou podle jednoho z otců Evropské unie. Prochází výstavním areálem Baumy a nemilosrdně ho roztíná na dvě části – před bulvárem a za bulvárem. Před bulvárem jsou známé firmy, za bulvárem ty neznámé, exotické, speciální. Před bulvárem je to k prasknutí, za bulvárem procházíte volně, nerušeně.
Plocha před bulvárem však není nafukovací. Víc a víc firem má zájem o místo na slunci a výsledkem je, že pořadatel vytlačuje za bulvár i dlouhodobě zabydlené obyvatele této prestižní oblasti. Více by k tomu řekl Sir Anthony Bamford, jehož stroje JCB letos zůstaly nejen za bulvárem, ale i za Lamanchským průlivem. Nepřítomnost své firmy na letošní Baumě „ospravedlnil“ větší podporou akcí, jež v jednotlivých zemích pořádají vlastní dealeři.
Letošní trendy
Letos to byla Bauma posetá elektrickými potvůrkami typu minidemprů a minirypadel. Přeborníkem v této oblasti se stal právě Wacker Neuson, který vystavil skvadru šesti kompaktních strojů čistě na elektřinu. Zaujalo mě, že na elektrický nakladač WL20e osadil zametač poháněný rovněž elektricky.
Ne každý však elektroeuforii sdílel, našli se i „rebelové“ propagující LPG a CNG. Zářným příkladem byla Kubota, která sice už na Intermatu 2012 předváděla futuristické elektrické minirypadlo , na Baumu 2019 však překvapivě dorazila s prototypem KX019-4LPG na propan butanové lahve. Že by měla pubertální pobláznění elektřinou už za sebou? Dalším rebelujícím byl vizionářský Project Tetra firmy Case, což je nakladač, který spotřebovává metan z odpadního bioplynu, případně si vystačí i s běžným zemním plynem.
Do hnacího ústrojí tradičně poháněných nakladačů se opatrně dostávají bezstupňové převodovky. Má je už nejen Liebherr a Caterpillar, ale nově i Komatsu (WA475-10 KHMT) a dokonce Doosan (DL420CVT-5).
Na kompaktních demprech se objevují slušivé kabiny. Ať už jde o nové dempry Mecalac MDX nebo Wacker Neuson Dual View s otočnou sedačkou na způsob traktorbagru, nebo Menzi Muck 65rd rovnou s celou otočnou kabinou, nejdospěleji působí nová Hydrema 707G Power+.
V neposlední řadě bych jako nový trend zmínil ovládání strojů na dálku. Tedy na velkou dálku, třeba i z jiného kontinentu a z pohodlí kanceláře. Při využití nových technologií to už dnes není nic složitého, návštěvníci si to mohli ověřit a vyzkoušet na stáncích firmy Caterpillar nebo Kobelco.
Akvizice, akvizice
Pár akvizicí z nedávné doby zamíchalo umístěním strojů na stáncích. Největší stahování proběhlo ze stánku Terexu, kde už jste vlastně ani žádné bílé stroje s jeho logem nenašli. Traktorbagry a dempry hnízdily na stánku Mecalacu, který současně nasál i malé kolové nakladače Pichon.
Německé kolové nakladače a kolová rypadla Terex Schaeff putovala do stánku svého nového majitele Yanmar. Až zde si člověk uvědomil, jak přesvědčivým arzenálem kompaktních strojů po této události Yanmar disponuje.
Pevný dempr Terex se stal po působivém designovém přepracování a pod označením R100E hlavním tahákem na stánku Volva. Ale co s kloubovými dempry Terex, když vlastní vozidla Volvo patří v této oblasti mezi špičku? Spadly pod samostatný brand Terex Trucks, který se snažil upoutat skromnou expozicí s jedním strojem za bulvárem. Myslím, že to byl nakonec jediný bílý stroj Terex na celé výstavě, takový poslední pohrobek této kdysi ambiciózní značky.
Manitou poslal do věčných lovišť legendární značku Mustang a její stroje ošatil do svých červených barev. V době konání veletrhu ještě nebylo jasné, jaká bude přesná prodejní součinnost s další značkou kompaktních strojů, která byla zachována – Gehl.
Mnozí se ještě nevzpamatovali z toho, že americký John Deere koupil celou prestižní skupinu Wirtgen Group, a už měli tyto zámořské stroje před sebou v plné parádě na rozlehlé ploše před bulvárem. Skutečně, John Deere se nerozpakoval a dovezl zástupce celého výrobního programu stavebních strojů, které jsme dosud mohli obdivovat jen v zámoří.
Ne všechno však v Evropě hodlá prodávat. Pro začátek se o to pokusí jen s grejdry, které jsou svým posláním nejblíže silničním strojům z produkce Wirtgen Group. Dále se uvidí. Každopádně na Baumě byl i jeho traktorbagr, kloubový dempr, dva velké dozery a nakladače, u kterých upozornil na výročí 50 let jejich výroby. Všechny tyto stroje vyrábí v USA. Byly zde však i jeho dva pásové bagry z Číny, které prodává v Austrálii, přičemž v USA stále raději spolupracuje s Hitachi.
Superlativy
Největší bagr na celé Baumě mělo Komatsu - PC4000-11 o hmotnosti 400 tun. Caterpillar nabídnul pohled na největší nakladač (992K s hmotností 100 t) a v bagrech se mohl pochlubit největším strojem na baterky (323F ZLine), který zelektrizoval jeho švédský dealer Pon Cat.
Titul největšího dempru letošní Baumy si odváží Liebherr T 236 s nosností rovných 100 tun, zatímco největší dozer na Baumě prezentoval Caterpillar ve formě notoricky známého D11T (104 t).
Teleskopickým manipulátorem s největší pracovní výškou na světě (46 m) je novinkový Magni RTH 6.46SH. Ale jen u něj výrobce neskončil. Vystavil i RTH 13.26SH, což je zase světově nejsilnější teleskopický manipulátor (nosnost 13 t).
Text a foto: Ondřej Hájek
Komentáře
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.