Výroba velkých demprů Terex ve skotském Motherwellu
Tentokrát se podíváme do Skotska. Konkrétně do města Motherwell, kde se nalézá „bašta“ firmy Terex – výrobní závod na kloubové a pevné dempry. Vyrábí se zde nejen stroje, které znáte z našich staveb a lomů, ale i ty, které u nás nikdy neuvidíte – majestátní stotunoví obři.
Továrna byla zbudována v roce 1950, tehdy ještě jako Euclid Great Britain. Značka Terex se začala používat v roce 1968, v době, kdy byl závod vlastněn firmou General Motors. Od roku 1987 je Terex na GM nezávislý. Roku 1999 začala velká expanze, kdy Terex postupně kupuje neuvěřitelných padesát společností, včetně firem jako Finlay, Powerscreen, Fermec, Schaeff, Fuchs, Benford nebo ASV. Zatímco tyto společnosti jsou součástí Terexu dodnes, jiných se nedlouho po nákupu opět zbavuje (O&K Mining, Atlas, Tatra).
Jádro výrobního programu Terex ale vždy tvořily velké dempry z Motherwellu. Pracuje na nich 380 zaměstnanců na ploše 28.000 m², celých 95 % produkce jde na export. V nejlepších letech se zde ročně vyrobí 1300 demprů, krize však srazila výrobní počty dolů. V roce 2009 činila produkce pouhých 250 kusů, avšak loni to bylo již 350 a letos se očekává 700 kusů. Příští rok by se měla výroba opět stabilizovat na 1100 – 1200 kusech.
V prostorné hale se vyrábějí kloubové dempry společně s pevnými, ovšem jejich výrobní linky jsou oddělené. Mezi nimi se nachází koridor se skladem montážních dílů, ze kterého jdou součástky na obě strany ke kloubovým i pevným demprům. Svařované konstrukce se z velké části vyrábějí v samotném závodě, stejně jako mnoho jiných dílů - například nápravy pevných demprů. Montážní pracoviště jsou vybavena vizuálním a zvukovým zařízením pro nahlášení případných problémů. Když dojde při montáži k nečekanému zádrhelu, stiskem tlačítka na ovládacím panelu se celým závodem rozezvučí skladba „Help“ od Beatles. Výroba jednoho dempru od prvního svaru do finální montáže zabere týden až deset dní dle typu.
Foto: Ondřej Hájek
Komentáře
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.