JCB Major Loader MK 1 – první rypadlonakladač nejslavnějšího výrobce na světě

Nakladač JCB Major Loader s rypadlem MK 1 se natrvalo zapsal do dějin stavebních strojů jako první rypadlonakladač značky, která z tohoto stroje vytvořila fenomén. Jak vypadal a fungoval, co vedlo k jeho vzniku i jaká byla v té době konkurence – to vše se dozvíte dále v článku.

 

Od ničeho k nakladačům

Joe Bamford, celým jménem Joseph Cyril Bamford (iniciály JCB), se narodil jako synovec Henryho Bamforda, šéfa rodinné firmy Bamfords Ltd, která se v Uttoxeru zabývala zemědělskou technikou. Nicméně od strýčka se uznání nedočkal, a tak šel a v garáži sám a bez elektřiny rozjel v roce 1945 svou vlastní firmu na renovaci přívěsů za traktory. Netrvalo dlouho a pustil se do produkce nakládacích zařízení pro traktory, aby jeho zákazníci nemuseli přívěsy nakládat lopatami a vidlemi.

Nakládací zařízení JCB Major Loader, které se posléze stalo součástí prvního rypadlonakladače, bylo uvedeno už v roce 1949. Jmenovalo se podle traktoru Fordson Major, kolem kterého bylo postaveno. Šlo ho však rovněž osadit i na traktory Nuffield Universal a bylo prvním zařízením firmy JCB, jež bylo možno použít i na zemní práce.

Tenkrát se konstruovalo metodou pokus – omyl. Bill Hirst, svářečský mistr, vzpomíná: „Úplně na počátku sloužila jako hydraulická nádrž zadní náprava traktoru s hustým převodovým olejem. Ale na prvním nakladači Major Loader, který jsme takto postavili, se ramena nakladače zvedla pouze do vodorovné polohy. Výš to nešlo. Nemohli jsme přijít na to, proč. Nakonec jsme zjistili, že nakladač ze zadní nápravy vycucal veškerou olejovou náplň. Byla to naprosto kouzelná průkopnická zkušenost.“

„Potom jsme zhotovili malou nádrž se zhruba čtyřmi litry oleje, kterou jsme přišroubovali k hydraulickému agregátu traktoru,“ pokračuje Bill. „Naplnili jsme ji po okraj a najednou nebyl problém zvednout ramena nakladače až nahoru. Ale když se vrátila dolů, tlak vyrval nádrž z traktoru. Zapomněli jsme, že jsme nádrž doplnili ve chvíli, kdy byl nakladač částečně zvednutý a polovina oleje už byla v okruhu.“

Později se tedy Major Loader zcela oprostil od hydrauliky traktoru. Obsahoval čerpadlo, rozvaděč, oddělený hydraulický okruh a nádrž přišroubovanou na pravé straně rámu. Olej do Major Loaderu vhánělo čerpadlo Plessey osazené na klikové hřídeli, což mělo dobrý dopad na výkon a rychlost. Lopata se vyklápěla mechanicky pomocí hákového ústrojí, které svíralo táhlo, dokud nedošlo k jeho uvolnění pomocí pák a ocelového lanka.

 

Doplnění rypadla

Při cestě do Norska zaujal pozornost J. C. Bamforda přívěsný podkop tamější firmy Brøyt. Nechal si ho poslat a pokusil se zkonstruovat něco podobného. Záhy však zjistil, že tudy cesta nevede, a pustil se do konstrukce podkopu zavěšeného přímo na záď traktoru. Tento podkop představil v roce 1953 jako Mark 1 a ještě v témže roce ho dealeři mohli osazovat na traktor Fordson E1A Major s nakládacím zařízením JCB Major Loader. Takto vybavený traktor se mohl přesouvat po silnici rychlostí až 22,5 km/h.

Podkopové zařízení Mark 1 bylo prvním produktem firmy JCB, u kterého byly použity dvojčinné hydraulické válce na rozdíl od jednočinných, dosud používaných u nakladačů. Plně hydraulický podkop s příhradovou (posléze plnostěnnou) konstrukcí výložníku se natáčel do stran o 180°, dosahoval hloubky 3,4 m, vodorovného dosahu 4,9 m a výsypné výšky 3,7 m. Tlak v hydraulickém systému nabíral hodnoty 8,6 MPa a podkopové lžíce o šířkách 25 až 120 cm byly vybaveny výměnnými zuby z manganu.

Podkop se ovládal pěti pákami. Když vezmeme zleva doprava jednu páku po druhé, ovládala se jimi násada, otoč, lžíce, stabilizátor a výložník. Rypadlo však nebylo možno ovládat současně s nakladačem. Bylo nutné demontovat vedení ze zadního rozvaděče, přičemž musel být podkop zvednutý, aby k němu byl zajištěn přístup. Poté se vedení protáhlo pod strojem k přednímu rozvaděči.

„A tak to chodilo po celá léta, lidé to milovali. Mysleli, že je to úžasné. Nezapomínejte, že jen málo lidí předtím hloubilo výkop jinak než ručně lopatou,“ komentuje tento z dnešního pohledu úsměvný proces Bill Hirst.

To byla tedy cesta vedoucí ke vzniku prvního rypadlonakladače JCB Major Loader MK I. Kolik bylo rypadel MK 1 zhotoveno do roku 1957, kdy byla jejich výroba ukončena, se přesně neví. Ve firemní publikaci The First Fifty Years z roku 1995 se uvádí „přes 200“, ovšem na výstavě Bauma 2010 se na cedulce u vystaveného exempláře objevila cifra 550.

 

Bylo JCB první?

Kdo ale vlastně zkonstruoval první rypadlonakladač na světě, není tak docela jisté. Různé zdroje poskytují rozdílné informace. Nicméně lze říci, že dle dodnes dochovaných údajů se zrodil o rok dříve, v roce 1952, kdy světlo světa spatřily přinejmenším tyto tři stroje:

1)    Nakladač Hough HE s podkopem Wain-Roy (USA)

2)    Traktor Schramm Pneumatractor s nakladačem a podkopem (USA)

3)    Traktor Fordson Major s nakladačem a podkopem Whitlock Dinkum Digger (Velká Británie)

S domácí firmou Whitlock bylo JCB v přímé konkurenci. J. C. Bamford její podkop Dinkum Digger srovnával se svým takto: „Mark 1 byl můj první vstup do světa rypadel. Cítil jsem, že byl mnohem lepší než jediný konkurenční výrobek, přičemž JCB se k němu blížilo cenou. Za montáž byl zodpovědný dealer a prodejní cena byla okolo 1300 liber.“

Ani bratři Whitlockovi se na dění u firmy JCB nekoukali s přílišným zalíbením. Mohla o tom vyprávět i Marjorie Bamfordová, manželka Josepha Cyrila, často označovaná jako spoluzakladatelka JCB, která si vzala si na starost zásobování a zázemí firmy. Na jedné z výstav nevědomky předala černobílý leták jednomu z bratrů Whitlockových. Ten neváhal a obratem pořadateli nahlásil, že firma porušuje výstavní podmínky.

Pohádkový příběh firmy JCB, na rozdíl od Whitlock Brothers, však stále pokračuje. Značka JCB se brzy stává synonymem pro rypadlonakladače a firmě se daří tak dobře, že v roce 1967 Joe Bamford nabízí svým bratrancům výhodné převzetí firmy Bamfords Ltd., odkud ho jeho strýček před mnoha lety vykázal. Šlechetná nabídka však nebyla přijata a Bamfords Ltd. končí v roce 1980 bankrotem. Možná i díky tomuto odmítnutí je dnes JCB vůbec největší soukromou britskou společností s výrobními závody po celém světě.

 

Zdroje:
  • A bit of action draws the crowd, Bamford, J. C., Contract Journal Special, 1973 IPC Business Press Limited
  • The First Fifty Years 1945 – 1995, Mitchell, John, 1995 Special Event Books ve spolupráci s JC Bamford Excavators Ltd.
  • Výstavní expozice JCB, Bauma 2010
  • The Classic Construction Series - 500 Years of Earthmoving , Cohrs, Heinz-Herbert, 1997 KHL International Ltd.
  • Britain's biggest private companies: Lining up those who made it, The Telegraph, 2008 Telegraph Media Group Limited

Další zdroje formou odkazů v textu.

Komentáře

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.