Smykem řízený nakladač Mustang 2700V – návrat ke kořenům v moderní formě

Druhý nejstarší výrobce smykem řízených nakladačů na světě, americký Mustang, se hlásí se zcela novým nakladačem 2700V s vertikální trajektorií výložníku. Bylo na čase. Jeden z prvních výrobců nakladačů s vertikálním zdvihem si takový stroj zasloužil i v dnešní době.

I když na svého jediného „vertikálního“ kolegu s označením 2109 Mustang 2700V nemá, stále se jedná o nakladač z kategorie „velkých“. Svou hmotností 3629 kg, nosností 1225 kg a kinematikou výložníku jde přímo proti Bobcatu S250, Caterpillaru 262C, Komatsu SK1026-5, Casu 445 nebo New Hollandu L185.

Ustrnutí na jednom místě se nevyplácí ani v tak prostých strojích, jako jsou smykem řízené nakladače. Robustnost a spolehlivost už dávno nestačí, dnes se tyto kompaktní stroje vezou na vlně vertikálních výložníků a komfortních kabin s joysticky. Mustang 2700V je správnou, i když trochu opožděnou odpovědí na tyto bohulibé trendy.

Možná ale bylo vyčkávání na místě, konstrukce výložníku působí vyspěle, se smyslem pro rozumný kompromis. Ve spuštěné poloze je umístěn poměrně nízko, proto tolik nebrání rozhledu z kabiny. Při zvedání opisuje mírnou radiální křivku - nejedná se o pravý vertikální zdvih, ale vzdálenost břitu vyklopené lopaty od předních kol při maximálním zdvihu činí 864 mm, což je v rámci dané kategorie strojů v pořádku. Maximální výškou čepu lopaty 3310 mm dokonce Mustang 2700V ve své třídě vyniká.

Motorem je přeplňovaný Yanmar 4TNV98T-ZNMS o výkonu 62,6 kW a objemu 3,3 l. Volitelné provedení se dvěma rychlostmi umožňuje přejezdy rychlostí až 18,3 km/h. Standardně dodávaný hydraulický okruh pro přídavná zařízení poskytuje průtok 82,3 l/min, High-Flow na přání umí dodat 139,7 l.

Kromě výložníku charakterizuje design nakladače velký rozvor kol (1265 mm) a kabina posunutá dopředu. Ta je zcela nová, uzavřená varianta je utěsněná a má dveře s panoramatickým sklem. Navíc může být vybavena klimatizací. Jednodílná bezpečnostní hrazda tvoří jeden kus s pravou loketní opěrkou, která je, stejně jako levá, polohovatelná. Ovládacími prvky jsou dva joysticky, umístěné na nastavitelných sloupcích, ovšem stále lze pořídit též stroj s mechanickým ovládáním na ruce a nohy. Plyn je možno ovládat jak ruční pákou, tak nožním pedálem.

Před sedadlem nechybí módní držák na nápoje integrovaný do plastového obložení interiéru. Součástí standardní výbavy je automatické vyrovnávání lopaty při zvedání, za příplatek je k dispozici i systém tlumení kmitů lopaty při přejezdech, kterému Mustang říká Hydraglide Ride Control.

Servisní přístup je dán celkovou koncepcí stroje. K hydraulice se lze dopracovat po sklopení kabiny vzad, motor je nadosah pouze shora po odklopení za kabinou umístěného horního poklopu podporovaného plynovými vzpěrami. Za zadním víkem se skrývá sestava chladičů a další místa pravidelné kontroly.

Protože je Mustang od roku 1997 v držení firmy Gehl, lze pod oběma značkami nalézt stejné nebo velice podobné modely nakladačů. I žhavá novinka Mustang 2700V má svého dvojníka v nakladači s názvem Gehl V270. Mezi těmito stroji není podstatného rozdílu.

Komentáře

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.