SE Equipment S45: Recenze

Rozhrnovací lišta, srovnávací rám, rovnací trámec… to jsou různé názvy pro zařízení, kterému Švédové neřeknou jinak než avjämningsbalk. Jedná se o ocelový svařenec, který se umisťuje pod naklápěcí rotátor, ale s jistým omezením s ním lze pracovat i ve spojení s naklápěcí hlavou Powertilt.

Co umí?

Jak už název napovídá, rovnací rámy jsou určeny pro srovnávání a vyhlazování větších i menších ploch ze sypkých materiálů, typicky štěrků a písků. Nastupují poté, co si strojník požadovaný terén vytvoří svahovací lžící. Jejich častým využitím je srovnávání štěrkového lože pod menšími komunikacemi a parkovišti, ale jak vidíte na přiložených fotografiích, možnostem se meze nekladou.

Jak funguje?

Srovnávací rám funguje jako miniaturní automatický skrejpr. Uvnitř rámu se hromadí přebytečný materiál, který při tažení samočinně napadá do prohlubní. Pokud je v rámu materiálu mnoho a nestačí se spotřebovat do hlubších míst, přepadne dozadu, kde ho váleček zatlačí do země. Nutno podotknout, že existují též rovnací rámy bez přítlačného válce a některé typy mají dokonce své vlastní naklápění, takže je lze připojit na rypadlo přímo.

Proč nás zaujal?

Člověk, který stojí za touto recenzí, se jmenuje Tomáš Sooky. Populární strojník, vítěz mnoha strojnických soutěží. Na předváděcí akci JCB X-DAYS v lomu Chomutovice u Popoviček demonstroval schopnosti srovnávacího rámu atraktivním způsobem – rypadlem JCB Hydradig 110W v bílé barvě stavební akciové společnosti Herkul srovnával do oblouku rohovcový násyp pod sebou.

Na čem je osazený?

Jeho 11tunový JCB Hydradig 110W nevynikal pouze barvou a zatmavenými skly, ale především svou výbavou. Když pomineme široké pneumatiky Alliance Flotation 231 o rozměru 550/45-22.5, jedná se především o přídavné hydraulické okruhy a naklápěcí rotátor Engcon Tiltrotator EC209 s kleštěmi a hydraulickým rychloupínačem, díky kterému byl Tomáš schopný briskně střídat rovnací rám a svahovou lžíci. Srovnávací rám nesl onačení SE Equipment SE45.

Jak je velký?

Švédská firma SE Equipment vyrábí ucelený sortiment přídavných zařízení na bagry a nakladače, přičemž u srovnávacích rámů nabízí 12 modelů v šířce od 1,5 do 3 metrů. Model S45, který má Tomáš na svém Hydradigu, disponuje šířkou 2 metry. Hutnicí váleček o průměru 22 cm má šířku 1,8 metru. Hloubka rámu je 124,5 cm a výška 20 cm. Váží příznivých 305 kg, takže společně s naklápěcím rotátorem počítejte s nárůstem zatížení na konci ramene zhruba o 700 kg.

Jak je vyrobený?

Design srovnávacího rámu SE S45 je prostý a přímočarý. Není zde žádná kudrlinka navíc, vše má svoji přesně vymezenou funkci. Mírný přesah bočnic směrem k rypadlu je pevně daný, stejně jako výškové umístění válečku. Upínací uši procházejí dolů do rámu, který tak tvoří jejich přirozenou příčnou výztuhu, díky čemuž se podařilo docílit příznivé hmotnosti celého zařízení. Ovšem čepy nejsou příliš vysoko nad rámem, a tak je potřeba počítat s tím, že upínání bude v častém kontaktu s hrnutým materiálem.

A výsledek?

Efekt práce s tímto srovnávacím rámem vidíte na fotografiích – kusy rohovce krásně zatlačené do ladného oblouku s vyhlazeným povrchem. Jak vidno, i s takovým jednoduchým rámem bez nastavitelných bočnic a výšky válečku lze vytvořit velmi povedené věci. A díky jeho nízké hmotnosti to jde svižně a lehce.

Video z akce: https://youtu.be/LKbBjajKZj0

Komentáře

Tak priserne neodborny popis jsem uz dlouho necetl.<br />
Chtelo by to nejdrive neco nastudovat a nepsat o necem co neznate a pisete tam uplny a hlavne neodborny kraviny!!!

Dobrý den, děkuji za odborný komentář.

Dobrý den myslím,že je to popsané velmi srozumitelně a pěkně,používám tyto vychytávky také a kdo nezná a vidí někde v akci opravdu bez nadsázky čumí

Dobrý den, děkuji za pochvalu a fotokomentář z praxe. Hezká práce. Takový malý naklápěcí rotátor, kdo ho vyrábí?

Vyrábí ho Švedští SMP<br />
Vynikající pomocník

a grejdrovací lištu jsem si svařil sám z I profilu za pár kaček

Jasně, SMP! A ta lišta k samovýrobě přmo vybízí happy Děkuji za upřesnění, ať se daří.

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.