Pásové rypadlo Caterpillar 321C LCR s populární krátkou zádí

Nový "pásák" 321C LCR od Caterpillaru má hmotnost 24 t a ve výrobním programu nahrazuje typ 321B LCR. Sdílí mnoho součástí, hlavně podvozek, motor a hydrauliku, s modely 320C L a 320 C L Utility, od kterých se však odlišuje těžším protizávažím a speciálně navrženým rámem otočného svršku, jenž snižuje poloměr otáčení zádě na hodnotu 1,67 m.

Schopnost práce ve stísněných podmínkách ještě více umocňuje umístění výložníku na rámu otoče více dozadu, takže výsledný poloměr otáčení přední části s plně přitaženým výložníkem a násadou je pěkných 2,31 m. Viděno čistě z praktického hlediska, krátká záď u pásového bagru je přínosem hlavně pro pohodlí strojníka, který se nemusí starat, jestli mu někdo náhodou neběhá okolo pásů, protože ví, že ho při otáčení "nesmete". Ve stísněných prostorách se "pásáky" pohybují velice zřídka, ve městech a na silnicích nastupují kolové bagry, u kterých je krátká záď určitě důležitější. Nicméně v Americe mnoho kolových rýpadel nejezdí, a tak Caterpillar dovedl celou věc k dokonalosti a pro ušetření prostoru se dveře do kabiny neotvírají otáčením kolem pantů, ale jsou posuvné směrem vzad.

Oproti pohonné jednotce umístěné v předchozím typu stoupnul výkon nového motoru Cat 3066T přibližně o sedm procent na 103 kW. Jedná se o šestiválcový dieselový agregát s turbodmychadlem a dochlazovačem stlačeného vzduchu vycházejícího z turba. Disponuje automatickou regulací otáček a jeho konstrukce je výsledkem snahy o snížení hluku, vibrací a emisí při současném zvýšení hospodárnosti.

Hydraulická soustava typu load sensing je otevřená a nachází se v ní dvě čerpadla. V porovnání s předchozím modelem se hydraulický průtok zvýšil díky výkonnějšímu motoru o 10 %. Ovládání se zjednodušilo upuštěním od ovladačů, kterými strojník nastavoval hydrauliku dle náročnosti zamýšlené práce. Nyní se nastaví hydraulika automaticky na takový charakter práce, který si sama odhadne z pohybu joysticků. Zajímavostí je následující příplatková záležitost: možnost zapnutí pozvolného započetí / ukončení otáčení svršku namísto ostré brzdy. Tuto funkci využijete při jeřábování, kdy nedojde k rozhoupání břemene při započetí otáčení, ani při jeho ukončení. Nehledě na to, že už se při ostrém zabrždění otoče v kabině nepotlučete.

Hydraulický okruh pro přídavná zařízení hlídá elektronika, která umožňuje nastavit průtok a tlak až pro pět typů hydraulicky poháněných přídavných zařízení. Nastavení je provedeno výrobcem nebo autorizovaným dealerem a strojníkovi poté stačí zvolit požadovaný nástroj na displeji Multipro, aniž by musel opustit kabinu. Tuto vychytávku výrobce označuje Tool Control Pro a je za příplatek. I ve standartu však elektronický displej umožňuje strojníkovi před nastartováním motoru zkontrolovat přímo z kabiny hladinu hydraulického oleje, motorového oleje a chladicí kapaliny.

321C LCR je také dalším z řady strojů Caterpillar, jež mohou být vybaveny systémem zvaným Product Link. Tento systém zjednodušuje provoz půjčoven a vůbec všech firem s větším počtem strojů tím, že na dálku pomocí satelitů monitoruje polohu strojů, počet naběhaných motohodin a dokonce i základní funkce jednotlivých strojů.

Obchodní značka Caterpillar byla zaregistrována v roce 1910, kdy vznikla společnost Holt Caterpillar Company jako nástupce firmy Stockton Wheel Company, založené bratry Benjaminem a Charlesem Holtovými roku 1883 v americkém Stocktonu. Dnes je Caterpillar největším výrobcem stavebních strojů na světě a svým obratem zaujímá téměř třetinu světového trhu.

Komentáře

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.