Nová řada rypadlonakladačů Terex / Fermec - nenechte se zmást vzhledem

Anglický Fermec vznikl roku 1992 odkoupením MF Industrial jeho managementem od majitele, společnosti Varity. V roce 1997 se stroje přejmenovaly z MF na Fermec a poté, co si Fermec prožil čtyřleté období pod nadvládou Case, se v roce 2001 stal součástí gigantu Terex.

V současné době Fermecu už z výrobního programu kompaktních stavebních strojů zbyly pouze rypadlonakladače. Nové modely rypadlonakladačů vypadají sice stejně jako předchozí, ale nenechte se mýlit. Podstatné změny totiž proběhly pod kabátem. Aby se ušetřil čas a peníze za nákladné prototypy, byla původní konstrukce zanalyzována v počítačovém programu DIVISION Mock Up od firmy PTC a následně byly navrhované konstrukční úpravy otestovány metodou konečných prvků.

Hlavním znakem poslední modernizace všech rypadlonakladačů Terex / Fermec jsou výkonnější motory Perkins 1104C-44T, které nahrazují předešlý typ 1004-40T. Nové motory splňují emisní normu Tier 2, mají méně hlučný chod, disponují větší rezervou krouticího momentu a jejich objem se zvětšil o 10 % na 4,4 l. Kapota z jediného kusu se vyklápí směrem vzad, což je velice efektní a umožňuje to stejně dobrý přístup k motoru jako u předchozí řady. Vpředu osazené chladiče oleje se nyní dají vyklopit vpřed, aby se usnadnil případný servisní zásah a zjednodušilo se jejich čištění. Co je ale důležité, servisní intervaly se konečně prodloužily z původních 250 motohodin na 500, což je dnes u rypadlonakladačů a vůbec u stavebních strojů jakýsi standart, ne-li dokonce minimum.

Změnilo se také označení. Nejslabší Terex / Fermec 760 byl nahrazen typem 820 s motorem o výkonu 68,5 kW. Všechny ostatní nové modely disponují stejným motorem o výkonu rovných sto koní (74 kW). 860 SX je nové označení pro 860SE s manuální převodovkou Synchroshuttle a pouze 860 Elite s automatickou převodovkou Auto-Powershift pokračuje dál pod svým původním označením. Nesmíme zapomenout na vlajkovou loď 960 Elite 4x4x4, která se nyní jmenuje 970 Elite.

Rám tvořený podélnými nosníky z uzavřených profilů se během deseti let používání osvědčil a s malými změnami tedy pokračuje dál. Došlo však ke změně umístění celého pohonného ústrojí včetně motoru za účelem zvýšení světlé výšky a napřímení polohy kardanových hřídelí - to by mělo prospět jejich životnosti. Zvýšily se objemy obou nádrží - palivové ze 120 na 130 litrů a hydraulické na 85 litrů. Zatímco obě převodovky zaznamenaly pouze kosmetické změny v odstupňování jednotlivých rychlostí, převodovka Syncroshuttle dostala větší měnič krouticího momentu, aby se lépe využil zvýšený krouticí moment motoru a zlepšila se trakční síla stroje při najíždění nakladačem do hromady. Na všech nových rypadlonakladačích je nyní vepředu náprava Carraro. Ta se vyznačuje řídicími tyčemi umístěnými tak, aby nesnižovaly světlou výšku stroje a byly více chráněny před poškozením, a o zhruba 7 % lepším poloměrem zatáčení. Standardně je také všude posilovač brzd, který snižuje sílu potřebnou ke stlačení brzdového pedálu, nyní s pohodlnějším úhlem sklonu. Srdce hydraulické soustavy se u žádného modelu nezměnilo - všechny zůstaly věrné zdvojenému zubovému čerpadlu se dvěma provozními režimy. Došlo však k nahrazení obou rozvaděčů - jak pro nakladač, tak pro podkop (rýpadlo). Nové rozvaděče od Rexrothu snížily odpor ovládacích pák a zlepšily plynulost a přesnost ovládání. Samozřejmostí je load sensing, díky kterému je vždy dost oleje pro zamýšlený pohyb, který je navíc možno konat současně s ostatními pohyby.

Dobrá zpráva pro všechny řidiče, kteří měli tu čest potkat se na silnici se starým Fermecem 4x4x4, jež se na ně nekontrolovaně řítil kvůli závadě na elektronice řízení: poruchovou elektroniku vystřídalo u 970 Elite jednoduché hydraulické řízení všech kol, u kterého musí strojník před změnou typu řízení (přední náprava, obě nápravy, krabí chod) ustavit všechna kola do přímého směru. Pokud se tak nestane, změna typu řízení se neprovede. Jednoduché, spolehlivé, a hlavně bezpečné. Dá se říct, že většina konstrukčních změn byla provedena s cílem zvýšit spolehlivost a životnost, a to i za cenu použití jednodušších, ale osvědčených řešení. Nezbývá než věřit, že čas potvrdí správnost zvolené cesty a napraví se tak poněkud pošramocená pověst těchto bezpochyby zajímavých strojů.

Komentáře

elite – pracujem na strojoch fermec a terex uz 11r. a som nadmieru spokojny. Super servis na slovensku hlavne fy. KLC Lucenec

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.