Mecalac 9MWR: Recenze

Mecalac se zaměřil na stále se rozrůstající města, která si chce nemilosrdně podrobit svými všestrannými kompaktními stroji. Pokračuje proto v horečnatém zbrojení a na základě revolučních pásáků MCR stvořil malá univerzální rypadla na kolech. Jedním z prvních majitelů osmitunového Mecalacu 9MWR je společnost EUROVIA CS. Jaké jsou poznatky po několika měsících provozu?

Výrobce Mecalac France SAS
Model Mecalac 9MWR Stroj Rypadlo kolové
Výr. č. MEC09MWRKJ0230082 Výroba Francie
Hmotnost 8 000 kg Rok výr. 2018 Mth 160
Motor Deutz TCD 2.9 L4 Výroba Německo
Objem 2,925 l Výkon 55,4 kW RPM 2300
ECS DDI (přímé vstřikování nafty), TC (turbodmychadlo), CAC (chladič plnicího vzduchu), ECM (řídicí jednotka), DOC (oxidační katalyzátor pro redukci uhlovodíků a oxidu uhelnatého), EGR (recirkulace výfukových plynů)
PZ Hyd. RU Mecalac CONNECT, nakl. lopata Mecalac 8521016 (š. 2310 mm, obj. 0,570 m³,), podkop. lžíce Mecalac (š. 900 mm, obj. 0,355 m³, 5 zubů MTG Kingmet M G8L), pal. vidle Mecalac 8841001 s vidlicemi Vetter (nosnost 2000 kg)
Pneu BKT EM 936 8.25-20 (8 ks) Místo zkoušení Kolín, Středočeský kraj
             

Jinak a lépe

Nebyl by to Mecalac, aby se neblýsknul neotřelým řešením i zde. Již známé rameno, které dokáže kopat, nakládat i manipulovat doplnil sníženým těžištěm. Nešel ale cestou JCB Hydradig, který má motor v podvozku, nýbrž se pustil do snížení celé sestavy – otoč nástavby prostě ponořil do prázdného prostoru mezi koly. Díky tomu si zachoval přijatelný servisní přístup do motorového prostoru i motor jako přirozené protizávaží, byť v hodně zkrácené zádi.

Kola za kola

Kola jsou pro stávající milovníky traktorbagrů – cílovou skupinu MWR – ceněným artiklem. Bagr na pásech, to už by mohlo být moc starostí s přepravou, přemítá traktorbagrista. U MWR se díky kolům v tomto ohledu nic nemění, a tudíž se o pořízení „bagrovějšího“ bagru hned rozjímá o poznání radostněji. Bagr, který se motá za komínem a je potřeba tady a hned zase onde, musí mít prostě kola. Pásové MCR je sice hezké, ale chybí mu supermanská akční rozlítanost.

V tomto duchu zřejmě uvažovala i společnost EUROVIA CS, když se rozhodovala o pořízení nového stroje. Vyzkoušeli si pásové MCR, aby nakonec zakotvili u kolového MWR. Konkrétně u typu 9MWR, jenž svou provozní hmotností 8 tun odpovídá právě traktorbagru.

Ve výběrovce byl i již zmíněný JCB Hydradig, který se však na rozdíl od pestré řady MWR, která čítá čtyři velikosti (7MWR – 7 t, 9MWR – 8t, 11MWR – 10 t, a 15MWR – 15 t), vyrábí pouze v jedné velikosti o hmotnosti 11 tun.

Čtvrt století u EUROVIA CS

Dodání stroje proběhlo 16. července 2018. Mluvili jsme se strojníkem, kterému byla obsluha tohoto stroje svěřena. Nastupoval vlastně ještě do tehdejší společnosti SSŽ, která se následně v roce 2009 přejmenovala na EUROVIA CS.

Za dobu, co je pan Vyleťal u společnosti, pracoval většinou na nakladačích a traktorbagrech, s čistokrevnými rypadly nepřišel příliš do styku. S předešlými stroji, na kterých působil, byl spokojený, je tedy osobou povolanou a jsme zvědaví na jeho názor.

(Ne)výhody vůči traktorbagru

Můj první dotaz míří na teleskop. „To bylo to první, co mi chybělo,“ přiznává pan Vyleťal. „Ale tady si hnedka popojedu,“ vysvětluje, proč kvůli tomu nakonec nebrečí. „Je to spíš věc zvyku,“ přitakává Jakub Kremlička, vedoucí marketingu a komunikace importéra JMP.

Pan Vyleťal si také nemohl nevšimnout menší kabiny, která navíc trpí na nedostatek úložných prostor. Ty ale skvěle nahrazují venkovní prostorné schránky pod kabinou. To, co musel mít v traktorbagru naházené uvnitř kabiny, má nyní pěkně uspořádané v úložných prostorech.

Jednoznačně největší změnou do plusu je pro pana Vyleťala ofset. Ten nabízí natočení čelní poloviny druhého dílu výložníku o 33° na obě strany, takže doleva se může vyosit o 1554 mm a doprava o 1600 mm.

A hned na druhém místě zmiňuje možnost popojíždění při práci: „Bez patkování se dá dělat hromada věcí.“

Jedno rameno pro kopání i nakládání

Léty vycizelovaná konstrukce univerzálního ramene zabezpečuje své tři funkce, tj. bagrování, nakládání a manipulaci na vidlích, srdnatě. Při bagrování si po pár minutách zvyknete na výpomoc hydrauliky i na to, že díky ofsetu máte před sebou nějaké to kilo navíc.

Možná i proto pan Vyleťal spíš bagruje. „Moc jsem toho zatím nenaložil. Nakládání je malinko línější, ale zase se u něj dá točit,“ sděluje pan Vyleťal své postřehy. Pozoruji ho při přehazování kameniva v betonových boxech kolínské obalovny a musím konstatovat, že nakladač ve spojení s otáčením nástavby působí nejen ladně, ale i produktivně. Není pochyb, že se tak přinejmenším alespoň částečně eliminuje hendikep v podobě poloviční nakládací lopaty oproti traktorbagru.

Vidlácká akrobacie

Při nakládání se velmi hodí to, že lopatu můžete dát blízko ke stroji, aniž by vám dopředu trčelo rameno. Můžete též nakládat pouhým pohybem ramene od sebe, a přitom stát se strojem na místě. Totéž přirozeně platí i pro vidle, které navíc můžete držet ve vodorovné poloze i v hodně extrémních polohách výložníku – i pod úrovní terénu a dokonce i při příčném naklopení celého stroje. V tomto případě pomůže ofset – když si přizvednete druhý díl výložníku tak, že se čep ofsetu vychýlí ze svislé polohy, pohyb ofsetu vám bude stranově naklápět vidle.

Mecalac při práci do všech stran může zabírat velice malý půdorys, což je právě v městské zástavbě nedocenitelné. Pohodlně se do něj nastupuje a natankujete si ho jednoduše ze země jako auto (proto ani není součástí standardní výbavy tankovací čerpadlo, i když je pro něj v jednom z kastlíků stále vyhrazené místo).

Náročné Česko

Jinak je standardní výbava pro český trh opravdu bohatá, o mnoha věcech tak nemusíte přemýšlet, prostě je máte. Z dalších věcí stojí za zmínku například tempomat (ve standardu je jen funkce pro omezení rychlosti na zadanou hodnou, nikoliv pro její udržení), zadní kamera (v základu je jen kamera boční) nebo přepínání joysticků ISO/SAE.

Důvtipný rychloupínač

Kouzelný je v podání Mecalacu jeho hydraulický rychloupínač Connect. Pořád mi nejde do hlavy, proč tak jednoduše geniální věc někdo nevymyslel už dávno. Žádná masivní konstrukce, žádné bočnice a oddalování lžíce, prostě jen hydraulický válec vložený mezi čepy, které přibližuje k sobě. Ty pak v zajištěné poloze rozpírá vestavěná pružina. U Mecalacu je tento hydraulický rychloupínač součástí standardního vybavení, alespoň pro náročný český trh.

Z kopce do kopce

Pro pana Vyleťala je zásadní, jak stroj jezdí. Dozvídám se, že při přepravě po rovině žádný rozdíl hydrostatu oproti hydrodynamice traktorbagru necítí. Mecalac poskytuje čtyřicetikilometrové rychlostní opojení stejně jako jeho kolega se zemědělskými kořeny.

To však jen do doby, než se na obzoru objeví nějaké stoupání. Pak vám dá Mecalac jasně najevo, že nebude svou inteligentní silou mrhat na zdolávání nějakého hloupého kopce a zvolní třeba i na 16 km/h.

Svět uvnitř

Srovnávačku s traktorbagrem máme za sebou a je čas vrhnout se do kabiny za joysticky. Zde na nás čeká barevný omalovánkový displej jako u MCR, zde mi ale dává větší smysl, protože navíc názorně ukazuje informace o podvozku. Vidíme na něm radlici, patky, uzamčení kyvné nápravy, směr jízdy, omezení rychlosti, způsob řízení... U něj máme k dispozici tradiční trojici módů řízení předními koly, všemi koly a krabí chod. Po zvolení levým otočným ovladačem na sloupku pod volantem se grafika na displeji změní až v okamžiku, kdy je daný režim po protočení volantem skutečně aktivní.

Pozoruhodnější je však tzv. reverzní řízení, kdy se při otočení nástavby směrem vzad automaticky přepne volant a volič směru jízdy, díky čemuž stroj ovládáte stejně pohodlně jako byste jeli dopředu. Pouze vám v módu řízení jedné nápravy zatáčí zadní kola místo předních, což je pochopitelné.

Z rypadla na nakladač

Pod displejem se nachází nepřehlédnutelný kruhový volič pracovních režimů. Tedy pro práci je tady vlastně jen jeden, ten prostřední. První je totiž na parkování a poslední na jízdu. Jejich funkce je víceméně bezpečnostní. Změna mezi rypadlem a nakladačem se provádí jinde – kolébkovým přepínačem na levém ovládacím panelu. Přepnutím dojde k jediné změně - obrátí se smysl otvírání a zavírání lžíce. Takže tím samým pohybem joysticku lžíci vždy zavíráte, ať už máte bagr nebo nakladač.

Nechá se doladit

Když chcete, můžete si ještě pohrát s nastavením ramene. To má tři díly (dvojdílný výložník a násadu, přičemž nebereme v potaz ofset, tedy rozdělení druhého dílu výložníku na další dvě části kvůli natáčení do stran), z nichž první dva díly jsou hydraulicky spřažené, tj. úhel mezi nimi se při pohybu zbylých částí plynule a samočinně mění bez zásahu strojníka. Jinými slovy, prostřední hydraulický válec se hýbe automaticky.

To je při bagrování výhodné, nicméně někdy se potřebujete dostat do krajních poloh, které takto minete. Pak lze tento automatický systém vypnout a ovládat prostřední píst pedálem. Či dokonce můžete tento pedál přehodit na ovládání prvního dílu výložníku, což panu Vyleťalovi vyhovuje při práci s paletizačními vidlemi. Navíc si toto prohození funkcí nastavil na jedno z programovatelných tlačítek na pravém joysticku, takže má tuto funkci pěkně po ruce.

K některým z tlačítek umístěných na joysticích si opravdu můžete přiřadit libovolnou funkci. Provedete to jednoduše přímo na monitoru, který v podstatě nepoužívá texty, jen srozumitelné obrázky, ikony a čísla. To je výhoda jak pro obsluhu, tak i pro výrobce a dodavatele, jelikož díky tomu není potřeba systém překládat do různých jazyků.

Slovo závěrem

Mecalac 9MWR je pružná městská kočička, do které se hezky leze a těžko se opouští. Udělá, nač si vzpomenete, a nikomu nebude překážet. Svým novátorstvím i rafinovanými detaily nabourává stereotypy malých bagříků. A díky 55kW motoru zatím nepotřebuje filtr pevných částic DPF ani močovinu AdBlue.

Komentáře

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.