Hitachi ZX300LC-6: Recenze

Nedávno jsme psali o šestkové generaci pásových rypadel Hitachi. Jednalo se o model Zaxis ZX350LC-6, na kterém tehdy „ještě pořádně nezaschnul lak.“ Ten od té doby řádně vytvrdnul a my se jdeme podívat na o čtyři tuny lehčího brášku ZX300LC-6, který si najel do rozvalu vápencového lomu společnosti Kalcit v Brně Líšni.

Výrobce Hitachi Construction Machinery (Europe) N.V.
Model Hitachi ZX300LC-6 Druh Rypadlo pásové
Výroba Japonsko Montáž Nizozemsko
Výr. č. HCMDDN5XJ00020117
Rok výr. 2016 Hmotnost 31 600 kg
Motor Isuzu AQ-6HK 1XASA-12 Výroba Japonsko
Výkon 186 kW    

 

Co je shodné? A co odlišné?

Pásové rypadlo Hitachi Zaxis ZX300LC-6 váží podle štítku 31,6 t. Jeho motor je totožný jako u většího typu ZX350LC-6, tedy přeplňovaný šestiválec Isuzu 6HK1 o objemu 7,8 l, pouze naladěný na nižší výkon 186 kW. Emise řeší stejně, to jest vstřikováním močoviny AdBlue. K tomu ochlazuje výfukové plyny, které pouští zpět do motoru (EGR), a na výstupu si dále pomáhá oxidačním katalyzátorem (DOC).

Vyspělý hydraulický systém, který je koncipován zcela stejně jako u ZX350LC-6, se vyznačuje třemi stavitelnými axiálními čerpadly, jejichž průtok je však přirozeně nižší: 2 x 235 l/min + 1 x 211 l/min.

Technologie TRIAS II a SCR

Technologie TRIAS II a SCR

Rameno ovládají hydraulické válce s menším průměrem válců i tyčí a pokles zaznamenáváme i u krouticího momentu otoče – 90,5 kNm vs. 120 kNm u ZX350LC-6. Konfigurace podvozku je však shodná – dvě horní kladky, osm spodních kladek a 48 desek. K tomu tři ochrany vedení pásů.

Co se rozměrů týká, už podle obrázků je jasné, v čem se budou ZX300LC-6 a ZX350LC-6 lišit nejvíc. Je to poloměr otáčení nástavby, kdy ZX300LC-6 je téměř o 40 centimetrů kratší -  3 210 mm vs. 3 600 mm.

S vápencem do drtiče

Nyní však můžeme opustit suchopárnou řeč čísel, neboť se blíží smělý testovací jezdec Danny Kolísko, aby Hitachi Zaxis ZX300LC-6 porovnal s Caterpillarem 330F, na který je zvyklý ze své domovské firmy Vladimír Dostál.

Když místní obsluha rypadla zjišťuje, že se Danny bagrováním živí, nechává ho najet do rozvalu a nakládat kámen do násypky drtiče. Dopolední šichtu tedy přebírá Danny. Vyškrábe se na hromadu kameniva a lžící MP31 šířky 1,3 m, kterou vyrobila slovenská firma Metalport, nabírá menší i větší kusy vápence, aby jimi následně nakrmil násypku drtiče značky Powerscreen.

Jedná se o nejčastější kombinaci dvou drtičů na výrobu štěrkodrtí a drážního štěrku. Prvním, neboli primárním, je čelisťový drtič Powerscreen Premiertrak R400, ze kterého vypadává frakce 0 – 90. Házet se do něj dají balvany až o rozměrech 110 na 65 cm. Pro svůj pohon nepoužívá hydrauliku, nýbrž spalovací dieselový motor s řemeny, čímž dosahuje vyšší účinnosti. Pro hladší drcení je Premiertrak R400 vybaven předtřídičem pro vyházení příliš jemného materiálu.

Sekundárním drtičem je drtič kuželový, konkrétně se jedná o model Powerscreen 1000SR. Má na sobě zavěšený dvousítný třídič, takže se z něj sypají dvě různé frakce, a to 0-16 a 16-32.

Žádná budka pro ptáky

Spolupráce oranžového japonského rypadla s modrými drtiči ze Severního Irska vyhlíží šťastně a spokojeně. Danny má kolem sebe materiálu stále dost a drtič ochotně papá, křoupe a prská kýžené frakce v požadované kvalitě. Nakonec to začíná vypadat, že se Dannymu z kabiny Hitachi ZX300LC-6 ani nechce.

Není se co divit. Jak se totiž dozvíme posléze, interiér mu připadá ještě lepší než v jeho efkovém Caterpillaru. Pozitivně hodnotí především ovládací prvky rádia, které má po ruce: „Cat to má pořád za sedačkou, vpředu je jenom vypínač rádia,“ srovnává. Také se mu líbí dobré odhlučnění kabiny, ve které je opravdu ticho.

Pomalá otoč, rychlá otoč

Nakonec však přeci jen vystupuje na čerstvý vzduch a s ledovým klidem vynáší svůj ortel: „Otoč je pomalejší, ale sílu má.“ Proč je otoč pomalejší, na to se ptám obchodního ředitele oblastního zastoupení Hitachi Daniela Stoklase z firmy Austro Baumaschinen. „V servisním módu se dá rychlost nastavit. Stejně tak i citlivost a dráha joysticků,“ vysvětluje ředitel skryté možnosti japonské technologie.

„Joysticky mají větší odpor, ale všechno je o zvyku,“ dodává Danny k ovládání a nakonec se ve svém hodnocení zaměřuje i na konfiguraci stroje: „Klidně by mohl mít větší lopatu. Takovou lopatu máme na 322,“ ilustruje nevyužitý potenciál rypadla prostřednictvím kódové řeči amerického výrobce.

S Dannym se vydáváme prozkoumat další stroje okolo nás. V lomu totiž právě vrcholí Hitachi Demo Tour a je opravdu co obhlížet. A to i přestože jsme právě prozkoumali samotnou vlajkovou loď značky.

Komentáře

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.