Case CX210D LC: Recenze

Téměř čtvrtstoletí spolupráce americké značky Case s japonským výrobcem Sumitomo vrcholí v nové generaci pásových rypadel řady D. Podívali jsme se na zuby nejprodávanějšímu typu CX210D LC o hmotnosti 21,7 t.

Parametry Case CX210D web

Filtr pevných částic skončil, nastupuje močovina

V Japonsku vyráběný Case CX210D staví na předchozí generaci C. Odboural filtr pevných částic, který nahradil oxidačním katalyzátorem ve spojení se vstřikováním močoviny, zesílil výložník, zvětšil pojezdové hydromotory, zkosil horní plochu podélných nosičů pásů podvozku tak, aby nečistoty padaly ven od stroje, a zvelebil sedadlo strojníka, kterému zároveň na nástavbu přidal šikovné bezpečnostní zábradlí.

Otočení klíčkem v zapalování probudí k životu známý řadový čtyřválec Isuzu AQ-4HK1X o objemu 5,52 l a výkonu 140 kW. Za třaskavého doprovodu kapely AC DC valícího se z reproduktorů na Case Rodeu v Brně-Líšni motor vůbec neslyším, vnímám jen lehké vibrace vybuzené vzájemnými pohyby čtyř válců.

Prostor pro basketbalistu

Velikost kabiny vůbec neodpovídá japonskému původu, vešli by se do ní dva Japonci za sebou. Už tak bohatý prostor před sedadlem s novou generací narostl o dalších 5 centimetrů. Nohy na pojezdových pedálech, u kterých si mohu dokonce nastavit jejich sklon v rozsahu ± 22°, mám natažené víc než v osobáku, a to za sedadlem ještě číhá prostor na opravdu velký batoh. Konzoly s joysticky lze naklápět v několika úrovních, k tomu jsou samozřejmě výškově nastavitelné loketní opěrky, nezávislý pojezd sedadla a joystickových konzol… pohodlnou pozici si zkrátka najde úplně každý, včetně lůžkové úpravy.

Kruhový volič otáček motoru po pravé straně v sobě integruje tři pracovní režimy. V počáteční poloze si motor šeptá na 900 ot./min. Z této polohy si mohu plynule otáčky zvyšovat až na 1550, kdy se volič ocitne na místě prvního pracovního režimu A (Auto). Dalším pootočením se dostaneme do režimu H (Heavy), kdy už motor vykonává 1600 otáček za minutu. Pro přechod do nejvýkonnějšího režimu SP (Super Power) je nutno stlačit pojistku na prstenci ovladače a otočit s ním do krajní polohy. To už máme na „otáčkoměru“ číslo 1800. Nám ale na přehazování štěrku bohatě stačí automatický režim A, u kterého je navíc permanentně k dispozici systém posílení výkonu Power Boost. U vyšších režimů se Power Boost aktivuje automaticky dle potřeby.

Honba za spotřebou

Barevný nedotykový displej komunikuje hezky česky. Kromě toho je na něm k nastavení ještě dalších 25 jazyků. V horní části displeje se usídlila průměrná spotřeba rypadla. Nevtíravě, ale vytrvale se zobrazuje jako součást různých obrazovek, včetně pohledu ze zadní kamery. Udávanou hodnotu 8,4 l/h asi v běžném pracovním nasazení nedocílíme, ale dává to tušit, že ekonomika provozu by mohla být silnou stránkou stroje.

Vždyť už předchozí generace C se pyšnila omezením ztrát tlaku v podkopovém rameni, zlepšením kontroly průchodnosti čerpadel, rekuperací energie výložníku, lepší spoluprací spalovacího motoru s hydraulickými čerpadly a také pojistným ventilem okruhu otoče, který omezuje přepad oleje do nádrže, čímž ulehčuje hydraulickému čerpadlu.

Série D k tomu přidává o 30 % rozměrnější rozvaděč, aby mohl olej proudit v hadicích s větším průměrem, a novou, účinnější generaci hydraulických čerpadel. Jak vidno, osazování nových nízkoemisních motorů jde ruku v ruce s horečnatou prací na hydraulických systémech tak, aby se zadupal do země zvýšený apetit nových motorů a celkově byla spotřeba ještě dokonce nižší.

Plná nálož výbavy

Zajímavé jsou záběry z kamer – máme na stroji zadní kameru a druhou sledující dění po pravé straně nástavby. Takže si můžeme přepínat jejich pohledy na monitoru. Kdybychom měli ještě kameru vlevo, mohli bychom se kochat průběžným záběrem okolo celého stroje. Ale to zatím umí pouze originál od Sumitoma.

Jinak máme všechno možné  - zapalovač na 24 V, zásuvku na 12 V, pracovní LED osvětlení, výklopné střešní okno, které se však tluče s FOPS ochranou na střeše kabiny, plexi štítek před čelním sklem… Za rozměrné čelní okno je potřeba zatáhnout trochu energičtěji, abychom ho otevřeli a dostali pod strop. Pro spodní čelní sklo jsou v kabině držáky pro jeho uchycení podél bočního skla za dveřmi.

Neurvale i s citem

Pomocí joysticků lze ramenem hýbat na rychlost, na sílu i na cit. Zvláště tím citem byl překvapen strojník Radek Mikuš zvyklý ze své firmy Mikuš M+R na zběsilost minirypadel. Když mě zvednul ve lžíci dva metry vysoko, připadal jsem si jako v dokonale utlumeném výtahu.

Ale i strojníci velkých strojů firem Rovina Hulín nebo Zetem neskrývali své nadšení. Prý je to „prostě dobrý bagr“, kterému by slušela větší lžíce. Testovaný kousek byl vybaven podkopovou lžící Empec 1945 o šířce 120 cm.

Co zlepšit?

Sumitomo by mohlo přidat v ergonomii „přidružených systémů“. Ovládání klimatizace a autorádia schovaná pod opěrkami předloktí nebo tlačítka pod displejem by mohla být více po ruce. Jedním z těchto tlačítek jsem spustil stěrač čelního skla, ale už jsem nemohl přijít na to, jak ho vypnout. Koukali jsme na to tři, stěrač nám neustále pulzoval před očima, až Radek Mikuš rozhodnul, že nejlepší bude vypnout motor, což problém skutečně vyřešilo.

Je však zřejmé, že skutečným strojníkům jde o něco jiného, což jim Case CX210D LC splňuje beze zbytku. Pásový bagr Case CX210D LC je nejen špičkovým reprezentantem značky Case, ale současně též vrcholným představitelem pásových rypadel jako takových.

Komentáře

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.