Přehled nejnovějších strojů (březen 2022)
30.03.2022 19:27
Dnešní přehlídka se nese v duchu kloubových rypadlonakladačů, jelikož výrobci Huddig a Hydrema se rozhodli, že uvedou modernizované modely ve stejnou dobu. Se třemi novinkami přichází Kobelco a Doosan představil svůj dosud největší bagr. V přehledu nechybí ani Cat a Sennebogen, tak se na to pojďme podívat.

Huddig 1370 / 1370T
Dva nejvýkonnější kloubové rypadlonakladače v historii kultovní švédské značky Huddig nahrazují typ 1260E. 1370 je poháněný diselovým motorem s možností spalování HVO (hydrogenovaného rostlinného oleje), zatímco Huddig 1370T (Tigon) je plný hybrid, který může být poháněn elektromotorem, spalovacím motorem nebo kombinací obojího.
Oba sdílejí konstrukční platformu a oproti dosavadním modelům prodělaly výrazný redesign, především podkopového ramene a kabiny. Navíc mohou být vybaveny třetím obousměrným přídavným hydraulickým okruhem, který dokáže pracovat současně a nezávisle na prvních dvou. Systém FlexLever umožňuje na displeji přiřadit vybrané funkce tlačítkům na joysticku a v případě více strojníků si každý může uložit třeba čím a jak ovládat drapák, rotátor a naklápění.
Hydrema 906G / 908G / 926G / 928G
Kloubové rypadlonakladače Hydrema se vyrábí v Dánsku, ale populární jsou především ve Švédsku. Od představení minulé generace F ještě neuběhly ani čtyři roky a už tu máme nástupce, které poznáme podle černě lakovaných nábojů kol a hydraulických válců. Pohání je motor Cummins, který vyhovuje emisní normě EU Stage V díky DOC, DPF a SCR v jediném modulu.
Každý ze strojníků si na ovládacím panelu může nastavit citlivost joysticků a změnit funkci a směr ovládacích koleček na povrchu joysticků. Zadní okno se snadněji otvírá a zavírá, interiér zaujme novým barevným odstínem. Pracovní světla lze ovládat prostřednictvím malého dálkového ovladače na klíčích a dálkově lze dokonce otevřít a zavřít kapotu. Po otevření se motorový prostor automaticky rozzáří vnitřním LED osvětlením.
Sennebogen 6103E
Ke třicetiletému výročí svých teleskopických pásových jeřábů si Sennebogen nadělil 100tunový typ 6103E, kterým zaplnil prázdné místo ve své modelové řadě strojů s nosnostmi od 16 do 130 tun. Nosnost 6103E je 100 tun, vlastní hmotnost závisí na konfiguraci. S teleskopickým výložníkem 46,8 m, 15metrovým nástavcem, 63tunovým hákem, ocelovými pásy šířky 800 mm, dvěma navijáky, hydraulicky roztažitelným podvozkem, zadním závažím 28,2 t a 17tunovým závažím v podvozku má přibližně 107 tun.
Pětisekční výložník typu Pin Boom má v sobě jen jeden hydraulický válec, který se vždy po výsuvu a aretaci jedné sekce automaticky vrací zpět, aby vysunul sekci následující. Díky tomu může být výložník lehčí a stroj stabilnější, s vyššími nosnostmi. Sennebogen 6103E je jeřáb Pick and Carry (naber a převez), dokáže tedy pojíždět s břemenem na samotné hranici maximální nosnosti. Kabina s posuvnými dveřmi se standardně vyklápí o 20° a za příplatek ji lze hydraulicky zvednout do 5,6 m (výška očí). Na přání lze jeřáb řídit pomocí dálkového ovládání.
Kobelco SK19
Nové dvoutunové minirypadlo SK19 nahrazuje starší typ SK18-1E, oproti kterému má větší motor (tříválec Yanmar 3TNV76 o výkonu 13,5 kW), přepracovaný hydraulický systém (dvě pístová stavitelná čerpadla + dvě zubová) a jinak řešené rameno, které se nyní natáčí více vlevo než vpravo.
Hydraulické válce lžíce a násady jsou osazeny odpruženými ochrannými kryty pístních tyčí. Válec výložníku ochranu mít nemusí, protože je umístěný v bezpečné pozici nahoře. Na výběr je ze dvou délek násad a volitelné protizávaží. Výhled z nové kabiny je lepší díky částečnému prosklení spodní poloviny pravé stěny a za příplatek je možné mít i štítek proti dešti.
Kobelco DigNav+Plus SK210(N)LC-10E 2D Machine Control
Kobelco začalo na 21,7tunových pásových rypadlech SK210(N)LC-10E nabízet nivelační systém Trimble Earthworks. 2D systém je napojený na hydraulický rozvaděč, díky čemuž umožňuje poloautomatické ovládání lžíce a výložníku v poslední fázi výkopu. Při pozvolné práci v sypkých materiálech tak strojník může pohybovat jen násadou. Je zde i funkce prevence překopání, která při dosažení požadované úrovně automaticky přizvedne výložník.
Výhodou osazení systému již při výrobě jsou předvrtané závity v protizávaží pro dodatečné osazení dvou GNSS antén na stožáry. Tento 3D upgrade už ale musí provést společnost Sitech, která dodá též licenci k 3D softwaru, rádiový modul pro spojení se základní stanicí a komunikační modul s předplacenými VRS korekcemi.
Kobelco SK240SN-11
Kobelco SK240SN-11 o hmotnosti 23,5 – 24,5 t nahrazuje předchozí model SK240SN-10E. Pohání ho inovovaný čtyřválec HINO J05EVA-KSSN o výkonu 124 kW. Funkce nezávislého pojezdu poskytuje konstantní rychlost jízdy i při současném otáčení výložníku nebo při používání ramene či přídavného zařízení.
Umístění joysticků umožňuje jejich vodorovný pohyb bez zkrouceného zápěstí a hydraulický systém reaguje i na jejich kratší pohyby, díky čemuž je ovládání rychlejší a přesnější. Zásluhou otočného ovladače, který v sobě kombinuje několik funkcí, lze nastavení provádět i v rukavicích. Spínače a ovladače jsou podsvícené LED diodami, LED osvětlení celé kabiny se aktivuje otevřením dveří nebo vypnutím motoru.
Doosan DX490LC-7 / DX530LC-7
Obě padesátitunová rypadla Doosan dostala pro letošní rok nový hydraulický rozvaděč Doosan Mottrol a podstoupila změny ve svých kabinách. Ty mají nyní bezklíčové startování, dálkové odemykání a zamykání dveří a stěrač na paralelogramovém ramínku, který očistí větší plochu čelního skla.
Nové sedadlo je standardně dvoustupňově vyhřívané a na přání má i ventilaci. V tomto případě je pak jeho vyhřívání třístupňové. Monitor zobrazuje dění kolem celého stroje, přičemž bezpečnost lze dále zvýšit instalací ultrazvukových senzorů. V základní výbavě najdeme 11 pracovních LED světel a ještě si lze připlatit za dvě další.
Doosan DX1000LC-7
Stotunový DX1000LC-7 s objemem lžíce 6,8 m³ je vůbec největší bagr, který kdy firma Doosan vyrobila. Osadila ho 18litrovým šestiválcem Perkins 2806J o výkonu 469 kW, což je ve třídě 100 tun vůbec nejvíc. Splňuje Stage V a pohání hydraulický systém D-ECOPOWER s průtokem 3x523 l/min, který je v dané třídě opět největší.
D-ECOPOWER je založený na systému Rexroth VBO (Virtual Bleed Off - virtuální odpouštění hydraulického oleje), což je dvouokruhový uzavřený systém, jenž elektronicky (virtuálně) napodobuje oblíbenou citlivost na zatížení v tradičním otevřeném okruhu. Zároveň však za pomoci senzorů hydraulického tlaku eliminuje nevyužitý průtok, čímž snižuje spotřebu paliva.
V kabině na strojníka čeká osmipalcový dotykový displej, dvoustupňově vyhřívané sedadlo a samostatný displej pro zobrazování kompletního okolí stroje ze čtyř kamer. Potěší též volitelný vzduchový kompresor s pistolí pro čištění kabiny.
Cat D1 Mulcher
Mulčovač Cat D1 nese hydraulickou mulčovací hlavu Cat HM518 se záběrem 188,2 cm. Je poháněný motorem Cat C3.6 o výkonu 77,6 kW splňujícím emisní normu EU Stage V. Svažující se kapota zlepšuje výhled na mulčovací hlavu a obsluhu i stroj chrání rám, mříže a zadní kryt.
V kabině najdeme 10palcový dotykový displej zahrnující pohled ze zpětné kamery. Navíc je zde i ukazatel počtu otáček mulčovacího bubnu a směru jeho otáčení. Hydraulická hlava disponuje uzavřeným hydraulickým okruhem se snímáním tlaku Load Sensing, díky čemuž nedojde k jejímu poškození při zaseknutí o překážku.
Pro zvýšení univerzálnosti může být D1 Mulcher vybaven sedmisměrnou skládací radlicí VPAT.
Komentáře
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.