Develon DX225 LC od Gravis Robotics kope sám. Nastává soumrak strojníků?
Na podzimních Develon Demo Days v Milovicích předvedla švýcarská firma Gravis Robotics systém pro autonomní ovládání rypadel. Jak funguje, co umí, a mají se strojníci bát o práci? Jestli vás to zajímá, čtěte dál.

Gravis Robotics je spin-off švýcarské univerzity ETH Zürich, který vznikl před pěti lety. Firma se zaměřuje na vývoj softwaru, přičemž potřebné komponenty pro jeho činnost nakupuje. Celé řešení se točí kolem senzorové technologie, a klíčové komponenty jsou viditelné zejména na střeše, kde se senzory nacházejí. Tyto senzory slouží k naskenování okolní plochy a výsledný povrch se pak zobrazí na velkém tabletu, který třímáte v ruce stojíce opodál. Na tabletu si můžete:
- nakreslit jednoduchý projekt
- nebo nahrát DWG soubor obsahující výkres, který má být realizován
V současnosti se systém používá na předváděcích akcích, v rámci kterých vykonává poměrně jednoduché úkoly. Například dokáže kopat rýhu mezi dvěma body se zadanou hloubkou a směrem. Nastavíte, z které strany má bagr začít kopat, a bagr postupuje jak robot:
- Nabere zeminu
- Otočí se
- Vyklopí zeminu
- Otočí se zpět, případně popojede
- Tento proces opakuje, dokud nedokončí zadaný výkop
Bagr neobsahuje umělou inteligenci – například se nedokáže samostatně otočit a pokračovat z druhé strany. Rovněž neumí pracovat s naklápěcí svahovkou, vystačit si musí s pevnou lžící.
Hardware zahrnuje dvě GNSS antény a senzory, což je technologie podobná systémům pro řízení strojů, jež používají výrobci nivelací. Firma však oficiálně s žádným z těchto výrobců nespolupracuje.
Autonomní systém bude vhodný pro opakující se dlouhé monotónní výkopy, ovšem nějaká kreativní práce, třeba ve městech, nebo složitější terén, ta bude neustále vyhrazena skutečným živým lidem. Strojníci se o práci tedy bát nemusí. Pouze přijdou o tu její méně příjemnou, jednotvárnou část.
Text a foto: Ondřej Hájek, CE Grid
Komentáře
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.