3 důvody, proč nekupovat 3D nivelaci bez 2D režimu
Sociální sítě jsou zaplavené inzeráty na levné GNSS nivelace pro rypadla. Vzhledem k tomu, že se často jedná o tablet z geodetické výtyčky přenesený do kabiny bagru a nutný hardware je řešen okrajově, nedá se taková nivelace v některých běžných situacích použít. A i když někdy tyto nivelace 2D mód avizují, ve skutečnosti se jedná o režim 1D, kdy nedochází ke sledování rotace nástavby a přepočítávání sklonu terénu.
Pokud veškerý pracovní čas netrávíte monotónním rovnáním a svahováním v otevřeném terénu na stavbě velkých projektů, kde vám dodavatel poskytne 3D projekt připravený pro nahrání do stroje, je pro vás zcela zásadní, aby nivelační systém umožňoval kromě 3D i plnohodnotnou práci ve 2D.
Nivelační systém s opravdovým 2D režimem obsahuje další senzory a softwarové vybavení, díky kterým si můžete dopřát nivelaci opravdu vždy, když potřebujete:
1. Práce pod střechou
Pod střechou nevidíte na satelity. U plnohodnotných 3D nivelací si můžete vyměnit GNSS antény za odrazné hranoly a pracovat s totální stanicí. Nicméně to každý pracovník nedokáže, navíc totální stanice je drahá na pořízení.
Proto se v praxi nivelace jednoduše přepne do 2D režimu, nastaví se hloubka a spád a může se pracovat bez ohledu na satelity. Platí to všude, kde je na satelity horší viditelnost, tj. práce u zdí objektů, ve městech, pod povrchem terénu, v lese, parcích…
2. Práce bez projektů
Výhodou 3D nivelace je, že do ní můžete nahrát projekt, tedy 3D model stavby. Je to však zároveň i nevýhoda, protože ho po vás bude vždy a všude nemilosrdně vyžadovat. Jinak si podle ní nekopnete.
Buď tedy 3D model stavby od někoho dostanete nebo si ho sami vytvoříte. A to v kanceláři za pomocí projekčního software nebo přímo na stavbě bagrem či výtyčkou.
V 2D režimu projekt nepotřebujete, ani ho nemusíte na stavbě tvořit. Stačí potvrdit jedinou výšku, případně zadat sklon, a můžete se pustit do práce.
3. Práce s laserem
Jsou nivelační systémy, které nemají přijímač paprsku rotačního laseru. A k některým se dokonce nedá dokoupit ani za příplatek, protože s ním jejich software nedokáže pracovat.
Pro práci s rotačním laserem proto musíte vystoupit ze stroje a postaru hledat paprsek posouváním ručního přijímače po lati. A zjištěný rozdíl trefovat od oka jako dřív. Jako kdybyste žádnou nivelaci v bagru neměli.
Disponujete-li nivelací s 2D režimem a navíc laserovým přijímačem (u některých nivelací je standardně zabudován v senzoru na násadě), toto se vám nikdy nestane.
Zmatení pojmů
Jak už bylo zmíněno v úvodu, některé firmy nazývají 2D režimem režim, který je ve skutečnosti 1D, s přidaným senzorem podvozku (někdy označovaný jako "2D bez kompasu"). Takový režim nedisponuje kompasem, což znamená, že bez GNSS nedokáže zorientovat směr ramene. Když se tedy nástavba bagru otočí, systém nadále ukazuje původní sklon terénu a naklopení svahovací lžíce vůči němu, přestože ve skutečnosti se obě tyto veličiny změnily, včetně hloubky.
-hao-
Komentáře
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.