eRobocze 2019: Fotoreportáž
Společné předváděcí výstavy stavebních strojů se těší příznivému ohlasu návštěvníků i vystavovatelů. Alespoň to platí v okolních státech, jako je Rakousko, Německo nebo Maďarsko. Nedávno se úspěšně připojilo i Polsko s akcí eRobocze. Ve fotoreportáži prozkoumáme její poslední ročník, který se uskutečnil v sobotu 8. června.
V předvečer akce projíždím po ulici s názvem Aleja Ignacego Paderewskiego táhnoucí se po okraji polského městečka Sosnowiec. Koukám, kde že to zítra bude. Po jedné straně vidím bytovky, po druhé straně ulice se rozkládá zahrádkářská kolonie. A právě zde, mezi stromy a keři, zahlédnu probleskovat zářivou žlutou barvu – lesklý lak strojů, které teprve před nedávnem sjely z montážních linek.
Zeměkoule se pootočila, po večeru přichází ráno a já se nalézám uprostřed parku u snad největšího lákadla celé výstavy – elektrického smykem řízeného nakladače Elise 900 od známého slovenského výrobce přídavných zařízení Kovaco. Plně elektrický stroj originální konstrukce ovládaný nejen joysticky v kabině, ale i na dálku telefonem s operačním systémem Android.
Zajímavé je, že tento prototyp je na světě už dva roky a firma mezitím vyrobila desítky sériových modelů, které úspěšně prodává v západních zemích, Skandinávii a v USA. A přitom v České republice ani na Slovensku stroj zatím nikde na žádné výstavě neprezentovala.
Výrazným tématem výstavy byly nivelace. Nebylo to překvapivé, jelikož je známou skutečností, že naše největší české stavební společnosti se nivelacím učily právě v Polsku na výstavbě dálnic. Tam jde samozřejmě o větší stroje – dozery a grejdry, zatímco stroje na eRobocze, to byly mnohem prozaičtější rypadla a nakladače, velikosti převážně midi a mini.
Bylo proto přínosné se podívat, jak Poláci využívají tyto běžné stroje. Nejvíce tak, že ke kolovým nakladačům, smykem řízeným nakladačům nebo i traktorům připojí speciální radlici pracující v automatickém režimu. Vytvoří si tak příležitostné malé grejdry a dozery, které se vyznačují přesností, mrštností a univerzálností.
Za pozornost stojí, že poměr mezi přítomnými kolovými smykem řízenými nakladači a jejich pásovými variantami byl 1:1, a to včetně započítání výše zmíněného kolového elektrického Kovaca.
Polští vystavovatelé jsou spokojení. Klasické stavební veletrhy už netáhnou a účast na eRobocze je stojí nepoměrně menší peníze. Polské sdružení strojníků zde navíc koná své mistrovství, které spočívá v tom, že strojníci projdou pár expozic zapojených do soutěže a zdolají několik klasických disciplín. Takto si nenásilnou formou vyzkouší třeba i značku, o které by v životě neuvažovali.
Komentáře
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.