Žulový lom Sumrakov – spojení těžké techniky s tradičním řemeslem
V lesích ukrytý sumrakovský lom se mi stal kulisou pro nedávný článek o lopatě EBF. Nyní si dovoluji vám jej odhalit v celé jeho kráse společně se zajímavou starší i novou technikou a obrázky nelehké ruční práce kameníků, díky které vznikají dlažební kostky, mozaiky či obrubníky v našich městech.
Lom Sumrakov se nachází nedaleko města Telče, kde jej provozuje společnost Sates Čechy. Ta lom, jehož historie se datuje od počátku minulého století, převzala v roce 2002 ve zbědovaném stavu. Od té doby zde opět probíhá tradiční hrubá kamenická výroba z jemnozrnné žuly tzv. mrákotínského typu (do lomu v přilehlém Mrákotíně se brzy podíváme také).
Provozem lomu mě provedl strojník Michal Lacina. Žulové bloky nabírají po odstřelu pásová rypadla Unex. Obě jsou typu DH 441 (nahradily předchozí DH 421), přičemž jedno z nich je osazeno mechanickým přidržovačem. Ověřil jsem, že nabrat s ním kámen vyžaduje někdy značnou dávku trpělivosti. Nakládá se na Tatry T 148 s korbami vyrobenými na zakázku. Nemají registrační značky, protože z lomu nikdy na běžné komunikace nevyjedou.
To nakladače registrační značky mají, poněvadž si občas přivydělávají mimo lom. Jedná se o stroje Caterpillar 928G Z a 930G. Zkušení kameníci rozdělují bloky na plátky, které ukládají do tzv. beden. Ty potom nabírá nakladač svým rychloupínačem a převáží je dále k mistrům štípačům, kteří je na štípačkách rozdělují na dlažební kostky.
Pro nakladače si šikovní strojníci vyrobili ze staré cisterny užitečné přídavné zařízení – kropičku. Z jedné strany na cisternu navařili úchyty na rychloupínač a z druhé flexou vyřezali úzké podélné otvory. Intenzita stříkající vody se reguluje naklopením nádrže.
Foto: Ondřej Hájek
Komentáře
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.