Zimní aktivita v kamenolomu Želešice
Ozvalo se pár hlasů, že byste rádi nový článek. Tady je. Zajel jsem pro něj do kamenolomu firmy Kámen Zbraslav v Želešicích, kde kvůli pořízení co nejlepších záběrů uvedl vedoucí lomu Pavel Remuta do provozu veškerou svou techniku. Můžete se tak podívat na velký nakladač v řetězech, nepříliš častý vrh koulí a další pozoruhodné kousky silných strojů v akci.
V Želešicích se těží amfibolit. Ročně ho lom vydá na 600 tisíc tun. Toto číslo zůstává stejné už po čtyři roky, poté, co spadlo z původních 750 – 800 tisíc tun v dobách stavebního rozkvětu. Různé etáže obsahují amfibolit s různými vlastnostmi i barvou (dole se vyskytuje modrý, velmi tvrdý amfibolit), a proto se kamenivo z nižších etáží mixuje s tím z vyšších. Je to dobré jak pro rovnoměrné opotřebení drtiče, tak i pro zákazníky, kteří dostávají stále stejnou kvalitu, tvarový index a barvu kameniva.
V lomu se pracuje bez ohledu na počasí. To však neznamená, že by počasí nemělo na chod lomu vliv. V horkých letních dnech se přehřívá olej ve strojích, zatímco dnes, kdy krajinu pokrývá sněhová peřina, mírně mrzne a jemně mrholí, se na pásových dopravnících tvoří námraza. S ní se bojuje jak solí, tak i kamenivem té nejjemnější frakce, které má za úkol vysát z pásů vlhkost.
V těchto dnech se zkouší pro odebírání a nakládání kamene u stěny klasické pásové rypadlo Komatsu PC350LC-8. Zatím to vypadá, že pro tuto činnost vychází nejlevněji. Na dempr Caterpillar 771D sice nakládá o dvě minuty déle než nakladač Caterpillar 988H, ale drtič stejně nestíhá, a tak to ničemu nevadí. Dempry tak místo u drtiče čekají u rypadla. Nejvíce však náklady nabíhají, postaví-li se ke stěně pásové rypadlo Liebherr R 964 C Litronic s horovou lopatou a zvýšenou kabinou. Pohybovali-li jsme se v předchozích případech okolo částky 6 – 7 Kč/t, v případě Liebherru je to 9 Kč/t. Při přepočtu na roční produkci tento rozdíl tak činí minimálně 1,2 mil. Kč.
Liebherr R 964 C Litronic byl pořízen za jiným účelem, který také stojí za pozornost. Jeho úkolem je vrhat z lopaty kouli a rozbíjet jí větší balvany. Nicméně tento postup byl v želešickém lomu překonán zakoupením hydraulického kladiva Atlas Copco HB3100 pro pásové rypadlo Komatsu PC350LC-8, se kterým se strojníkům větší kusy kamene rozbíjejí snadněji. To však nemění nic na tom, že rypadlo Liebherr R 964 C Litronic má kouli neustále nachystanou k vrhu a tuto efektní činnost neváhalo v plné parádě předvést před objektivem mého fotoaparátu.
Zmíněný velký nakladač Caterpillar 988H má své pneumatiky obaleny v ochranných řetězech. Jedná se o řetězy Pewag Square Granit 18 střední řady Professional, které jsou pro toto prostředí nejvhodnějším řešením. Ostatní, menší expediční nakladače ochrannými řetězy vybaveny nejsou, protože nepracují v těžbě. Jezdí jen po komunikacích, takže s poškozením pneumatik problém nemají. Povrch cest by navíc řetězy poničily.
Lomovou vrtačkou je v Želešicích Sandvik DP1100. Je vybaven 4,2 m dlouhou tyčí, přičemž průměrná hloubka vrtu v lomu je 14,5 m. Používají se vrtací korunky průměru 95 – 102 mm na tyči průměru 60 mm. V této době je vrtačka mimo provoz, protože ji pracovníci lomu připravují na další sezónu. Vyměňují se hadice, odsávání, rolny, oleje, filtry a provádějí se další potřebné opravy.
Za tip na reportáž děkuji Ing. Martinu Lenfeldovi, za provedení lomem děkuji vedoucímu lomu Pavlu Remutovi. Snad se vám reportáž líbila, brzy se těším opět na shledanou.
Foto: Ondřej Hájek
Komentáře
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.