Recyklační závod Ekorema Recycling Hrachovec
V Hrachovci u Valašského Meziříčí jsem navštívil jedno ze tří recyklačních center společnosti Ekorema Recycling. Na rozsáhlém území o čtyřiceti hektarech jsem nalezl nejen stavební suť v mnoha podobách, ale třeba i zasypanou skládku komunálního odpadu, kterou udržují a dosypávají.
„Tady na Vsetínsku je o dobrou zeminu nouze,“ vystihuje Aleš Cáb, jeden za společníků, význam jednoho ze svých produktů. Druhým společníkem firmy Ekorema je Pavel Bajer. Samotná společnost žádnou mechanizaci nevlastní, stroje a vozidla pracující v recyklačních dvorech patří přímo Aleši Cábovi nebo Pavlu Bajerovi, přičemž v Hrachovci, kde se nacházíme, převažují stroje prvně jmenovaného.
Nejoblíbenějším strojem je zde dvanáctitunové kolové rypadlo Terex TW110, a to pro své nízké provozní náklady - se svým motorem Perkins z rypadlonakladače a šikovným strojníkem je prý natolik úsporné, že i při zemních pracích většího rozsahu je výhodnější než o několik tříd větší rypadla. A také pro značnou univerzálnost. Ačkoli všechny stroje z 90 % pracují v areálu a nevyjíždějí pryč jeho z bran, těch zbylých 10 % vykrývá většinou právě TW110. Zbytek času tráví u hrubotřídiče Powerscreen Warrior 800, do jehož násypky vkládá materiál. A to šetrněji, z menší výšky, než by to činil nakladač.
Zaujal mě podvozek TW110, kde se místo klasické dvojmontáže usídlily baculaté balóny od Mitasu - Traction TR-12 o rozměru 600/40-22.5. Aleš Cáb na ně nedá dopustit. Vyhne se nepříjemnému řezání pneumatik od kamení a betonů uvízlých mezi dvěma pneumatikami a i jinak jsou pneumatiky velmi odolné. Defekt zatím řešili jen jednou.
Dalším Terexem na place je rypadlonakladač 860 SX. Když nerozbíjí velké kusy betonu hydraulickým kladivem, nakládá čelní lopatou suť na dva sklápěče Iveco EuroTrakker 180E25 a Tatra T-148, které ji odvážejí pod lžíci Terexu TW110 k hrubotřídiči. Do podrcených a vytříděných hromad zajíždějí lopaty manipulátoru Genie GTH-3007 a nakladače Case 721D, aby materiál nasypaly zpět na korby sklápěčů, které jej odvážejí na příslušné místo skládky.
U manipulátoru Genie GTH-3007 si nelze nevšimnout, že ke své malé velikosti hostí nepoměrně velikou lopatu. Má objem 1,5 m³, zatímco standard je 0,8 m³. Je to proto, že nakládá jemnou frakci, která se vyznačuje malou objemovou hmotností. Jinak je to tady „stroj pro všechno“.
Zpracování materiálu hrubotřídičem se děje na místě, které je co nejvíce vzdáleno od obytné zóny, i když to není dvakrát ekonomické. Dobré vztahy s okolními obyvateli jsou ale pro pana Cába na předním místě. Pro starousedlíky dokonce buduje ochranné valy, které jejich bydlení od areálu odizolují ještě důkladněji.
S některými ze strojů a příslušenství, které nyní provozuje, se pan Cáb seznámil prostřednictvím stránek bagry.cz, především v prakticky zaměřeném fóru. V návaznosti na něj si nechává vyrábět podkopové lžíce firmou FZ Servis a navíc zde kupříkladu objevil možnosti třídicích lopat pro recyklaci stavební suti na územích mimo svá recyklační střediska. Brzy tak svůj strojový park obohatí o třídicí a drticí lopatu Allu nebo jí podobnou.
Foto: Ondřej Hájek
Komentáře
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.